YEREL YÖNETİMLER
Giriş Tarihi : 08-05-2023 18:02   Güncelleme : 12-08-2023 02:06

Seçim Güvenliği Bilgilendirme Toplantısı

Vali Arslan, Seçim Güvenliği Bilgilendirme Toplantısında Basın Mensuplarıyla Bir Araya Geldi.

Seçim Güvenliği Bilgilendirme Toplantısı

    Bartın Valisi Dr. Nurtaç Arslan başkanlığında, 14 Mayıs 2023 Pazar günü yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı ve 28'inci Dönem Milletvekili Genel Seçimlerinin Bartın’da huzur ve güven içerisinde geçmesi için alınan güvenlik tedbirleri hakkında Valilik 15 Temmuz Şehitleri Toplantı Salonunda Seçim Güvenliği Bilgilendirme Toplantısı gerçekleştirildi.

bahisgiris.org

    Vali Yardımcısı, İl Emniyet Müdürü, İl Jandarma Komutanı, Sahil Güvenlik Batı Karadeniz Grup Komutanı, İlçe Kaymakamları, ilimizde görev yapan yerel ve ulusal basın mensupları, radyo ve televizyon ile internet haber sitelerinin temsilcilerinin katıldığı toplantıda; oy verme günü öncesi, sırası ve sonrasında alınan/alınacak güvenlik tedbirleri hakkında bilgilendirme yapan Vali Arslan, ilimizde seçime ilişkin tüm güvenlik tedbirlerinin alındığını belirterek ilimizde ve ülkemizde huzur ve esenlik içinde bir seçim sürecinin yaşanması temennisinde bulundu.

BARTIN İL GENELİNDE TOPLAM 155.742 SEÇMEN 578 SANDIKTA OY KULLANACAK

    Bartın Valisi Dr. Nurtaç Arslan yaptığı açıklamada; "Bugün, 14 Mayıs 2023 tarihinde yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı ve 28. Dönem Milletvekili Seçimlerinin ilimizde güven ve huzur içerisinde geçmesi için Valiliğimiz tarafından alınan güvenlik tedbirleri ile ilgili sizleri bilgilendirmek amacıyla bir araya geldik.

    Bilindiği üzere Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Genel Seçimlerinin yenilenmesine ilişkin Cumhurbaşkanı Kararı, 10 Mart 2023 tarihinde Resmî Gazetede yayımlanmış, bu doğrultuda Yüksek Seçim Kurulu tarafından seçim takvimi açıklanarak yürürlüğe girmiştir.

İl ve İlçe Seçim Kurullarından aldığımız bilgilere göre bu seçimde; Bartın Merkez İlçemizde 396 sandık kurulacak olup 120.431 kayıtlı seçmen bulunmaktadır.

    Amasra İlçemizde 11.557 kayıtlı seçmen 48 sandıkta, Kurucaşile İlçemizde 5.396 kayıtlı seçmen 34 sandıkta, Ulus İlçemizde ise 18.358 seçmen 100 sandıkta oy kullanacaktır.

İl genelinde ise toplam 155.742 seçmenimiz 578 sandıkta oy kullanacaktır.

Oy verme işlemi 311 okul/binada kurulacak olan 578 sandıkta gerçekleşecektir.

Seçim günü, 550 İl Emniyet Müdürlüğü, 402 İl Jandarma Komutanlığı ve 63 Sahil Güvenlik Batı Karadeniz Grup Komutanlığı personeli olmak üzere toplam 1015 kolluk personelimiz 140 araç ile görev alacaktır.

    Seçim sürecini takip etmek maksadıyla İl Güvenlik ve Acil Durumlar Koordinasyon Merkezi (GAMER) bünyesinde Vali Yardımcısı başkanlığında 5 kişiden oluşan Seçim Koordinasyon Merkezi kurulmuştur. GAMER 7/24 esaslı faaliyet göstermektedir. Seçim Koordinasyon Merkezimizde görevli arkadaşlar seçimin güvenliğini ve huzurunu bozabilecek tüm ihbarları değerlendireceklerdir. İhbarlarda belirtilen olumsuzlukların etkin bir şekilde giderilmesi için sahada görevlendirilen arkadaşlarımızla koordine halinde olacaklardır. Bizatihi ben de seçim günü Seçim Koordinasyon Merkezimizde zaman zaman bulunarak anlık raporları inceleyecek ve seçim güvenliğinin koordinasyonunu sağlayacağım.

İl Emniyet Müdürlüğü ve İl Jandarma Komutanlığı bünyesinde, il merkezi ve 3 ilçemizde seçim harekât merkezleri oluşturulmuştur.

    6 Şubat tarihinde meydana gelen Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen ve ilimizde bulunan depremzedelerimizden isteyenlerin ilimizde oy kullanabilmesi için Nüfus Müdürlüğümüz tarafından mobil ekiplerle Mehmet Rıfat Efendi Erkek Öğrenci Yurdunda ve sosyal tesislerde kalan depremzedelerimiz bilgilendirilmiştir. Bu yerler dışında ikamet eden depremzedelerimize de Valilik sosyal medya hesapları aracılığı ile duyuru yapılmıştır.

    Bu kapsamda deprem bölgesindeki illerde yaşayan 18 yaş ve üzeri 946 depremzedemizin adres beyanları alınmıştır (Toplam 1060- 2 Nisan 2023 tarihine kadar Nüfus Müdürlüklerimiz hafta sonu da dahil olmak üzere adres beyanını güncellemek isteyen tüm vatandaşlarımıza hizmet vermiştir.) İlimiz merkez ilçe ve Amasra ilçesinde kurulan 2 adet seyyar sandık için gerekli güvenlik önlemleri planlanmıştır.”

AdminAdmin