EKONOMİ
Giriş Tarihi : 30-04-2022 12:51

Çeyrek karpuz 30 lira

İşte pahalılığın geldiği son nokta.

Çeyrek karpuz 30 lira

    Peynir ve zeytini gramla, domatesi ve patatesi taneyle almaya başlayan dar gelirliler karpuzu da ancak dilimle alabiliyor. Pazarda şu sıralar kilogramı 15 liradan satılan karpuzun 2-3 dilimden oluşan 2 kilogramlık çeyreği 30 lirayı buluyor.

    Türk-İş verilerine göre, nisan ayında açlık sınırı asgari ücretin 1070 lira üzerine çıkarak 5 bin 323 liraya, yoksulluk sınırı da 17 bin 340 liraya yükselirken, vatandaşların pahalılıktan dolayı dilimle alabildiği meyvelerden biri olan karpuz 15 liralık kilogram fiyatıyla fena halde cep yakıyor.

 Ne günlere kaldık

    5-6 kilogramlık bir karpuzun neredeyse 100 lirayı bulması esnafı dilimle satmaya, alım gücü çok düşük olan vatandaşı da dilimler halinde almaya yöneltiyor. Ancak bu haliyle bile pahalı olan karpuz için dar gelirlilerin yaz aylarında bollaşmasını beklemekten başka çaresi yok. Karpuz geçen yılın bu dönemine göre yüzde 150 zamlı. Şu sıralar sebzede en yüksek fiyat ise kilogramı 40 liradan satılan bezelye. Türk-İş açlık ve yoksulluk sınırı güncel rakamlarını duyururken ayrıca bayramdan sonra ekmek, et ve süt fiyatlarında yeni zamlar olabileceğine de işaret etti.

(Haber/Fotoğraf; Arif Üçler)

Admin

AdminAdmin