DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Özkan KÜÇÜKTABAK
Özkan KÜÇÜKTABAK
Giriş Tarihi : 30-10-2017 15:50

CİLALA PARLAT SULTAN ABDÜLHAMİT

33 yıl boyunca ( 1876-1909 )TEK ADAM padişahlığı

Dönemi yenilgi ve utançlar Dönemi..

Döneminde ne bir zafer ne de bir başarı YOK ..

Döneminde Erzincan'a kadar giren Rus ordusu, Batı'da Rumeli ve Trakya'nın bir bölümünü ele geçirir..( 93 HARBİ )Ruslara karşı Abdülhamit İngiltere'ye yalvarıp “BENİ KURTARIN” der İngiliz donanması gelir ve İstanbul'a demir atar. Ruslar İstanbul Yeşilköy'de padişahlık sarayının yakınına görkemli yüksek anıtlarını yaparlar (Bir tarafta bu anıtın yanında ezilip büzülerek  padişahlık yapıp devletin onurunu ayaklar altına alan şimdilerde Kahraman ilan edilen Abdülhamit  diğer tarafta  bu utanç anıtını dinamitlerle havaya uçuran İttihat ve Terakki vardır)

Tahta çıkar ilk olarak mevcut Osmanlı'nın parlamentosunu KAPATIR!... Sadrazam, devlet adamı Mithat Paşa'yı  Suudi Arabistan'a olan Taif Kalesi'ne sürer ve orada adamlarına BOĞDURUR.  Korkak, paranoyak bir liderimsi ....Sarayından sadece cuma günleri namaza gitmek için çıkan , ülkeyi gizli dedektif ve ispiyoncularla yöneten , asker ve yurtseverleri uzak arap afrika ülkelerine sürerek hayatlarını BİTİREN bir şahsiyet.  

Dünyanın en güçlü donanması elindeydi fakat paronayak tavırları yüzünden Haliç'teki donanmayı kendi saklandığı sarayını bombalar diye Haliç limanın'da  çürüttü.. (Balkan ve 1. Dünya savaşlarında bu muhteşem donanma bitmişti ve donanmasız kayıplar yaşandı) İki savaşda da hezimete uğramamızın önemli sebebi Abdülhamit'tir. Döneminde Fırkateyn Ertuğrul Hint Okyanusun'da battı ve 587 denizcimiz şehit oldu.

Fransız uyruklu iki bankerlere borç yaptı ve ödemedi..  Fransa  Limni ve Midilli adalarına asker çıkarıp bu iki adanın da gümrük gelirlerine el koydu.. Abdülhamit borcunu ödemek zorunda kaldı.. Abdülhamit döneminde bir karış bile toprak kazancı YOK bilakis çok yer VERİLDİ!. (Teselya ,Kıbrıs,Karadağ, Bulgaristan, Romanya ve Tunus elden çıktı ) 

Kendine muhalif insanları idam ettirmezdi fakat sürgüne yollayıp susturmasını çok iyi bilir öldürmekten beter ederdi.. Döneminde devletin kese kese altınlarını ispiyoncu ve itirafcılara harcayıp resmi Jurnalciler kendisine  geçim kapısı oluşturdu.

Batıya karşı tırsık ve söz dinleyen bir padişah olmuştur. Ermeni terör örgütleri kendisine bombalı suikast düzenledi ve kıl payı kurtuldu etrafındaki 26 kişi öldü. Bombacı Belçikalı taşeron yakalandı fakat canına kasdeden ve 26 kişinin katili teröristi Avrupa'nın söz dinleyen çocuğu tarafından  gizlice ülkesine iade edildi.

İkinci Meşrutiyet ilanı ile 33 yıl  sonra Meclis'i tekrar açtırmak zorunda kaldı.. Etkisi artık iyice azalmıştı yobazlar-şeriatçılar bu olanlara karşıydı ve isyan çıkardılar. Bu isyan tarihimizde 31 Mart DİNCİ OLAYLARI olarak bilinir. (Abdülhamit'in 31 MART DİNCİ YOBAZ OLAYLARINA destek olduğu konusu hala muama .. fakat karşı koymadığı biliniyor)

Hareket Ordusu ile İstanbul'da isyan bastırıldı. Çok sayıda YOBAZ İDAM EDİLDİ.. Abdülhamit tahttan indirildi. Devlet , padişahı  düşman eline geçmesin diye İstanbul'a getirip Beylerbeyi Sarayı'na yerleştirdi. 1918 yılında ölünceye kadar daha önce de olduğu gibi vesveseli ve korkak olarak yaşamını tamamladı.   

Şu anki iktidarın Abdülhamit'i yerlere göklere sığdıramaması tarihin gerçeklerini inkar etmekden başka birşey deyildir .Ne amaçlanıyor bilmiyorum. Akıl sağlığı yerinde normal bireyler olarak  tarihi tarafsız  kanallardan aktaran tarihçi ve araştırmacılardan öğrenmemiz en doğrusu olacaktır diye düşünüyorum.

----------------------------

Kaynak:31 Mart Ayaklanması ve Sultan Abdülhamit ..Temel Yayınları 

Abdülhamit Gerçekleri.. Emin Çölaşan 25.02.2017 köşe yazısı

NELER SÖYLENDİ?
@
Özkan KÜÇÜKTABAK

Özkan KÜÇÜKTABAK

DİĞER YAZILARI
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 • Süper LigOP
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
BURÇ YORUMLARI
 • KOÇ
  Koç Burcu
 • BOĞA
  Boğa Burcu
 • İKİZLER
  İkizler Burcu
 • YENGEÇ
  Yengeç Burcu
 • ASLAN
  Aslan Burcu
 • BAŞAK
  Başak Burcu
 • TERAZİ
  Terazi Burcu
 • AKREP
  Akrep Burcu
 • YAY
  Yay Burcu
 • OĞLAK
  Oğlak Burcu
 • KOVA
  Kova Burcu
 • BALIK
  Balık Burcu
ANKET OYLAMA TÜMÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA
Haber Sitemizde Yayınlanan Haber ve Köşe Yazılarının Hukuki Sorumlulukları Kendilerine Aittir