Genel
Giriş Tarihi : 08-04-2022 22:07   Güncelleme : 21-04-2022 22:48

Baraj su koyverdi

Yalı’da yürüyüş yolunu su bastı.

Baraj su koyverdi

    Önceki gecenin sağanak yağmuru dağlarda eriyen karlarla birleşince dolan Kirazlı barajından salınan sular Yalı’daki yürüyüş yolunu bastı. Oluşan büyük su birikintileri bazı yerlerde yürüyüşçülere geçit vermedi.

Ulus-Abdipaşa tarafından gelen suları tutarak Bartın merkezi selden koruyan Kirazlıköprü barajı önceki gece yağan sağanaklarla birlikte dağlardaki karların da erimesi sonucu dolunca su saldı. Bunun sonucunda yürüyüş yolunun Yalı mevkiindeki bazı bölümleri öğleden sonra sular altında kaldı ve oluşan büyük su birikintileri yürüyüşçülere geçit vermedi.

Barajlar olmasaydı yanmıştık

Kozcağız barajı ile Kışla sel kapanının Hasankadı, Kumluca ve Kozcağız’dan gelen suları tutması, Kirazlıköprü barajının da Ulus-Abdipaşa tarafını dizginlemesi Bartın merkezi sel felaketlerinden korurken, barajların aşırı yağışlarda dolması ile salınan sular da sadece ırmak kenarlarında gezinti yollarında küçük çaplı su baskınlarına yol açıyor.

Kış bereketli geçti

Barajlardan önce hemen hemen her yıl sel gören, 1998’de tarihinin en büyük felaketini yaşayan Bartın bu kışın oldukça sulak geçmesi göz önüne alınırsa belki de kısa sürede iki kere selden kurtulmuş oldu. Kar ve yağmura doyan Bartın’ın kışı bereketli geçirmesi, su kaynaklarını da besledi. Bartın’ın uzun bir süre su sıkıntısı yaşaması beklenmiyor. Geçen şubat ayındaki su salınımı sonucunda da Yalı ve Kanlıırmak mevkiinde yürüyüş yolu sular altında kalmış ve hasar oluşmuştu.

(Haber/Fotoğraf; Arif Üçler)

AdminAdmin