Advert
Advert
Advert

CHP’li vekillerden eylem yapan işçilere destek!

İşçileri CHP Örgütleri de Yalnız Bırakmadı

CHP’li vekillerden eylem yapan işçilere destek!
CHP’li vekillerden eylem yapan işçilere destek! Admin
Bu içerik 696 kez okundu.
Advert

Yalçınkaya ve Akkaya eylem başlatan Hattat Holding’in taşeron işçilerinin sorunlarını ve taleplerini dinledi.

İŞÇİLERE DESTEK VERMEK AMACIYLA AMASRA KAZPINARI’INA GİTTİLER

Cumhuriyet Halk Partisi(CHP)Bartın Milletvekili M. Rıza Yalçınkaya, CHP İstanbul Milletvekili ve Basın İş Sendikası Eski Genel Başkanı Yakup Akkaya, CHP Bartın İl Başkanı Hatice İlknur Erkan, İl Başkan Yardımcısı Sabri Aktaş, CHP’li İl Genel Meclis Üyesi Orhan Çaça, CHP Bartın Merkez İlçe Başkanı Hacı Gölbucaklı, CHP Amasra İlçe Başkanı Bora Işıkal, CHP Bartın Kadın Kolları Başkanı Fatma Özcan, CHP İl yöneticisi Şermin Atmaca ile birlikte Amasra Hattat Enerji ve Maden Ticaret A.Ş, Hattat Holding’in taşeron şirketinde çalışan ve işine son verilerek mağdur edilen işçilere destek vermek amacıyla Amasra Kazpınarı’ına gittiler. CHP Milletvekilleri Yalçınkaya ile Akkaya eylem başlatan Hattat Holding’in taşeron işçilerinin sorunlarını ve taleplerini dinleyerek sorunun çözüme kavuşması ve mağduriyetlerinin için çalışmalar yapacaklarını belirttiler.

HEMA İŞÇİ ÇIKARMAYI BİR ALIŞKANLIK HALİNE GETİRDİ

CHP Bartın Milletvekili Rıza Yalçınkaya işçilere hitaben yaptığı konuşmada; “Bartın’da işsizlik büyük bir sorun, İstanbul Milletvekilimiz ve geçen dönem CHP Genel Başkan Yardımcımız Yakup Akkaya ile birlikte işçilerimizin sorunlarını dinlemek üzere buradayız. Sayın Akkaya eski bir sendikacıdır. Çalışma hayatını yakından bilen bir vekilimizdir. İşçilerimizin yaşadıkları sorunları dinleyeceğiz. Tabii Hema şirketi bunu ilk defa yapmıyor. Hema bunu artık bir alışkanlık haline getirdi. Önceki dönemlerde de işten çıkarmalarda iş gücü fazlalığı demişlerdi. Şimdi de yaptıracak işimiz yok diye bir gerekçe gösteriyorlar. Bartın’a yazık oluyor. Bartın’da büyük bir iş sorunu var. Bu nedenle de sürekli Bartın göç veriyor.

SİYASİ İKTİDAR EMEKÇİDEN YANA MI, YOKSA PATRONDAN YANA MI?

11 bin işçi istihdam edeceğiz, Bartın’da işsiz kalmayacak diye övülerek, göklere çıkartılan bu şirket maalesef Termik Santral iznini aldıktan sonra hızlı bir şekilde işçi çıkartmaya başladı. Sayın Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak çıkıp yerli ve milli kömür açıklaması yapıyor. Ancak baktığımızda yerli ve milli denilen bu duruşun gerçek anlamda hayata yansımadığını görüyoruz. Milli diyoruz, Ancak bir taraftan da Çinli işçileri çalıştıran ve kendi bünyesindeki Türk işçileri de işten çıkartan bir sistem olduğunu görüyoruz. Bunun millilikle alakası yoktur. Bu olsa olsa gayri millidir. Hema’ya geldiği günden buyana tanınan imkânlar emekçiye de tanınsın. Hema korunup kollanıyor, dolayısıyla da bu şirkete verilen desteğin haddi hesabı yok. Siyasi iktidarın patrondan yana mı olduğunu yoksa emekçiden yana mı olduğunu göreceğiz. İşçilerin yanında iseler ilgili firmaya uyarılarda bulunup, işçilerin tekrar iş başı yaptırması konusunda baskılarını yaparlar.”dedi

CUMHURBAŞKANINA VE BAŞBAKANA İŞE İADE EDİLMENİZ YÖNÜNDE MEKTUP YAZACAĞIM

CHP Bartın Milletvekili Rıza Yalçınkaya; “Bundan yaklaşık 1 yıl önce 28 işçi arkadaşımız Hema'dan işgücü fazlalılığı nedeniyle işten çıkartılmıştı. O zaman da konuyu gündeme getirmiştik. Sayın cumhurbaşkanımıza ve başbakanımıza bir mektupta yazmıştık. Geçen sene 28 kişi, şimdi de 148 kişi işten çıkartıldı. Sayın cumhurbaşkanı ve başbakanımızın sizin sesinizi duyması gerekiyor. Artık patronun yanında değil, emekçinin yanında olmaları gerekir. Yani sizler yerin yüzlerce metre altında sadece çoluk çocuğunuza bakabilmek için dolayısıyla bu alın terine saygı duyulması gerekir. Şirkette bu taşerona artık gerek görmüyoruz diyor. Yani her seferinde bu işlerin iyi niyetli olmadığını görüyoruz. Kafalarda başka düşünceler var. O başkasına suç atıyor, olan yine size oluyor. Ankara'ya döndüğümde sayın cumhurbaşkanına ve başbakana işe iade edilmeniz yönünde mektup yazıp yardımcı olacağım" dedi.

2014 YILINDA ÇIKAN BİR YASAL DÜZENLEMEYLE ASIL SORUMLU, HATTAT HOLDİNG

CHP İstanbul Milletvekili ve Basın İş Sendikası Eski Genel Başkanı Yakup Akkaya’da yaptığı konuşmada; “Hattat Enerji ve Maden Ticaret A.Ş’nin 148 maden işçimiz ile ilgili bir açıklaması olduğunu öğrendik. Bu açıklamada bizim sorumluluğumuz yok denilmekte.  2014 yılında çıkan bir yasal düzenlemeyle taşeron firmadan doğan sorunların birinci sorumlusunun esas işveren olduğu belirleniyor. Yani burada işçilerimizin yaşadığı tüm sorunlardan asıl işveren olan Hattat Enerji ve Maden Ticaret A.Ş’dir. Bu 2014 yılında çıkan yasanın emrettiği hükümlere göre bu şekilde. Hattat Holding’in böyle bir açıklama yapmasının ve sorumluluktan kaçmasının yasal olarak hiçbir karşılığı yoktur.” dedi

CHP Bartın Milletvekili Rıza Yalçınkaya geçtiğimiz gün TBMM’de yaptığı konuşmada da Bartın Amasra’da Hattat Holding’in taşeron şirketinde çalışan 148 işçinin işine son verildiğini belirterek mağdur işçilerin Meclis’teki sesi olmuştu.

Rıza Yalçınkaya Yakup Akkaya Eylem işçilere destek
Advert
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
CHP Amasra Adayları
CHP Amasra Adayları
AK Parti Amasra Adayları
AK Parti Amasra Adayları