Genel
Giriş Tarihi : 16-06-2022 21:13   Güncelleme : 16-06-2022 21:41

Hacı adaylarını uğurladık

Kutsal topraklara yolculuk, iki yıllık pandemi arasından sonra yeniden başladı.

Hacı adaylarını uğurladık

Bartın’dan 28 kişi İkram Turizm’in organizasyonu ile yola çıktı. Hacı adayları Valilik binası önünden ilahiler, şiirler ve dualarla uğurlandı. Mücahit Mekeç’in şirket görevlisi olarak eşlik ettiği hacı adayları otobüsle İstanbul’a, oradan da uçakla Suudi Arabistan’ın Medine kentine uçtu.

 Dünyayı kasıp kavuran Covid 19 pandemisi nedeniyle yerine getirilemeyen hac vazifesi, salgının etkisini kaybetmesiyle kısıtlı da olsa yeniden yapılmaya başlandı. Suudi Arabistan’ın koyduğu 65 yaş sınırı ile aşı ve test şartını yerine getiren Bartınlı 28 hacı adayı duygu yüklü bir programla kutsal topraklara uğurlandı.

38 gün sürecek

 Valilik önünde Perşembe gecesi 24.00’te düzenlenen program İsa Dönmez’in Kur’an tilavetiyle başladı. Daha sonra hac ve umre acentesi İkram Turizm’in şirket görevlisi Mücahit Mekeç konuşma yaptı. Mekeç, kutsal topraklarda 38 gün kalacaklarını belirterek, Allah’ın herkese bu kutsal görevi yapmayı nasip etmesini diledi.

Toplam 66 kişi

 28’i Bartın’dan, 38’i Çaycuma ve Zonguldak’tan olmak üzere toplam 66 hacı adayını taşıyan 2 otobüsle İstanbul’a hareket İkram Turizm kafilesinin yeni havaalanından Suudi Arabistan’ın Medine kentine uçacağını anlatan Mekeç, hacı adaylarına kendisinin şirket görevlisi, Mehmet Subay’ın da Diyanet İşleri Başkanlığı görevlisi olarak eşlik edeceğini söyledi.

Bir vatandan diğerine

 Konuşmasında hac vazifesi yerine getirilirken neler yapılacağını da anlatan Mekeç, hacı adaylarını uğurlamaya gelen yakınlarına hitap ederken, hacı adaylarının kendilerine emanet olduğunu, sağ salim geri getireceklerini de söyledi. 65 yaş sınırı kalkarsa ve kontenjan artarsa daha çok hacı adayını kutsal topraklara ulaştırabileceklerini de kaydeden Mekeç “Rabbimize, kutsal topraklara, bir vatandan diğer vatana gidiyoruz. İnşallah günahlardan arınmış olarak geri döneceğiz” dedi.

Çevreyi kirletmeyin

 Daha sonra hacı Cevat Özcivan ilahi okudu. Niyazi Aydın hoca da veda duası yaptı. Son sözü Mücahit Mekeç’in babası Ali İhsan Mekeç aldı. Mekeç, kutsal yolculuğun önemini bir şiirle anlatırken, hacı adaylarına gideceklerin yerin kurallarına uymaları ve sokaklara çöp atmamaları konusunda uyarıda bulundu.

Duygulu anlar yaşandı

 Bartın’dan hacılık mertebesine erişecek olan, aralarında Ulugeçit Ambarcı köyü eski muhtarı Mustafa Güzoğlu ve Güzelcehisar’lı Alim Çoban’ın da bulunduğu 28 kişi uğurlama programında aileleriyle vedalaşırken Arabistan bu yıl tüm dünyadan en çok 1 milyon hacı adayı kabul ediyor. Türkiye’nin kontenjanı 37 bin 770.

(Haber ve Fotoğraflar; Arif Üçler)

AdminAdmin