Genel
Giriş Tarihi : 25-12-2021 19:39   Güncelleme : 14-02-2022 15:53

‘Her zaman teyakkuzda olmalıyız’

İl Emniyet Müdürü Şakir Engin Korkmaz’ dan basın mensuplarına kahvaltı.

‘Her zaman teyakkuzda olmalıyız’

Bartın Emniyet Müdürü Korkmaz, örgüt üyelerinin yıllar önce başka yapılara sirayet ettiğini belirterek FETÖ terör örgütü ile ilgili çok önemli bir tehlikeye dikkat çekti.

 FETÖ ile mücadeledeki hassasiyetin kaybolmadan baştaki gibi kararlılıkla devam etmesi gerektiğini belirten Müdür Korkmaz, örgütün B planı dahilinde çok önceden başka kimliklerle başka yerlere sızdığını, bunları deşifre etmenin ve devleti tamamen temizleyip sıfırlamanın çok uzun zaman alacağını söyledi.

Haber/ Arif Üçler

 Bartın İl Emniyet Müdürü Şakir Engin Korkmaz, FETÖ terör örgütünün devletten tamamen temizlenmesinin şu aşamada zor olduğunu, mücadelenin ve hassasiyetin baştaki gibi kararlılıkla devam etmesi gerektiğini ifade etti. Müdür Korkmaz, her zaman teyakkuzda (uyanık) olunmasının büyük önem taşıdığını kaydetti.

Liyakat ve hukuka bağlılık vurgusu

 Müdür Korkmaz, mücadelenin uzun yıllar süreceğini, çünkü bu örgütün “biz bu hükümetle ileride ters düşersek” düşüncesiyle geçmişte B planı yaparak başka yapılara, partilere, cemaatlere sızdığını, başka şekillere büründüğünü, bunları ortaya çıkarmanın çok zor olduğunu belirtti. Müdür Korkmaz, bu paranoya ile korku ile yaşanamayacağını, devlette hukuka bağlılığın ve liyakatin öne çıktığı, hesap verilebilir ve şeffaf bir sistemde tedbirli ve teyakkuzda olunması halinde sorunun üstesinden gelinebileceğini söyledi.

Kritik soruşturmalarda görev aldı

 Bartın’da temmuz ayında göreve başlayan Müdür Korkmaz, 10’arlı gruplar halinde yaptığı gazetecilerle buluşmalarının bu seferki bölümünde FETÖ ile mücadele konusundaki soruları da yanıtlarken bu örgütle ilgili 17-24 Aralık, kozmik oda ve 15 Temmuz gibi kritik soruşturmaları yürüten ekiplerin başında olan müdürlerden biri olduğunu hatırlattı. Gazetecilerle müdürlük binasındaki toplantı salonunda bir araya gelen Müdür Korkmaz, önemli mesajlar vererek tehlikelere dikkat çekti.

Emniyetteki temizlik daha kolay oldu

 Kendilerinden olmayanlara sahte belge üreterek zarar veren bu örgütün mağdur ettiği kişilerden biri olan Müdür Korkmaz, ‘emniyet teşkilatı tam olarak temizlendi mi?’ sorusuna şu yanıtı verdi; En kolay bizim teşkilatta ayıklama yapıldı. Çünkü bu örgüt, 300 bin emniyet mensubunu ‘bunlar bizdendir, şunlar değildir’ diye fişlemiş. Bu kayıtlar ele geçti ve bu isimler için gerekenler yapıldı. Müdür Korkmaz, Bartın’da FETÖ ile ilgili geçmişte önemli soruşturmalar yapıldığını, ancak mücadelenin bitmediğini ve halen bu çalışmaların devam ettiğini söyledi.

Huzur ve güven ortamı bozulmayacak

 5,5 ay önce Bartın’da göreve başlayan Yozgat doğumlu, evli ve iki çocuk babası İl Emniyet Müdürü Şakir Engin Korkmaz, Bartın’ın huzurlu, güvenli, sakin ve güzel bir il olduğunu ifade etti. En önemli sorunun trafik gibi göründüğünü, hırsızlık, uyuşturucu ve diğer olayların başka illere göre az olduğunu anlatan Müdür Korkmaz, ildeki huzur ve güven ortamının bozulmasına müsaade etmeyeceklerini söyledi.

Önleyici tedbirlere önem veriyoruz

 Müdür Korkmaz, her türlü olumsuzlukla etkin bir şekilde mücadele ederek huzur ve güven ortamını koruyup en üst düzeye çıkarmaya çalıştıklarını belirtti. Görev süresi içinde ekibi ile birlikte en iyisini yapmaya çalışacağını ifade eden İl Emniyet Müdürü Şakir Engin Korkmaz, suç ve suçlularla mücadelenin yanı sıra önleyici tedbirlere de büyük önem verdiğini vurguladı. Halkla ve basınla iletişime önem veren bir müdür olarak da dikkat çeken Korkmaz, Emniyet Müdür Yardımcısı Orhan Tor ve Trafik Şube Müdürü Serkan Öztürk’ün de hazır bulunduğu dünkü basın buluşmasında Bartın’ın trafik sorununa geniş yer ayırdı.

Bu sorunu elbirliğiyle çözmeliyiz

 Bu sorunun her ilde yaşandığını belirten Müdür Korkmaz, çeşitli önlemler üzerinde durduklarını, sürücüler ve belediye gibi ilgili kurumlarla birlikte sorunun çözümü için herkesin üzerine düşeni yapması gerektiğini söyledi. Bartın trafiğini el birliği ile rahatlatabileceklerini vurgulayan Müdür Korkmaz, 10 dakikalık yere 30 dakikada gidebiliyorsanız sorun var demektir diyerek, gazetecilerin fikirlerini de aldı ve şu önerileri paylaştı;

Şok uygulamalarımız var

 Parkomat (araç park yeri olarak tahsis edilecek ana arter cadde/ sokak üstü, yol kenarı, meydan, açık ve kapalı otopark) uygulaması, Hükümet caddesi benzeri trafiğe kapalı alan sayısının artırılması. Sürücülerin ve vatandaşların kurallarla ilgili hassasiyetinin üst düzeye çıkarılması ve denetimlerin artırılması. Müdür Korkmaz, trafikte düzenli alkol kontrolü yaptıklarını da belirterek “Yakasında kamera olan polislerimizle bu kontrolleri yapıyoruz. Ve ne zaman nerede yapacağımız da belli olmuyor. Asayişte de böyle, şok uygulamalarımız var” dedi.

Eğlence yerlerine servis hizmeti önerisi

Müdür Korkmaz, alkollü araç kullanımını önlemek için eğlence yerlerinin de duyarlı olmasını isteyerek, “Mekânlarına gelen vatandaşları alkollü araç kullanmayın diye uyarabilirler. Bu durumdaki kişilere servis hizmeti verebilirler” diye konuştu. Müdür Korkmaz, sahte içki ve uyuşturucu satışı gibi konularda Bartın’ın vukuatsız iller arasında olduğunu da söyledi.

Katılan gazeteciler

 Müdür Korkmaz’ın basınla tanışma toplantısının bu bölümüne yapılan davetle şu isimler katıldı; Çağdaş Gazeteciler Derneği Başkanı Necdet Aydemir, Çağdaş Gazeteciler Derneği Başkan Yardımcısı, emekli gazeteci Arif Üçler, Bartın Gazeteciler Derneği Başkanı Hacı Hasan Bulut, Bartın Barış Gazetesi sahibi Hikmet Sönmez, Bartın 74 Haber’den Hasan Camcı, Akif Yaman, Eybey Medya’dan Muhammet Bayraktar, Radyo 74’den Savaş Balta.

Necdet Aydemir’den polisiye roman

 Kahvaltılı basın buluşmasında hazır bulunan Çağdaş Gazeteciler Derneği Başkanı Necdet Aydemir, basına samimi ve sıcak yaklaşan Müdür Şakir Engin Korkmaz’a tanışma toplantısının anısına, ekonomist Mahfi Eğilmez’in yeni çıkan ilk polisiye romanı ‘Sahte Sultan’ı hediye etti. Aydemir, Müdür Korkmaz’a görevinde başarılar diledi.

Arif Üçler’den ‘Yeşil Gölge’

 Emekli gazeteci Arif Üçler de ’En güzel hediye kitaptır. Bartın’ı tanımanıza katkıda bulunması dileğiyle’ diyerek Kemal Bilbaşar’ın 70’li yıllarda kaleme aldığı ve Bartın’ı anlattığı ‘Yeşil Gölge’ isimli romanını hediye etti. Üçler de Müdür Korkmaz’a başarılar diledi. Kitaplara teşekkür eden Müdür Korkmaz okumayı sevdiğini söyledi. Müdür Korkmaz yaklaşık üç saat süren sohbet toplantısının sonunda gazetecilerle günün anısına hatıra fotoğrafı çektirdi.

30 yılı aşkın meslek tecrübesi var

 Müdür Korkmaz, 1991 yılında Polis Akademisini bitirerek Komiser Yardımcısı rütbesi ile Emniyet Teşkilatında göreve başladı. Değişik rütbelerde sırası ile İstanbul, Erzurum, Edirne, Eskişehir illeri ile Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığında görev yaptı. 02.01.2017 tarihinde Polis Başmüfettişi oldu. 06.07.2021 tarih ve 2021/307 Sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Bartın İl Emniyet Müdürlüğüne atandı ve 12.07.2021 tarihinde göreve başladı.

AdminAdmin