Genel
Giriş Tarihi : 10-04-2022 17:56   Güncelleme : 22-04-2022 17:55

Savaşa rağmen üretim

Tarlalarına tahıl eken Ukraynalı çiftçileri Rusların füzeleri bile durduramıyor.

Savaşa rağmen üretim

1,5 aydır Rus işgalindeki Ukrayna’da çiftçilerin tarlalarını traktörlerle sürerken çekilen fotoğrafları, tarımsal üretimin yetersiz kaldığı bizim gibi ülkeler için ders niteliğinde.

İbretlik fotoğraflar

24 Şubattan bu yana Rus Ordusunun saldırısı altındaki Ukrayna’da birçok yerleşim birimi yerle bir olurken acımazsızca devam eden bombardımanda bile tarım yapan çiftçilerin en son Odesa’dan verdiği fotoğraf görenlere “işte bu” dedirtiyor. Denizden füze saldırılarına maruz kalan Karadeniz kıyısındaki kentte her şartta üretim yapılabileceğini gösteren fotoğraf, Türkiye gibi tarımsal üretimin yetersiz kalmasından dolayı ithalata bağımlı olan ülkeler için oldukça çarpıcı.

Tahıl çok önemli bir silah

Traktörlerinin üzerine Ukrayna bayrağı asarak adeta Rusya’ya, ülkesinin acı kaderine ve maruz kaldıkları zulme seyirci kalan ülkelere isyan edip meydan okurcasına tarlasını süren Ukraynalı çiftçileri savaş bile durduramadı. Baharın gelmesiyle toprağını tarımsal üretime hazırlamaya başlayan çalışkan bir çiftçinin sosyal medyada “Bu arada ülkenin güneyinde arpa ekiliyor” yazısı ile paylaşılan fotoğrafı çok sayıda beğeni aldı. Ukraynalı çiftçiler ülkelerinin işgalde olmasına rağmen sadece Odesa’da değil birçok şehirde tarlalarını sürüp tahıl ekerken, seralarda ve açık alanlarda da sebze meyve yetiştirmeye devam ediyorlar.

Tank hasadı da yapıyorlar

Ukraynalı çiftçiler sadece tarım ürünü değil tank hasadı da yapıyor. Rusya ile Ukrayna arasındaki savaş ikinci ayına girerken, sosyal medyada Ukraynalı çiftçilerin traktörleriyle direnişe katıldıklarını gösteren videolar da paylaşılıyor. Bu görüntülerde çiftçilerin traktörleriyle, Rusların bazı şehirlerden kaçar gibi geri çekilirken bırakmak zorunda kaldıkları tankları ve askeri araçları çektikleri anlar da yer alıyor.

Ukrayna’dan ithalatımız 1,5 milyar dolar

Ukrayna’da ülke topraklarının yaklaşık yüzde 55'i ekilebilir tarım arazisi. Kişi başına düşen arazi miktarı 0,87 hektar. Ukrayna'nın en önemli tarım ürünleri; tahıllar, patates, şeker pancarı, ayçiçeği ve soya fasulyesi. 77,9 milyon hektar Türkiye arazisinin 26,3 milyonu tarımda kullanılıyor. Dünya buğday ihracatının yüzde 10’u Ukrayna’dan, yüzde 20’si Rusya’dan. Ukrayna'nın buğday üretimi 33 milyon ton, ihracatı 24 milyon ton. Türkiye geçen yıl Ukrayna'dan 1.5 milyar dolarlık ithalat yaptı.

En çok buğday ithal ediyoruz

Ali Ekber Yıldırım’ın “Tarım Dünyasından” başlıklı köşesinde 1 Mart 2022’de yazdığı yazıya göre en fazla ithal edilen ürün buğday. Türkiye, 2021'de 8.4 milyon ton buğday ithalatına 2.5 milyar dolar ödedi. İkinci sırada 2.5 milyon ton ile soya ithalatı var. Soya ithalatına ödenen döviz yaklaşık 1.4 milyar dolar. Üçüncü sırada ise 897 bin ton ithalatla ham ayçiçeği yağı var. Ham ayçiçeği yağına ödenen döviz yaklaşık 1.2 milyar dolar. Türkiye 2021'de 1 milyon 490 bin ton kepek ithalatına 342 milyon dolar ödedi.

İthalatı bırak üretime bak

Ali Ekber Yıldırım şöyle devam ediyor; “Rusya, Ukrayna savaşı tarım ve gıda açısından bakıldığında her ülkeyi olumsuz etkiliyor. Ama en fazla etkilenecek ülkelerin başında Türkiye var. Türkiye'nin tarım ürünleri ithalatında Rusya ilk sırada, Ukrayna ikinci sırada. Bu iki ülkede savaş var ithalatı başka ülkelerden yapalım dediğinizde bu kez yükselen fiyatlar nedeniyle ithalata daha fazla döviz ödemek zorundasınız. Çözüm, ülkenin tarım potansiyelini üretimle değerlendirmek. İthalat politikasından vazgeçerek üretim odaklı politika uygulamaktır.

Ekonomi büyürken tarım küçüldü

Türkiye İstatistik Kurumu büyüme verilerini açıkladı. Buna göre 2021'de ekonomi yüzde 11 büyürken, tarım yüzde 2,2 oranında küçüldü. Bu küçülmenin temel nedeni 2021'de yaşanan kuraklık, artan girdi maliyetleri, ithalat ve dışa bağımlılık, çiftçinin para kazanamaması nedeniyle üretimden çıkması şeklinde özetlenebilir”

Yanlış tarım politikaları da sebep

Yıldırım yazısında, tarımda küçülmenin nedenlerini sosyal medya üzerinden okurlarımıza, takipçilerimize sorduğumuzda verilen yanıtların büyük bölümü de şöyle diyor; “Üretim planlamasının yapılmaması, tarım alanlarının betonlaşması ve amaç dışı kullanılması, girdi fiyatlarının yüksek, ürün fiyatlarının üreticide çok düşük kalması, ithalata verilen kaynağın çiftçiye verilmemesi yani tarımın yeterince desteklenmemesi, enerji, gübre, mazot başta olmak üzere temel girdilerdeki dışa bağımlılık, hükümetin yanlış tarım politikaları”

(Haber; Arif Üçler)

AdminAdmin