Sivil Toplum
Giriş Tarihi : 04-04-2022 19:14   Güncelleme : 19-04-2022 22:04

Bir öğretmenimizi daha kaybetmek istemiyoruz

Eğitim Sen: Bartın’da Okullarımız da Mobbing’e sessiz kalmayacağız.

Bir öğretmenimizi daha kaybetmek istemiyoruz

OKULLARIMIZDA VE ÜNİVERSÎTEMIZDE ÖĞRETMENLERIMIZ VE AKADEMİSYENLERİMİZİ KAYBETMEK İSTEMİYORUZ. TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ.

    Bartın Kurucaşile İlk ve Ortaokulu müdürü tarafından, pandemi dönemindeki çalışmalarından dolayı öğretmenlerin şahsına tanımlanan başarı belgeleri öğretmenlerin mebbis modülüne girilerek çıkarıldı.2021-2022 birinci yarıyıl karne töreninde öğrenci ve öğrenci velilerinin bulunduğu törende öğretmenlere takdim edildi.

    Okul müdürü öğretmenlerin pandemi dönemindeki fedakarlığının ötesinde şovmen tavrıyla başarı belgelerini sunmuş, ayrıca ismini de zikrederek “bak bu öğretmeninizde başarı belgesi alamadı ama hadi onu da bir alkışlayalım” gibi kişiyi aşağılayan, bilimsel formasyondan yoksun ve öğretmenlik mesleğininin onuruna yakışmayacak tavır içine girmiştir.

    Neden başarı belgesi alamadığını tam olarak öğrenemediğimiz. Öğretmen arkadaşımız ve ücretli öğretmenlerimizin ismini zikrederek öğrenciler ve veliler önünde yaptığı bu anonslar ile öğretmenler arasında ayrım ve dışlayıcı davranışlar sergilemiştir.

    Ayrıca, okul müdürü tarafından başarı belgesi tanımlanmayan öğretmenlerin başarı belgeleri öğretmenlere özel tanımlanmasına rağmen okul müdürü tarafından açıkça anons ettirilmesi kişiye özel bilgilerin deşifre edilmesidir ki bu durum açıkça yasalara aykırıdır. Okul müdürü suç işlemiştir.

    Savcılarımız harekete geçmelidir. Bu bir suç duyurusudur.

Ayrıca, başarı belgesi belli nedenlerle kişiye özel tanımlanmayan öğretmenlerin başarı belgesi alamadığının okul müdürü tarafından anons edilmesi anında ve sonrasında bahse konu öğretmenler öğrenciler ve öğrenci velileri arasında tartışılmaya başlanmış, “Bak bu öğretmene başarı belgesi verilmemiş şuçu ne ki acaba.

    Niye ayrımcılık yaparlar ki. Halbuki çok başarılı bir öğretmen. Başarısız ise bu okuldan gitsin” gibi sübjektif değerlendirmeler yapılmış, öğretmenin meslek onuru ayaklar altına alınmıştır. Kldı ki okul müdürünün başarı belgesi tanımlanmadığını bildiği halde öğrenci ve velilerin bulunduğu bir ortam da bunu açıklaması kasıt taşımakta olup, aynı öğretmenlere uyguladığı mobınge varacak uygulamaların somut bir yansıması olmuştur.        

     Pekâlâ, kişiye özel verilen başarı belgesiyle öğretmenleri ayrıştırmak bu okul müdürünün haddine midir? Pekala zaten devletin ayrıştırdığı asgari ücretin altında bir ücretle çalıştırılan ücretli öğretmenleri dışlamak rencide etmek, öğrenci ve velilerin karşısında küçük düşürmek nasıl bir idarecilik anlayışıdır?

     Pekala okulun başarılı bir öğretmeni tarafından bu durumun ilçe milli eğitim müdürlüğüne bildirilmesine rağmen, İlce Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından okul müdürü hakkında soruşturma açılması yerine okulun öğretmenlerine cezalar yağdırılması tesadüf müdür?

Pekala bu durumdan ilin valisi ve il milli eğitim müdürünün haberi olmasına rağmen neden hala pedagoji yoksunu okul müdürünü koruma altına alma gereği duymuşlardır.

    Pekala bu okul müdürü bir sendikanın ilçe temsilcisi olmasına rağmen ve sendikasının öğretmenlere rızalarının dışında ikinci nöbet yazılamaz kararı olmasına rağmen, nasıl zorla anayasaya aykırı biçimde nöbet dayatmasında bulunmaktadır.

Hatta bu okul müdürü yönetmeliklerde açıkça yazmasına rağmen, formatör öğretmene haftada ikinci  nöbet görevi verilemez demesine rağmen nasıl formatör öğretmene ikinci nöbeti yazarak, mobinge varan uygulamalar yapmaktadır.

Bu okul müdürü bu gücü nerden almaktadır?

    İşyerlerinde yapılan mobing’in nasıl sonuçlara vardığının en çarpıcı örneklerinden birisi Bartıni üniversitesi Rektör’ünün mogingiydi. Bartın Üniversitesi’nde Akademisyen Öğretim Görevlisi 35 yaşındaki Güneş Günay Sezer Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu binasındaki çalışma odasının 5. katından atlayarak yaşamına son vermişti.
    Akademik kariyeri başarılarla dolu olan 35 yaşındaki öğretim görevlisi Güneş Günay Sezer’e rektör tarafından mobing uygulanmış, dört saat odasında bekletilip sonunda alay edilerek ‘sana doçentlik vereyim de kendime mi güldüreyim?” denmiş ve intihara sürüklenmesine yol açılmıştı. Mobing ve ayrımcılık bir suçtur.

    Güneş Günay Sezar gibi başarılı bir akademisyenimizi Rektör ün mobbingi nedeniyle kaybettik. Bartın da okullarımızda liyakatsız idarecilerin mobing uygulamaları nedeniyle başarılı bir öğretmeni daha kaybetmek istemiyoruz.  İlimizin yetkililerini öncelikle bu konuda duyarlı olmaya, mobing ve ayrımcılığa izin vermemeye çağırıyoruz.

    Emekçilerin haklarını sonuna kadar tüm yasal mecralarda savunan Eğitim Sen, mobbingin ve ayrımcılığın karşısında olmaya devam edecektir. Bu minvalde gerekli girişimlerde bulunmuş, basın açıklamalarının yanı sıra hukuki girişimlerde de bulunmuştur.

    KURUCAŞİLEDEKİ ÜYELERIMIŹLE BIŔLİKTE KURUCAŞİLE ORTAOKULU ÖNÜNDEN HAYKIRDIK.

    BASKILAR CEZALAR VE MOBBING UYGULAMALARINA SESSIZ KALMAYACAĞIZ.

Sedat BORA

Bartın Eğitim Sen Şube Başkan

AdminAdmin