Ekonomi
Giriş Tarihi : 07-01-2022 20:10   Güncelleme : 20-02-2022 16:04

Filyos vadisi yatırım izleme, değerlendirme toplantısı yapıldı

Filyos-Bartın demiryolu bağlantısı ve Mugada-Kızılkum-Filyos bağlantı yolu yapılacak.

Filyos vadisi yatırım izleme, değerlendirme toplantısı yapıldı

    Bartın Valisi Sinan Güner’in başkanlığında “Filyos Vadisi Yatırım İzleme, Değerlendirme ve Koordinasyon Kurulu Toplantısı” yapıldı.

    Valilik 15 Temmuz Şehitleri Toplantı Salonunda yapılan toplantıya TBMM Adalet Komisyonu Başkanı Ak Parti Milletvekili Av. Yılmaz Tunç, Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın, Bartın Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Orhan Uzun, Vali Yardımcısı Abdullah Akdaş, Vali Yardımcısı V. Kadir Perçi, İl Emniyet Müdürü Şakir Engin Korkmaz, İl Jandarma Komutanı J. Kd. Alb. Ersin Aslan, İl Genel Meclis Başkanı Kenan Dursun, İl Planlama ve Koordinasyon Müdürü Ahmet Kutluhan, TSO Başkanı Halil Balık, MÜSİAD İl Temsilcisi Muhammet Aksoy, siyasi parti temsilcileri ve ilgili kurum müdürleri katıldı.

    Açılış konuşmasında Vali Güner, “Hem liman ve endüstri bölgesi hem de doğal gaz üretim ve dağıtım merkezi olacak Filyos Bölgesine ve Filyos Projesine duyduğumuz heyecanı, ilgimizi, bu bölgede yaratılacak ekonomik değerlere katılarak pay alma isteğimizi; ilimizin kalkınmasında ve gelişmesinde bölgenin ve projenin önemini anladığımızı; bu bölgenin ve projelerin bir bileşeni olmak istediğimizi; bu alanda her türlü iş birliği ve gayrete hazır olduğumuzu; başta Bartın kamuoyu olmak üzere, bölgesel ve ulusal paydaşlarımıza net ve yüksek sesle ifade etmektir.” dedi.

    Bu toplantının amacının Filyos Bölgesine ve bölgede üretilecek projelere entegrasyonu kolaylaştırmak, bu sayede ilimizin istihdam, üretim, büyüme ve gelişmesine katkı sağlamak amacıyla yapılacak işlerin ve takip edilecek yol ve yöntemlerin neler olması gerektiğini somut olarak belirlemek; uygulayıcı ve iş birliği yapılacak kurum ve kuruluşları da belirleyerek bir eylem planı yapılmasının amaçlandığını belirtti.

    Toplantıda Mugada-Kızılkum-Filyos bağlantı yolu, Mugada-Kızılkum Bölgesinde kamuya ait arazilerin tespiti, eğitim ve dinlenme tesisi yapılmak üzere yer tahsisi, OSB parsellerinin tahsisi (filyos bölgesi ile ilgili sanayi alanlarının tespiti), Bartın Belediyesi tarafından Çaycuma yolu istikametinde yeni konut ve sanayi parselleri üretilmesi ve imar planlarının yapılması, Filyos-Bartın demiryolu bağlantısı, Kozcağız-terminal arası bölgede arsa üretimi, Bartın Üniversitesinde teknopark açılması ve sosyal sorumluluk projeleri kapsamında teknik okul veya mevcut okullarda modern atölyeler açılması konuları görüşüldü.

    Toplantı katılımcıların projeye yönelik görüş ve önerileriyle sona erdi.

AdminAdmin