Genel
Giriş Tarihi : 15-12-2021 14:51   Güncelleme : 02-02-2022 16:25

Tarihi gazeteler kapanma noktasında

İthal kâğıt ve posta giderlerindeki dövize bağlı yüksek artışlar yerel gazeteleri zor durumda bıraktı.

Tarihi gazeteler kapanma noktasında

Dövizin rayından çıkmasıyla birlikte anormal bir şekilde artan ithal kâğıt fiyatları ile yine dövize endekslendiği için yüzde 300’lere varan zamlar alan posta giderlerine dikkat çeken Aydınlık gazetesi yerel basının yaşadığı zorluğu 98 yaşındaki Bartın gazetesi ve 103 yaşındaki yeni Adana gazetesi üzerinden gördü. Çıkan haberde “tarihi gazetelerin kapanma noktasına geldiği” belirtildi

Türkiye’nin ikinci en eski yerel gazetesi olan ve devlet desteği olmadan, yani resmi ilan almadan 98. yıla ulaşma başarısı gösteren Bartın gazetesinin de sıkıntıdan muzdarip olduğunu yazan Aydınlık gazetesinin 14 Aralık tarihli haberi özetle şöyle; İthal kağıt krizi, Türkiye’nin en eski yerel gazetelerini de kapanma tehlikesiyle karşı karşıya getirdi. 103 yaşındaki Yeni Adana ve 98 yaşındaki Bartın gazetelerinin yöneticileri hükûmetin acilen bu duruma müdahale etmesi gerektiğini söyledi.

100. yılı göremeyiz

Cemal Aliş tarafından 6 Eylül 1924 tarihinde kurulan gazete bugün oğlu Esen Aliş tarafından 10 günde bir olarak yayımını sürdürüyor. Aydınlık’a konuşan Esen Aliş, “Böyle giderse 100. yılı göremeyiz.” diyor ve yaşadıkları sıkıntıyı şöyle anlatıyor:

Bütün gazeteler sıkıntıda

“Bartın’da günlük yayın yapan gazeteler var. Hepsi sıkıntı içinde. Biz uzun yıllardır 10 günde bir çıkıyoruz. Bayide değil abone usulü dağıtım yapıyoruz. Bin 500 baskımız var. Çoğu abonelere dağıtılıyor. Yurt dışından bile 200’e yakın abonemiz vardı. Posta giderleri anormal arttığı için artık yurt dışına gönderemiyoruz. Yurt dışına 20 gram gazete 18 liraya gidiyor. Bu sürdürülebilir mi?

Devlet desteği şart

Bizim için kâğıdın yanında önemli bir gider de posta gideriydi. Kâğıt fiyatları da anormal arttı. Yüzde 50’yi aştı. Eskiden İzmit Kâğıt Fabrikasından kâğıdımızı alırdık. Birçok fabrika gibi o da kapandı. Haliyle yurt dışından geliyor ve bu da dövizle birlikte artıyor. Bunun önüne acilen geçmek gerekiyor. Kâğıt konusunda devlet desteği şart.

Kâğıt fabrikaları açılsın

Uzun vadede ise kapanan kâğıt fabrikaları açılmalı. Kâğıt önemli bir ihtiyaç. Bundan vazgeçemeyiz. Biz tarihi bir gazeteyi yaşatma mücadelesi veriyoruz. Böyle bir sorumluluğumuz da var. Kitabevimiz var. Giderlerimizi onunla finanse ediyoruz. Tek kişilik gazeteyim. Kadromuz da yok. Ofsete geçtiğimiz için matbaamızı da kapattık.

Yaşatma sorumluluğumuz var

25 Aralık 1918 günü Fransız işgaline karşı Milli Mücadeleyi desteklemek amacıyla Ahmet Remzi Yüreğir tarafından kurulan Yeni Adana gazetesi tam 103 yaşında. Gazetenin Yazı İşleri Müdürü Cihat Ovalı, dövizdeki artış nedeniyle matbaa giderlerinin yüzde 50 oranında arttığını belirterek Aydınlık’a şunları söyledi: “Üzerimizde Türkiye’nin halen yayımlanan en eski gazetesini yaşatma sorumluluğumuz var. Gazetemiz zorluklara alışık.

Giderlerimiz çok fazla arttı

Kurulduğunda en büyük sıkıntıları yaşamış ve yayımına asla ara vermemiştir. Yeri gelmiş kapatılmış. O yeni isimle tren vagonunda yayınını sürdürmüştür. Böyle bir gazeteyi yaşatmaya çalışıyoruz. Yüreğir ailesi bu sorumluluk bilinciyle bugün de gazeteyi yayımlıyor. 7 kişilik bir ekibiz. Pazar hariç her gün çıkıyoruz. Ofsete geçtik ve kendi matbaamızda basamıyoruz. Matbaa giderlerimiz son bir ayda yüzde 50 arttı. Bunun dışında da giderlerimiz arttı.

Böyle giderse gazeteyi çıkaramayız

Önümüzdeki yıl için işçi ücretleri de haliyle artacak. Bu böyle giderse samimi olarak söylüyorum gazetemizi çıkaramayız. Bunun altından kalkamayız. Resmi ilan alıyoruz. Aralık ayındayız. Geçmiş yıllarda BİK Genel Kurulu toplanır ve gelecek yıl için fiyatları belirlerdi. Şu ana kadar Genel Kurul toplantısı yapılamadı. Bu üç dönemdir böyle. Acilen toplanıp son duruma göre gerçekçi fiyat belirlemeli. Bununla nefes alırız.”

Haber: Arif Üçler

AdminAdmin