Yerel Yönetimler
Giriş Tarihi : 17-01-2022 20:26   Güncelleme : 28-02-2022 19:47

Ukrayna Büyükelçisi Bodnar “Madalya Töreni” İçin İlimizde

Büyükelçi Bodnar: Bugün anma günü ve teşekkür günüdür.

Ukrayna Büyükelçisi Bodnar “Madalya Töreni” İçin İlimizde

17 Ocak 2021 tarihinde “Arvin” isimli Palau bandıralı kuru yük gemisinin elim bir kaza sonucu İnkum açıklarında batmasının yıldönümünde Ukrayna Büyükelçisi Vasyl Bodnar İlimizi ziyaret etti.

    Valilik önünde Vali Sinan Güner ve eşi Uzm. Dr. Beyhan Güner, Sahil Güvenlik Komutanlığı Komutan Yardımcısı Tuğamiral Cengiz Fitoz, Garnizon Komutanı Dz.Kd.Alb. Erkan Şahin, Belediye Başkanı Cemal Akın, Vali Yardımcıları Abdullah Akdaş ve Miraç Akbulut, İl Jandarmaya Komutanı J.Kd.Alb. Ersin Aslan, İl Emniyet Müdürü Şakir Engin Korkmaz, Sahil Güvenlik Batı Karadeniz Grup Komutanı Yb. Safa Söylem tarafından karşılanan Büyükelçi Bodnar, ziyaretin anısına Valilik Şeref Defterini imzaladı.

    Ardından Vali Sinan Güner ve eşi Uzm. Dr. Beyhan Güner tarafından Büyükelçi Bodnar ve eşi ile diğer protokol üyeleri Valilik Makamında ağırlandı.

    Daha sonra 17 Ocak 2021 tarihinde “ Arvin” adlı Palau bandıralı kuru yük gemisinin İnkum açıklarında batmasının yıl dönümü nedeniyle Sahil Güvenlik Batı Karadeniz Grup Komutanlığı personeline arama kurtarma çalışmalarında gösterdikleri başarılı çalışmaları nedeniyle Ukrayna Büyükelçisi Vasyl Bodnar tarafından takdim edilmek üzere Valilik Camlı Salonda düzenlenen “Madalya Töreni”ne geçildi.

    Her iki ülkenin ulusal marşlarının okunması ile başlayan törende kürsüye gelen Büyükelçi Bodnar, “Bugün anma günü ve teşekkür günüdür. Daha önce ifade ettiğim gibi bir yıl önce bugün birçok hayatı alan hem Ukrayna vatandaşından hem diğer ülkelerin vatandaşından hayatını alan bir trajedi yaşandı. Ama hayatların çoğu kurtarıldı. Bu hayatları sahil güvenlik personelinin fedakarlığı, Sayın Vali Bey’in organize edilmiş ve planlanmış çalışmaları ve buna dahil olan operasyonlara katılan deniz, hava kuvvetleri başta olmak üzere tüm kolluk kuvvetlerinin eş zamanlı çalışması sayesinde mümkün olabildi.

    Ukrayna Cumhurbaşkanımız Türkiye Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a şahsen teşekkürlerini bildirdi. Sanırım bugün biz bu madalyayı takdim ederek teşekkürlerini tekrarlamış oluyoruz. Ayrıca Sayın Vali Bey’e bir yıl önce gerçekleştirilen operasyon için hem kurtulan hayatlar için hem de sonrasında arama kurtarma çalışmaları için de kendisine teşekkür ediyoruz.” dedi.

    Ardından konuşan Vali Güner, “Bugün burada öncelikle bir yıl önce elim bir kaza sonucu İnkum açıklarında batan Palau bandıralı Arvin isimli kuru yük gemisinde hayatını kaybeden ve tüm aramalarımıza rağmen maalesef ulaşamadığımız 6 mürettebatı anıyorum. Olayı, ilk anından itibaren takip eden Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan, İçişleri Bakanı Sayın Süleyman Soylu ve Sahil Güvenlik Komutanı Tümamiral Ahmet Kendir başta olmak üzere, üstün gayret ve başarıları nedeniyle bugün taltifle onurlandırılan Sahil Güvenlik Grup Komutanlığı komutan ve personeline, İl Jandarma Komutanlığı ve İl Emniyet Müdürlüğü personeline, iş birliği yapan Deniz Kuvvetleri ve Hava Kuvvetleri Komutanlıklarına, lojistik destek sağlayan Bartın Belediyesi ve Bartın İl Özel İdaresi olmak üzere bütün kamu kuruluşlarına ve muhtarlıklara, basın mensuplarına, olayın ilk anından itibaren Valiliğimizle iş birliği içinde bulunan ve bugün burada bulunmakla bizleri mutlu eden ve onurlandıran Ukrayna Büyükelçisi ekselansları Vasyl Bodnar ve kıymetli çalışma arkadaşlarına şükranlarımı sunuyorum.” dedi.

    Konuşmalardan sonra Büyükelçi Bodnar tarafından Vali Güner’e “Teşekkür Belgesi”, Sahil Güvenlik Personeli Astsb.Kd.Bçvş. Onur Tataroğlu, Astsb.Kd.Üçvş. Hüseyin Özdemir, Astsb.Çvş. Ahmet Ayberk Can, Uzm.Çvş. Semih Kurt, Uzm.Çvş. Enver Mücahit Eşme’ye Ukrayna Devlet Ödülü olan “Kurtarılan Hayat Madalyası” takdim edildi.

    Amasra İlçesinin gezilmesinin ardından Sahil Güvenlik Batı Karadeniz Grup Komutanlığına geçen Büyükelçi Bodnar ve heyeti Bartın Belediyesini de ziyaret ederek İlimizden ayrıldı.

AdminAdmin