DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Advert Advert Advert
Arif ÜÇLER
Arif ÜÇLER
Giriş Tarihi : 13-05-2022 17:39

Kimler geldi kimler geçti

Eskiden iktidarlar değişince Valiler de değişirdi.

Koalisyon dönemlerinde İçişleri Bakanlığı kimdeyse Valileri de o belirlerdi.

O zamanlar Valilerin ömrü koalisyonların ömrü kadardı; 3 ay ise 3 ay, 5 ay ise 5 ay, yani bu kadar kısaydı. 

Liyakat da önemliydi ama siyaset daha belirleyiciydi.

Valiler (çok önemli bir hata yapıp da kamuoyu tepkisiyle karşılaşmadıkları sürece) siyasetle gelip siyasetle giderlerdi.

Böyle olunca adları kendilerini göreve getiren partilerin adlarıyla anılırdı; ANAP’ın Valisi, DYP’nin Valisi gibi.

Bartın 7 Eylül 1991’de “seçim mükâfatı” olarak il yapılırken tek başına iktidarının ikinci döneminin son günlerini yaşayan Anavatan Partisi (ANAP) Valiliğe Kaymakam Ergün Doğanay’ı atamıştı.

İlk Valimiz Ergün Bey yaklaşık 5 ay sonra, hükümet değişince, yerini Yavuz Erkmen’e bıraktı.

O sırada Safranbolu Kaymakamı olan Erkmen’i, DYP’den iki dönem milletvekilliğimizi yapan Türk siyasetinin önde gelen isimlerinden eski bakanımız ve TBMM Başkanımız Köksal Toptan keşfetmişti.

TARİHE GEÇEN OLAY

 Yavuz Bey zamanında çiçeği burnunda il Bartın yatırım üzerine yatırım alarak en parlak dönemlerinden birini yaşadı.

Bu dönem 1995 seçimleri sonrası kurulan koalisyonla akamete uğradı.

Bu seferki değişimde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı da yapan eski milletvekilimiz Zeki Çakan’ın etkisi vardı.

Ancak bir sorun vardı.

Valilik makamına Yavuz Bey’den sonra tam 11 ay atama yapıl(a)madı.

Çakan ve Toptan arasındaki güç savaşının (Vali savaşları da diyebiliriz) buna mani olduğunu söylersek durumu açıklamış olur muyuz bilmiyorum.

Bartın’da bu süre Vali Yardımcısı İsmet Tabaş’ın ‘Vekil Valiliği’ ile geçildi.

Vekil Vali, asil Vali gibi ol(a)mayacağı için bu dönemin Bartın için kayıp bir dönem olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

Bu döneme Cumhuriyet tarihinde görülmemiş bir şeyle son verildi.

Yavuz Bey mahkemeye gitmeden siyasi irade tarafından aynı yere ikinci kez atanan ilk Vali oldu.

SİYASETİN CİLVESİ

 Bartın’da başta Bartın gazetesi olmak üzere hemen hemen bütün basın yayın kuruluşlarının ve çok sayıda sivil toplum örgütünün destek ve katkılarıyla düzenlenen “Valimizi istiyoruz” kampanyasında toplanan binlerce imza bu atamaya sebep olan en önemli faktörlerden biri olmuştu.

Kampanyanın başarılı olmasının sebebi de Şubat 1992-Nisan 1996 arasında Bartın’ın bütün köylerini gazetecileri de yanına alıp hem de iki-üç tur atarak gezen Yavuz Erkmen’in kendini halka çok sevdirmesiydi.

2002 sonrası dönemde Köksal Toptan’ın bu kez Zonguldak’ta yeniden siyaset sahnesine çıkmasıyla Zonguldak ve Denizli Valiliği görevlerinde de bulunan Yavuz Bey’in şimdi Zonguldak’ta il başkanlığını yaptığı İyi Partinin genel başkanı olan Meral Akşener o dönemde bu atamada imzası olan İçişleri Bakanı idi.

Kadere veya siyasetin cilvesine bakar mısınız, onları nerede ve nasıl tekrar bir araya getirdi?

Yine Yavuz Erkmen’in Bartın’da karşı karşıya geldiği Zeki Çakan ile Zonguldak’ta 2015 genel seçimlerinde MHP’nin 1 ve 2. sıra milletvekili adayı olarak bir araya gelmesi de aynı cilvenin eseri olsa gerek.

ÇAKAN FAKTÖRÜ

2022’den ve 2015’ten dönüyoruz 1996’ya; Yavuz Bey’in ikinci Bartın görevi yaklaşık 5 ay sürdü. Değişen koalisyonda, eski milletvekilimiz Zeki Çakan’ın grup başkan vekili olarak partisi içinde ağırlığı olduğu bir dönemde tekrar görevden alındı ve yerine Fatih Eryılmaz atandı. Yeni koalisyonun ANAP’lı İçişleri Bakanı Ülkü Güney’in bakanlığın personel genel müdür yardımcılığından alıp da Bartın’a Vali yaptığı Eryılmaz’ın dönemi çok tartışmalı ve olaylı geçmesine rağmen yaklaşık 6 yıl sürdü.

