GENEL
Giriş Tarihi : 21-05-2022 10:25

Vali Arslan ayağının tozuyla sahaya indi

Vali Nurtaç Arslan, Entegre Arıcılık Projesi Arılı Kovan ve Arıcılık Malzemeleri Dağıtım Programına Katıldı.

Vali Arslan ayağının tozuyla sahaya indi

20 Mayıs Dünya Arı Günü’nde afet bölgesine arılı kovan ve arıcılık malzemeleri törenle dağıtıldı.

​    Zafer ve Çevre Köyleri Entegre Kırsal Kalkınma Projeleri kapsamında uyguladığımız “Arılı Kovan ve Arıcılıkta Kullanılan Malzeme ve Ekipman Dağıtımı Töreni”ne Bartın Vali Nurtaç Arslan, Ak Parti Grup Başkanvekili Bartın Milletvekilimiz Av.Yılmaz Tunç, Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın, Ulus Kaymakamı Mehmet Sadık Kılıç, İl Genel Meclisi Başkanı Kenan Dursun, Ak Parti İl Başkanı Turhan Kalaycı, MHP İl Başkanı Ercüment Özçelik, Ulus Belediye Başkanı Hasan Hüseyin Uzun, Kumluca Belediye Başkanı İsmail Can, İl Tarım ve Orman Müdürü Yasin Önder, İl Özel İdare Genel Sekreteri Metin Çetin, İl Jandarma Alay Komutan V.  J.Alb. Yıldırım Özbaş, Kamu Kurumlarının yöneticileri, yöre halkı ve projeden yararlanıcılarının katılımlarıyla gerçekleştirildi.

    Açılış konuşmalarını yapmak üzere söz alan İl Müdürü Yasin Önder “Sayın Valimiz hoş geldiniz. Yeni göreviniz hayırlı olsun. İlimizde 11 Ağustos 2022 tarihinde meydana gelen sel afeti sonrası Zafer ve Çevre Köyleri alt ve üst yapılarıyla tarım alanları ve sanayi tesisleri zarar görmüştü.

    Devletimiz sabahın ilk ışıklarından itibaren tüm kurumlarıyla afet bölgesinde yer alarak gereken acil müdahaleler, yardım ve desteklerde bulunarak hayatın bir an önce yeniden eskiye dönmesine yönelik olarak yöre halkıyla birlikte el ele günlerce süren çalışmaları gerçekleştirerek, afet bölgesi Sayın Milletvekilimiz ve Bakanlarımız düzeyinde sık sık ziyaret edilmişti.

İl Tarım ve Orman Müdürlüğü olarak da hızlı bir şekilde hasar tespit çalışmalarını tamamladık. Afetzede çiftçilerimize ayni ve nakdi yardımlarda bulunduk.

    Tabi ki sadece bununla sınırlı kalmayacaktı yapacaklarımız. Tarım ve Orman Bakanlığımız yetkililerinin de katılımlarıyla köy köy ziyaretleri gerçekleştirerek, selden zarar gören vatandaşlarımızın gelir kayıplarının telafi edilerek refah seviyelerinin artırılması maksadıyla “Entegre Kalkınma Projeleri” hazırlıkları konusunda istişarelerde bulunduk. 4 köyümüz için ayrı ayrı Entegre Kalkınma Projeleri hazırladık.

    Afetzede çiftçilerimizden yem bitkileri tarımı yapmak isteyenlere %100 hibeli olarak 2.600 kg(yonca, fiğ, yulaf ve silajlık mısır) tohumluk dağıtımı gerçekleştirdik.

İlk olarak Zafer – Akörensöküler- Üçsaray ve Uluköy’lü 45 arıcımıza Ulus Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü ile işbirliğinde 72 saat süreli Arıcılık Kursu verdik. Özellikle girişimci genç kadınlarımızın arıcılık kurusuna ilgi göstermeleri bizleri son derece memnun etti. Çünkü bizler; arıcılıkta, seracılıkta, meyvecilikte, hayvancılıkta kadınlarımızı ve gençlerimizi pozitif ayrımcılık gözeterek özellikle destekliyoruz. Geleceğin kırsalda, tarımsal üretimin de kadınlarımız ve gençlerimizin omuzlarında yükselerek sürdürülebileceğine inanıyoruz.

    Bu gaye doğrultusunda hazırladığımız; Arılı Kovan ve Arıcılıkta Kullanılan Malzeme Dağıtım Projemize Tarım ve Orman Bakanlığımızdan 1.252.820,00 TL ödenek tahsis edilerek İl Özel İdaremize aktarılmıştır. Projemizin toplam maliyeti 1.583.227,78 TL’ dır.

İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ve İl Özel İdaresi’nin teknik ve mali işbirliği içerisinde 37 arıcı ailemize 20’şer adet arılı – 5’er adet boş kovan olmak üzere (toplamda 925 adet kovan takımı, 5180 çerçeve canlı arı) ile 18 parçadan oluşan arıcılıkta kullanılan makine ve ekipman setini dağıtmak üzere bugün huzurlarınızdayız.

