GÜNCEL
Giriş Tarihi : 15-08-2022 15:58   Güncelleme : 15-08-2022 16:07

Üvey evlat muamelesi görmek istemiyoruz!

KDMP Alan Kılavuzlarının Derneği YOKMUŞ gibi hareket ediliyor !!!

Üvey evlat muamelesi görmek istemiyoruz!

    Milli Park Alan Kılavuzluğu adına birkaç üyemiz haricinde rehberlik yapma imkânımızın olmadığı Milli Park alanında tecrübe edeceğimiz rota keşifleri için ekonomik imkânlarımızın kısıtlı olduğu özellikle şu dönemde yeni göreve başlayan Sayın Valimizin bu konuya eğileceğini de umut ederek, kamuoyuna; Alan Kılavuzlarının yaşadığı sorunları anlatma ihtiyacı duyduk.
Şöyle ifade edersek :
Alan Kılavuzluğu olma yeterliliğini sağlayan 91 Kılavuzun Bartın’da yaşayan 24 üyesi ‘’KDMP Alan Kılavuzları Derneğini’’ 2013 yılında yüksek motivasyonla kurmuşlardır.Dernek varlığı halen devam etmektedir.
    Milli Parklar Kanunu'na göre Alan Kılavuzluğu uygulaması başlatılmış buna istinaten 2012 yılında Bartın-Kastamonu ve Cide olmak üzere 3 bölgeden 91 Alan Kılavuzu adayı kurslarını başarıyla tamamlayarak KDMP Alan Kılavuzluğuna hak kazanmıştır.
Alan kılavuzluğu uygulaması ile ziyaretçileri yönlendirmek, bilgilendirmek, milli park ve benzeri alanlarda yaşayanların sosyoekonomik refahına katkı sağlamak , oradaki insanlarla ziyaretçiler arasındaki iletişim mekanizmasının kurulmasına yardımcı olması amaçlanmıştır.

    KDMP Alan Kılavuzları, sadece birkaç yıl süren  az da olsa Bartın Küre Dağları Milli Park Müdürlüğü’nün faaliyet ve alandaki tesislerin açılışlarına katılabilme-katkı verme, gelen ziyaretçilere rehberlik yapma vazifelerini yerine getirme fırsatı yakalayabilmiştir. Bu da o dönemde alan kılavuzlarının Bartın Turizmine az da olsa katkı sağlamalarına imkan vermiştir
    Fakat daha sonra her nedense belgeleri veren Milli Park Müdürlüğü , Pandeminin başlangıcından önce , pandemi zamanı (pandemi gerekçe gösterilerek)  ve sonrasında da Milli Parkın olmazsa olmazı alan kılavuzlarını görmez ,randevu isteklerine cevap vermez , açılışlara davet etmez olmuştur.
Bu da belirli bir amaç için biraraya gelmiş dernek üyelerini üzmüş, uzun süre Milli Park Yönetiminden bir işaret, bir faaliyet , bir ilgi beklemekten sıkılır olmuşlardır.
    En son Sosyal medyadan Ulus ilçesi Ağaköy İdare ve Ziyaretçi Merkezinde Doğa Bilim Merkezi Tahnit Müzesi tanıtımı yapıldığını öğrenmiş bulunuyoruz.
Milli parkımız adına katmadeğer yaratacak bu yatırımı doğru buluyor-destekliyoruz. Milli Parkımıza hayırlı uğurlu olsun.

Burada Üzücü olan biz Alan Kılavuzlarının Çağırılmamış Olması ..
    Bu ilk değil!
Yakın zamanda ZipLine açılışına da çağırılmadık. Ayrıca muhatap alınmadığımız bizimle direk ilintili birçok faaliyeterden de sonradan haberimiz oldu.
Bu haberlerini ''Küre Dağları Milli Park Müdürlüğü'' facebook sayfasından takip edebilirsiniz…
Üyelerimiz bu ilgisizliği gördükçe Milli Park Müdürlüğünün kılavuzlara yönelik görmezden gelme ve Milli Park alanında yapılan yatırımların birincil tanıtıcıları olarak çağırılmamaktan şikayetçi olmuşlardır.
Ayrıca kurulduğumuzdan beri defalarca Valilikten, Belediyeden, Müdürlükten  reklam ve organizasyon faaliyetlerimizi yürütebilmek için oda taleplerimize hiçbir cevap alamamışızdır.
    Küre Dağları Milli Parkı Alan Kılavuzları Derneği üyeleri bu sebeplerden dolayı Artık Yeter! diyerek dernek yönetim kurulumuza belgelerini müdürlüğe iade etmek istediklerini belirtmişlerdir.

Evet Üvey evlat muamelesi görmek istemiyoruz!
    Sevinerek aldığımız bu belgeleri belkide üzülerek toplu olarak iade etmeyi düşünüyoruz.
Basına ve Kamuoyuna saygı ile duyurulur.
Özkan Küçüktabak
KDMP Alan Kılavuzları Derneği Y.K. Başkan Yrd.

AdminAdmin