VALİLER DE CEZA ALIR

 Eryılmaz, 1998’deki büyük sel felaketinde ve hemen akabindeki mobil santral vakasında gazetecilerle mahkemelik oldu, ceza da aldı ve ANAP’lı-DSP’li-MHP’li koalisyon dönemini sona erdiren AK Partili tek başına iktidar döneminin başlamasıyla yerini 2003’te Vali Ali Güngör’e bıraktı. Bartın gazetesi sahibi Esen Aliş’e Özel İdaredeki mobil santral toplantısında 100’den fazla kişinin, kameraların ve dönemin milletvekillerinin önünde “Seni gebertirim” dediği için ölümle tehditten Karabük Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanıp 2002’nin parasıyla 157 milyon lira para cezasına çarptırılan Eryılmaz, Valilerin de cezalandırılabileceğinin örneği oldu.

İSA KÜÇÜK’ÜN ÖDÜLÜ

 Eryılmaz’dan sonra başlayan Ali Güngör dönemi oldukça sakin geçti. 2006’da Bartın’dan Erzincan’a atanan Ali Bey koltuğunu İsa Küçük’e devretti. İsa Bey de 3 yıl sonra Halil Işık’la yer değiştirdi. İsa Bey mahkeme kararıyla tekrar gelince Halil Işık’ın 7 aylık görevi sona erdi. Vali İsa Küçük 2009’da ikinci gelişinde 3 yıl daha görev yaptı. Bu dönemi tek kelime ile anlat derseniz “eğitim” derim. İsa Bey eğitime büyük önem verirdi. Bartın onun döneminde üniversite sınavlarında ilk üçe girdi. Bunun ödülü olarak olsa gerek 2012’de merkeze çekildi, pasifize edildi.

SAVUR’UN SAVRULMASI

  Sonra Bülent Savur dönemi başladı.

O da Saadet Partisi ziyaretinde “beğenmediği karşılamaya” gösterdiği tepkinin basına yansımasından dolayı 7 ay kalabildi.

Sonra Ali Çınar geldi.

Bartın’da çok fazla kalamayan ve merkeze alındıktan sonra Fetö soruşturması da geçiren Çınar giderken yerini Seyfettin Azizoğlu aldı.

Azizoğlu da 2 yıl sonra Nusret Dirim ile yer değiştirdi.

2018’de Dirim gitti, Sinan Güner geldi.

Güner’in görevi de yaklaşık 4 yıl sürdü.

Şimdi bayrak Nurtaç Arslan’da.

Yeni Valimiz İller İdaresi Genel Müdür Yardımcılığı görevinden ilimize atandı.

Bartın’da ilk kez kadın Vali görev yapacak.

Bir başka deyişle Bartın’a kadın eli değecek.

Daha önce Kaymakamlık ve Vali Yardımcılığı yapan yeni Valimiz ilk Valilik deneyimini burada kazanacak.

İLİMİZE HOŞGELDİNİZ

 Sadece Nurtaç Arslan için değil Bartın Valiliği çoğu Valimiz için ilk görev yeri oldu.

Kimi kaymakamlıktan, kimi genel müdür yardımcılığından, kimi de vali yardımcılığından geldi.

Az da olsa başka bir ilden Vali olarak gelenler de vardı ama Bartın onlar için de en fazla hep ikinci görev yeri oldu.

Bartın Valiler için öğrenme, tecrübe kazanma yeri, bir nevi okul olmuştur hep.

Bu okuldan başarıyla mezun olanlar başka illere, daha büyük yerlere atandılar.

Bu durumdakilerin sayısının az olduğunu ve Valilerin Bartın’dan daha çok merkeze (pasif göreve) çekildiklerini görüyoruz, biliyoruz.

Bartın küçük bir ildir, kolay gibi görünür ama yönetmek zordur.

Yeni Valimize; Bartın sonrasının merkez olmaması umuduyla ilimize hoşgeldiniz deyip başarılar diliyoruz.

BUNLAR SİZE NASİP OLSUN

 Diyoruz ve ilimizin bazı önemli beklentilerini Sayın Valimizin dikkatine sunuyoruz:

Öncelikle; Saçma bir genelgenin getirdiği nüfus şartından dolayı yakında açılışı yapılacak olan özel hastaneye bile kurulmasına izin verilmeyen Bartın’ın acil ihtiyacı ‘Kalp Merkezi’nin yeni Valimizin de ilgisine muhtaç olduğunu söylemeliyiz.

Sayın Valimiz de herhalde burada yaşayan insanların başka illere sevk edilirken yollarda kalpten ölmesini istemez diye düşünüyoruz.

Neredeyse 4’te 3’ü kırsal kesim olan ve bir zamanlar Batı Karadeniz’in sebze meyve ambarı konumundaki Bartın’da tarıma ve hayvancılığa vereceğiniz büyük önemle çiftçiyi toprakla barıştırmak da bu döneme nasip olsun.

Yıllardır bir türlü çözülemeyen trafik keşmekeşi de sizin elinizin değmesini bekliyor.

