Genel
Giriş Tarihi : 26-01-2022 21:59   Güncelleme : 06-03-2022 12:36

T.C.’yi camilerden kaldırdılar

Yeni tabelalarda Cumhurbaşkanlığı yıldızları var

T.C.’yi camilerden kaldırdılar

Haber/Fotoğraf: Arif Üçler

Aralarında Ziraat Bankasının da bulunduğu bazı kamu kurum ve kuruluşlarının tabelalarından Türkiye Cumhuriyeti’nin kısaltılmış hali olan 'T.C.' ibaresinin kaldırılması konusu şimdi de cami tabelalarında kendisini gösterdi. Diyanet İşleri Başkanlığının cami tabelalarında değişikliğe gitme kararı almasının ardından bazı illerde başlayan değişim kısa bir süre önce Bartın’da da gerçekleşti.

Cami cemaati karşılayacak

Yeni tabelalarda beyaz zemine lacivert rengin yerine kırmızı-beyaz geldi. Kent merkezindeki camilere asılmaya başlayan tabelalarda bağlı bulunulan “Müftülük” bölümünün üzerinde yer alan ve Türkiye Cumhuriyeti'ni simgeleyen “T.C.” ibaresi yer almadı. Edinilen bilgiye göre değişikliğin maliyetinin "cami cemaati" tarafından karşılanmasının istenildiği öğrenildi.

Önce Sözcü duyurdu

Ankara Altındağ’daki değişimi Veli Toprak imzasıyla 12 Aralık 2021’de haber yapan Sözcü gazetesi cami ve dernek yöneticilerine bildirimde bulunan Diyanet İşleri Başkanlığının “Yeni tabelayı gönderdiğimiz örneğe göre yaptırın” talimatı verdiğini yazmıştı. Haberde Ankara Altındağ'daki Melike Hatun Cami tabelası da Altındağ Müftülüğü Şube Müdürü Hüseyin Aksoy tarafından yeni tabela örneği olarak gönderildiği belirtilmişti.

T.C. gitti, yıldızlar geldi

Sözcü’nün haberinde yeni uygulamaya ilişkin Altındağ Müftülüğü tarafından yapılan açıklamaya da yer verildi. Bu açıklama da şöyle; “Diyanet'in yeni logosunda Cumhurbaşkanlığımızın yıldızları var. Tabelaya o yansıtılacak. Daha önce ‘T.C. Altındağ Müftülüğü' yazan bölümde sadece ‘Altındağ Müftülüğü' olacak. Alt bölümde ise caminin adı yer alacak. İsteyen mevcut tabelayı da kırmızı-beyaz renklerle boyatarak uyum sağlayabilir”.

Zaten yoktu diyorlar ama vardı

Öte yandan, değişikliğe ilişkin Diyanet İşleri Başkanlığı Basın Müşaviri Burak Orhan, “Son yıllarda yapılan cami tabelalarında T.C. zaten yer almıyordu” açıklaması yapmasına rağmen, son 5 yılda yaptırılan tüm camilerin ve Kur’an kurslarının tabelalarında “T.C.” ibaresinin yer aldığı biliniyor. T.C. ibaresinin ve Atatürk silüetinin devlet nişanından kaldırılması konusunda da 2013 yılında dönemin AK Parti Sözcüsü ve Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik "Daha önce yapılan bir şey ömür boyu kalmak zorunda mı" demiş ve bu da basına yansımıştı.

AdminAdmin