Sağlık
Giriş Tarihi : 15-12-2021 20:50   Güncelleme : 08-02-2022 21:15

Hekimler 1 gün iş bırakma eylemi yaptı

1 Günlük iş bırakma eylemi gerçekleştiren hekimler Bartın Devlet Hastanesi önünde basın açıklamasında bulundu.

Hekimler 1 gün iş bırakma eylemi yaptı

Çatı: Kısa süre önce hekimlerin maaşlarında iyileştirme yönünde mecliste tüm milletvekillerinin oy birliği ile bir yasa çıkarıldı. Ancak emeğimizle alay edercesine bu özensiz yasa apar topar geri çekildi.

    TBMM Genel Kurulu’nda sağlık personelinin özlük haklarına ilişkin düzenlemeleri içeren maddelerin yeniden görüşülmek üzere kanun teklifinden çıkarılmasına tepki gösteren hekimler, ülke genelinde 1 günlük iş bırakma eylemi gerçekleştirdi.
    Bartın’da da 1 günlük iş bırakma eylemi gerçekleştiren hekimler Devlet Hastanesi önünde basın açıklamasında bulundu. Açıklamayı Bartın Tabip Odası Başkanı Ahmet Çatı yaptı.

    Çatı açıklamasında; “Sağlık, ağır ve tehlikeli bir iştir. Emeklilere, çalışanlara verdiğiniz ücret yoksulluk sınırı altındadır. Sağlık ekip işidir. Ekibin her bir üyesi, insanca yaşayacak bir ücret ve güvenli çalışma koşullarında, iş barışı bozulmadan çalışmak istemektedir.

    Aile hekimleri, uygun olmayan fiziki koşullarda ve yetersiz personel ile çalışmak zorunda kalıyorlar. İş yükleri çok ağır, buna karşılık ücretleri yetersiz. Yeni çıkan aile hekimliği yönetmeliği tam bir cezalandırma yönetmeliği. Her fırsatta ceza puanı vererek iş güvenceleri yok edilmeye çalışılıyor veya parasal kesintilere yol açıyor. Salgın döneminde yaşamımızı ortaya koyarak verdiğimiz emeğin daha fazla değersizleştirilmesine izin vermeyeceğiz.

    Bu mücadele sadece sağlık çalışanları için değil tüm toplumun sağlık hakkı içindir. Hastanelerde servisler kapanınca, ameliyatlar yapılmayınca, bir hasta için beş dakika zaman ayrılınca, uzman hekim sayısı yetersiz olunca bundan halkımız olumsuz etkileniyor. Taleplerimizi iletmek için TTB bir buçuk yıla yakın süredir sağlık bakanlığından randevu alamıyor.

    Nihayet TTB ve Tabip Odaları tarafından bir eylem süreci başlatılmıştır. Kısa süre önce hekimlerin maaşlarında göreceli iyileştirme yönünde mecliste tüm milletvekillerinin oy birliği ile bir yasa çıkarıldı.

OYALAMA DEĞİL HAKKIMIZ OLANI İSTİYORUZ

    Ancak emeğimizle alay edercesine bu özensiz yasada apar topar geri çekildi. Sağlık personellerinin hakkı ödenmez dediler, ödemediler. Size alkışlar yeter dediler. Artık oyalama değil hakkımız olanı istiyoruz.

    İnsanca geçinebileceğimiz, emekliliğe de yansıyacak temel ücret Performans sisteminin kaldırılması, döner sermaye uygulamasına son verilmesi, ek göstergelerin kademeli olarak 3600'den 7200'e çıkarılması, Pandemi de çalışılan her yıl için 120 gün yıpranma payı, Covid-19'un meslek hastalığı sayılması, insancıl çalışma ve dinlenme süreci, şiddete karşı etkili yasa, güvenli iş yerleri, angarya ve mobinge son verilmesi, aile hekimliği yönetmeliğinin geri çekilmesi, kamulara ait binalarda kamu çalışanlarının oluşan eksiksiz bir ekiple koruyucu sağlık hizmetlerinin yürütülmesi, iş yeri hekimliği alanında OSGB ve benzeri özelleştirmeye son verilmesi, işyeri hekimlerinin çalışma saatleri, atamaları ve ücretlendirmeleri konusunda tabip odalarının yetkili olması”

AdminAdmin