Profesyonel futbol liglerinde takımı olmayan sayılı illerden biri olan, futbolun çuvallar dolusu para ile yaptıramayacağınız reklamından mahrum kalan Bartın’da çeyrek asırdır amatörde yer alan Bartınspor’u terfi ettirmek de sizin döneminizin bir eseri olsun.   

Bu dönem, termik santral belasından ve çevre sorunlarından da tamamen kurtulduğumuz, tarımda, turizmde, sanayide, eğitimde, sağlıkta, ulaşımda, sporda ve daha pek çok alanda atılımlar yaptığımız bir dönem olsun.

Rahmetli Recep Yazıcıoğlu gibi gerekirse tebdili kıyafetle tamamen halk için halkla iç içe yapılan bir Valilik de beklentilerimiz arasında.

HİZMETLERİNİZ KONUŞSUN

 Geçmişte Valiler siyasetle geliyorlar dedik ya aslında değişen bir şey yok.

Liyakat ne kadar etkili bunu tam olarak görüp de bilemediğimiz için Valiler ve tekmili bütün bürokratlar bugün de siyasetle, yani daha çok siyasi tercihlerle geliyorlar.

Yine aynı siyasetin tercihiyle gidiyorlar, bu dönemin tek farkı; siyaset bir yere gitmiyor, 20 yıldır aynı.

Bütün Valilerimiz bilgileri, deneyimleri, güçleri, arkalarındaki siyasi iradenin destekleri ve görev süreleri ölçüsünde az veya çok hizmet ettiler.

Hizmetleriyle anılanlar çoğunlukta.

Ama başka türlü anılanlar, hatta hiç anılmayanlar da var.

Yeni Valimiz hizmetleriyle anılanlardan, arkasından iyi konuşulanlardan olsun.

Bir de eleştiriye açık olsun.

BU DÖNEMİN FARKI

 Artık bitirelim, yine çok uzattım.

Son olarak;

Peki, “Eskilere DYP’nin, ANAP’ın Valisi dediler de 2002 sonrasının Valilerine AK Partinin Valisi demediler mi?” derseniz, bu soruya benim nazarımda verilecek cevap şudur;

Bu dönemin ilk ataması Ali Güngör ve sonraki Valimiz İsa Küçük başta olmak üzere 2018’de gazetecilikten emekli oluncaya kadar yakından tanıma fırsatı bulduğum bütün Valilerimiz ve son Valimiz Sinan Güner de dahil hiçbiri hakkında “AK Partinin Valisi” yakıştırması yapıldığını ne gördüm, ne duydum ne de bir yayın organında okudum.

Bir muhalefet milletvekili veya parti başkanı çıkıp da her hangi bir Valiye “sen partizanlık yapıyorsun” demedi, iyi biliyorum.

Bunu neye bağlasak acaba? .

Artık “Bir şeyler olmuştur ama hissedilmemiştir, göze batırmamışlardır, dengeyi çok iyi ayarlamışlardır mı” dersiniz, yoksa “Eskiden Valiler, bürokratlar siyasetle çok içli dışlıydılar, şimdi öyle değiller mi” dersiniz veya “İl Genel Meclisi’nde bile yoklar, siyaseti nasıl yapacaklar. Yeni sistemde bütün yetkiler tek elde toplandı. Valiler de eskisi gibi güçlü değil, yetkileri azaldı mı” dersiniz, ya da  “Neler oluyor neler, senin dünyadan haberin yok mu” dersiniz, ne dersiniz bilmiyorum.

Ne derseniz deyin ama mutlaka önce bir tahtaya vurun ve böyle şeylerin ilimizden uzak olmasını dileyin!

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 • Süper Lig Ahmet Çalık SezonuOP
 • 1Trabzonspor3781
 • 2Fenerbahçe3770
 • 3Konyaspor3767
 • 4Başakşehir FK3762
 • 5Alanyaspor3761
 • 6Antalyaspor3859
 • 7Beşiktaş3758
 • 8Fatih Karagümrük3757
 • 9Adana Demirspor3752
 • 10Galatasaray3852
 • 11Sivasspor3751
 • 12Kasımpaşa3750
 • 13Hatayspor3750
 • 14Kayserispor3747
 • 15Gaziantep FK3846
 • 16Giresunspor3745
 • 17Çaykur Rizespor3836
 • 18Altay3734
 • 19Göztepe3728
 • 20Yeni Malatyaspor3720
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
Bartın'da kumar baskını
BURÇ YORUMLARI
 • KOÇ
  Koç Burcu
 • BOĞA
  Boğa Burcu
 • İKİZLER
  İkizler Burcu
 • YENGEÇ
  Yengeç Burcu
 • ASLAN
  Aslan Burcu
 • BAŞAK
  Başak Burcu
 • TERAZİ
  Terazi Burcu
 • AKREP
  Akrep Burcu
 • YAY
  Yay Burcu
 • OĞLAK
  Oğlak Burcu
 • KOVA
  Kova Burcu
 • BALIK
  Balık Burcu
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA