GENEL
Giriş Tarihi : 03-06-2024 11:05   Güncelleme : 03-06-2024 14:49

İlimizi başarıyla temsil ettiler!

Bartınlı gençler Siber Güvenlik Yarışmasına katıldı.

İlimizi başarıyla temsil ettiler!

    Türkiye genelinde düzenlenen 5. Liselerarası Siber Güvenlik Yarışması'na Bartın’dan gençler de katıldı. Beşincisi gerçekleştirilen "Liseler Arası Bayrağı Yakala Yarışması", 25 Mayıs 2024'te Teknopark İstanbul'da Küp Kuluçka'nın ev sahipliğinde yapıldı.

46 İLDEN 376 ÖĞRENCİ

Türkiye’nin dört bir yanından gelen liseli öğrenciler, büyük final için siber güvenlik yeteneklerini sergiledi. 46 farklı ilden katılan ve "Siber Vatan’ın güçlenmesinde ben de varım!" diyen 376 öğrenci, 24 saat boyunca aralıksız mücadele etti. Bartın’dan Fuat Sezgin Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ile Davut Fırıncıoğlu Anadolu Lisesi öğrencilerinden oluşan takım, internet üzerinden uzaktan yapılan yarı final yarışmalarında birinci olarak finale yükseldi.

FİNALDE YARIŞTILAR

Ulusal ölçekte düzenlenen ‘Bayrak Sende’nin finalinde yarışmaya hak kazanan 11 ilden (İstanbul, Ankara, Bursa, Tekirdağ, Zonguldak, Çanakkale, Antalya, Bartın, Nevşehir, Gaziantep ve Mersin) 15 takım, 25 Mayıs 2024’te Teknopark İstanbul Küp Kuluçka Merkezi'nde yetkin hacking becerilerini gösterdi. 45 öğrenci, 6 saat boyunca siber güvenlik yeteneklerini sergileyerek kıyasıya mücadele etti.

3 KİŞİLİK TAKIM

Bartın’dan katılan Fuat Sezgin Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri Resul Kayan ve Barış Karışmaz ile Davut Fırıncıoğlu Anadolu Lisesi öğrencisi Kaan Onar’dan oluşan 3 kişilik takıma, Bartın Lisesi öğrencisi Elif Kışlabayrak da destek verdi. Sıfırdan Bire Eğitimi kapsamında siber güvenlik eğitimi veren Bartın Üniversitesi öğrencisi İlker Bingöl, takımın danışman öğretmenliğini üstlendi.

AKTIP TEKNO'DAN TAM DESTEK

Bartın’dan katılan takımın sponsoru, Fuat Sezgin Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencisi Resul Kayan’ın staj yaptığı AKTIP Tekno Şirketi'nin sahibi Refik Akmaz oldu. Yarışmanın ardından öğrenciler, kendilerine maddi ve manevi yönden destek olan AKTIP Tekno'ya teşekkür ziyareti gerçekleştirdi. Ziyarette AKTIP Tekno şirketi sahibi Refik Akmaz, 3 Boyutlu Yazıcı üretimi yapılan kurumlarının ana amaçlarından birinin Bartın’ı yüksek teknoloji ile öncü bir il yapmak olduğunu belirtti.

GENÇLERİN UFKUNU AÇIYOR

Akmaz, özellikle yüksek teknoloji alanında Bartın’da yeterli donanıma sahip bireyler yetişmesi için çaba gösterdiklerini ve bu tür organizasyonlara katılımın gençlerin ufkunu açan önemli faaliyetlerden olduğunu vurguladı. Gençlerin yılmadan çalışmaları durumunda dünya çapında başarılara imza atabileceklerine inandığını ifade eden Akmaz, her zaman elinden gelen maddi ve manevi desteği vereceğini söyledi.

GENÇLERİMİZİN GELECEĞİ AYDINLIK

Yarışmaya Bartın’dan katılan öğrenciler, Kalkınma Ajansları Siber Vatan 0’dan 1’e Yazılım Dili Eğitim Programı eğitimine devam ediyor. Program, lise öğrencilerine Siber Güvenlik alanında ve dijital dünyada etkin rol almalarını destekleyen teknik eğitimler sunuyor, teorik bilgilerini pratik projelere dönüştürerek uygulama şansı veriyor.

ÖNEMLİ BİR ADIM

Bartın’dan gençlerin ulusal düzeyde böyle önemli bir yarışmaya katılımı, hem şehrin hem de öğrencilerin siber güvenlik alanında geleceğe umutla bakmasını sağladı. Bu başarı, Bartın’ın teknoloji alanında yükselen bir yıldız olma yolunda önemli bir adım oldu. Öğrencilerin katıldığı bu yarışmanın Bartın’daki diğer gençlere de ilham kaynağı olması bekleniyor. İldeki eğitim kurumları ve teknoloji firmalarının iş birliği, gençlerin bu tür yarışmalara katılımını teşvik ederken, Bartın’ın adını teknoloji dünyasında daha sık duyurmaya yönelik umutları da artırıyor.

AdminAdmin