Sivil Toplum
Giriş Tarihi : 02-04-2022 18:59   Güncelleme : 18-04-2022 18:25

Barış İstiyoruz, Hemen Şimdi İstiyoruz

BARTIN KADIN PLATFORMU!

Barış İstiyoruz, Hemen Şimdi İstiyoruz

Kadınlar Amasra’dan Karadeniz’in kıyısından karşı yakasına Rusya ve Ukrayna’ya seslendi, Savaşı acilen hemen  durdurun.

    Karadeniz’in karşı kıyısına bombalar düşüyor, savaş devam ediyor ve savaşın korkunç yıkımları sürüyor. Bartın Kadın Platformu olarak bu yakıcı savaşın hemen durmasını istiyoruz.

    Barış sözümüzle burada Amasradayız. Türkçe, Lazca, İngilizce, Hemşince, Ermenice, Almanca, Kürtçe, Arapça, İtalyanca, Zazaca, Rusça, Ukraynaca, Fransızca, Yunanca ve İspanyolca sözcüklerle Amasra'dan barış çığlığımızı yükseltiyoruz. Savaş değil Barış İstiyoruz!

    Karadeniz’in kıyıları; Türklerin, Rumların, Ermenilerin, Çerkezlerin, Romanyalı Yahudilerin, Abhaz, Abazin, Çeçen ve daha nice halkların kıyımlarına, sürgün edilişlerine, göçe zorlanarak savaş koşullarında ana vatanlarından kopartılmasına şahitlik etmiştir. Karadeniz’in karası belki de buradan gelir.

    Karadeniz halkları savaşları, mübadeleleri, sürgünleri bildiğinden barış der hep…  Biz de barış istiyoruz, Hemen Şimdi İstiyoruz.

    Barış bizim için sadece bir sözcük değil, halkların barış içinde eşit, özgür, mutluluk ve refah içinde yaşamasıdır. Karadeniz’den Yunanistan’a göç etmek zorunda bırakılan Pontus Rumlarının “katastrofi”, Karadeniz kıyılarınca sürgün edilen Çerkeslerin “vahşi katliam” olarak tanımladığı savaşı değil barışı istiyoruz.

    Emperyalistlerin paylaşım kavgaları Afganistan, Filistin, Irak, Suriye ve Kuzey Afrika'dan sonra Rusya ve Ukrayna üzerinden yürüyor. Savaştan en çok kadınlar etkileniyor. Savaşlar, erkek egemen dünyada şiddetin meşru hale gelmesine, kadınların ganimet olarak görülmesine, şiddetin artmasına, göçlerle, yoksullukla, eğitim, sağlık, altyapı hizmetlerinin bozulmasıyla öncelikle kadınların temel haklarını ortadan kalkmasına ve toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin artmasına neden oluyor. Tam da bu yüzden Ukrayna’da ve dünyanın her yerinde barış istiyoruz.

    Savaş fırsat bilinerek Ukraynalı kadınlar hakkında yapılan eril şakaları, mizahı ve cinsiyetçi yorumları şiddetle kınıyoruz. Savaş koşullarına sığınarak cinsel şiddeti meşrulaştıran bu eril zihniyeti tanıyoruz. Hiç kimse savaş üzerinden mizah yapamaz, cinsel şiddeti meşrulaştıramaz! Müsaade etmiyoruz!

Savaş mağduriyetinin üstüne bu şekilde incitilen tüm kadınların yanındayız.

    Barış için, kadınlar ve çocuklar için Karadeniz kıyısından, Amasra'dan barış çığlığımızı yükseltiyoruz. Savaşa yol açan ataerkinin, patriyarkanın ve erkek iktidarın tam karşısında dimdik duruyoruz ve tekrarlıyoruz; savaş değil Barış İstiyoruz, Hemen Şimdi İstiyoruz.

YAŞASIN KADIN DAYANIŞMASI

Haber, Video-Fotoğraflar/ Özkan Küçüktabak

AdminAdmin