    Küçük sermaye, az masrafla toprağa bağlı kalmaksızın yapılan arıcılık ilimiz için çok önemli bir gelir kaynağıdır. Bartın Kestane Balının markalaştırılması ve Coğrafi İşaretli Ürün olarak tescili için de Bartın İli Arı Yetiştiricileri Birliğimizin başvuru sahipliğinde Türk Patent ve Marka Enstitüsüne başvurumuzu yaptık. Coğrafi İşareti de aldığımızda Bartın Balına değer tüketicilerimize de güvenli ürün arzı gerçekleştirmiş olacağız.

    Zafer Köyü ve çevresinin tertemiz doğası ve güçlü florasıyla modern arıcılık için oldukça elverişli olması bölgenin en güçlü yanıdır. Arıcılığın bu bölgede gelişeceğine yürekten inanıyoruz. Bu uğurda elimizden ne geliyorsa yapmanın gayreti içerisinde olacağız. Kırsal Dezavantajlı Alanlar Kalkınma Proje uygulamalarımızla ilimize modern hayvan pazarı kazandıracağız. Dezavantajlı bölgelerimizi uygulayacağımız projelerimizle destekleyeceğiz. Dane Mısır Tarımını Yaygınlaştırma Projemizi 1260 dekar alanda geçen yıl başarıyla uyguladık. Bu sene 2.500 dekar ekilişin üzerine çıktık. Taleplere yetişemiyoruz. Bartın Fındıkta Kabuğunu Kırıyor Projemizi uygulayarak teknik takip ve kontrollerini yaptığımız 100 fındık bahçesinde dekara verimi 100 kg’dan 150 kg’a çıkardık.

    Arıcılık Projemiz kapsamında dağıtımlarını yaptığımız kolonilerimizin muayene ve kabullerini tamamladık. Gerçekten çok güçlü ve sağlıklı oldukların tek tek tespit ettik. Tedarikçi firmaya özenle hazırlamaları dolayısıyla teşekkür ediyorum.

Projemize sağladıkları finansal katkıları dolayısıyla Bakanlığımız Strateji Geliştirme Başkanlığına, afet bölgesine her türlü kaynağın, araç gerecin sevki noktasında gecesini gündüzüne katan Sayın Milletvekilimize huzurlarınızda teşekkür ediyor, Ak Parti Grup Başkanvekilliği görevine atanması dolayısıyla da kendilerini tebrik ediyor, başarılar diliyorum.

Projemizin hazırlık ve uygulamaları sırasında emeği geçen tüm kurum personelimi, paydaş kurumumuz İl Özel İdare Tarımsal Hizmetler Müdürlüğünü ayrı ayrı tebrik ediyorum.

Arıcılarımızın 20 Mayıs Dünya Arı Günlerini kutluyor, ballarının bol / kazançlarının bereketli olacağı bir üretim sezonu diliyorum.

    Sayın Valim, Sayın Milletvekilim hepsi bir yana sel afetinde evinin yıkılması sonucu aramızdan ayrılan Arife Ünal Teyzemizi bir kez daha rahmetle anıyor. Ailesi, yakınları ve yöre halkına bir kez daha başsağlığı diliyorum.”  dedi

    Töreni onurlandıran yeni Bartın Valisi Nurtaç Arslan konuşmasında “Mesaimizin 3. Gününde Zafer Köyümüzdeyim. Sizlerleyiz. Bugünkü tören vesile oldu, oldukça erken bir şekilde köyünüzü ziyaret etme fırsatı yakalamış oldum. Yaşanan afeti yakinen takip ettik bizler de Ankara’dan. Geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Devletimiz bütün imkânlarıyla afet bölgesine seferber olarak gerekli tüm müdahaleleri yapmış. Bugünden sonrada bizler geri kalan işlerin takipçisi olacağız. İlimiz tarımının geliştirilmesi için Vilayet olarak her türlü desteği vereceğiz. Arıcılık bölge için çok önemli bir gelir kaynağı. Bartın Kestane Balı’nın Coğrafi İşaretli Ürün olarak tescili çalışmaları başlatılmış. Memnuniyet duydum. Tamamlamak için destek olacağız. Dünya Arı Günü’nde böyle bir proje töreninin düzenlenmesi oldukça anlamlı. Emeği geçenleri kutluyorum. Projenin hayırlı uğurlu olmasını diliyorum.” Diyerek sözlerini tamamlayan Vali Nurtaç Arslan ve Protokol üyeleri Arıcılık Kursuna katılarak belge almaya hak kazanan kursiyerlere sertifikalarını ve Dünya Arı Günü dolayısıyla çiçek takdimi yaptılar.

    Sayın Vali Arslan’ın örnek bir arılığı da ziyaret ederek arıcı aileye bol ürün bereketli kazançlar dileyerek tören programı sona erdirildi.

Admin

AdminAdmin