Kültür Sanat
Giriş Tarihi : 28-11-2021 13:57   Güncelleme : 25-12-2021 19:55

‘Karikatüre teşekkür ederlerdi’

Duayen gazeteci Yavuz Donat, eski siyasetçiler eleştiriyi, tepkiyi, mizahı anlayışla karşılardı…

‘Karikatüre teşekkür ederlerdi’

Atatürk hariç bütün Cumhurbaşkanlarıyla röportaj yapma şansı bulan, pek çok önemli olayı önceden haber alıp liderlerin ilk kendisinden duyduğu bir gazeteci olan Donat, Bartın’da ‘Dünden bugüne Türkiye’yi anlatırken yapılan yatırımlardan dolayı övdüğü bu dönemi “eleştiriye tahammülün azaldığı bir dönem” olarak niteleyip bunun yanlış olduğunu söyledi. Donat “Siyasetçiler eleştiriye, tepkiye açık ve hoşgörülü olmalı” dedi.

Sabah gazetesi yazarı Yavuz Donat, Bartın Belediyesi 24. Uluslararası Kitap Fuarı etkinliklerinde “Dünden bugüne Türkiye” konulu söyleşide 58 yıllık gazetecilik deneyimlerinin ışığında ülkede yaşanan değişimleri anlatırken, Türkiye’nin önde gelen siyasetçileriyle olan anılarını da paylaştı. Siyasette eleştiriyi ve tepkiyi anlayışla karşılamak gerektiğini belirten Donat “Siyaset ve hayat bunu başarabilirsek daha tatlı olacaktır” dedi.

Özal ve Demirel’den iki çarpıcı örnek

İki dönem başbakanlık yaptıktan sonra Cumhurbaşkanı olan Turgut Özal’ın mizah dergilerinde pek çok eleştirel karikatürlerinin yapıldığını, bunlardan birinin “Zampiyon” başlığı altında çizildiğini, Özal’ın bunu yapan karikatüristi arayıp teşekkür ettiğini ve çizimin orijnalini isteyip çerçeve yaptırdığını belirten Yavuz Donat, bir başka hoşgörü örneğini de Süleyman Demirel’den verdi.

Bırakın vatandaşı, doğru söylüyor

Fuarın onur konuğu olan Yavuz Donat, Demirel’in Konya’da yaptığı bir mitingde hizmetlerini sıraladığını, bu sırada bir vatandaşın bunları “bubayıy (babanın) cebinden mi (yaptıy) yaptın” diye bağırıp tepki gösterdiğini anlattı. Bunun üzerine polisin, jandarmanın, zabıtanın hemen bu vatandaşın üzerine çullanıp derdest ettiklerini ifade eden Donat, Demirel’in buna müdahale edip “vatandaş doğru söylüyor, bırakın onu” diye güvenlik görevlilerine engel olduğunu söyledi.

Vergilerinizle yaptım ama ben yaptım

Siyasetin kara kutusu olarak bilinen Yavuz Donat, yıllarca başbakanlık ve cumhurbaşkanlığı yapan Demirel’in eleştiriyi ve tepkiyi nasıl anlayışla karşıladığını anlatırken şöyle devam etti; “Demirel vatandaşa bunları yapmaya babamın cebinin gücü yetmez. Senin babanın cebinin gücü de yetmez. Burada toplanan insanların babalarının gücü de yetmez. Evet, bunları sizin vergilerinizle yaptım. Ama benden öncekiler yapmadı, ben yaptım dedi”

Seçim değil geçim derdi var

Eski Türkiye’de İstanbul’dan, Ankara’dan Bartın’a gelmenin saatler sürdüğünü, yapılan yollarla ve diğer ulaştırma yatırımlarıyla ülkenin her yerine ulaşımın şimdi çok daha kolay ve hızlı olduğunu belirten Yavuz Donat, “Bu demek değildir ki hiç sorunumuz yok. Muhalefet partileri seçim, seçim diyorlar. Vatandaş seçim değil geçim derdinde” diye konuştu. Sahada, halkın içinde olmanın gazetecilik için çok önemli olduğunu, bilgiye en iyi ve en doğru bir şekilde ancak böyle ulaşılabileceğini de belirten Donat, bir saat süren söyleşinin tek sorusu olan “Dünden bugüne Türkiye’de basını nereye koymalıyız. Gazete tirajları her geçen yıl düşüyor. Türk basınının size göre en büyük problemi nedir?” sorusu üzerine şöyle dedi;

İyi, kaliteli gazete yapılmıyor

“Biz geçmişte Tercüman gazetesi ile bir milyondan fazla tiraja ulaşmıştık. İyi gazete, kaliteli gazete yapılsa vatandaş alacak, okuyacak ama ne yazık ki artık iyi gazete yapılmıyor. İzlenme veya gazete satışlarının az olduğunu söyleyenler bunun nedenini okuyucuya veya izleyiciye bağlıyor. Bence öyle değil. Demek ki kaliteli bir yayın veya kaliteli bir gazete çıkartamıyoruz. Kaliteli olsa izlenecek veya o gazete çok satacaktır. Okuma alışkanlığı yok deyip bunun arkasına sığınılamaz. Kaliteli ve iyi bir iş ortaya koymak çok önemlidir”

Mesafe, denge ve güven çok önemli

Gazetecilerin iyi gazete yapmak gibi bir dertleri olmadığı için bu duruma gelindiğini vurgulayan Donat, İletişim Fakültesi öğrencilerinin bir tarihte kendisini ziyaret ederek bazı sorular sorduklarını, siyasetçilerle gazeteciler arasında mesafe ne kadar olmalıdır sorusuna gülerek “3 metre 16 santim” cevabını verdiğini anlattı. Donat, “Siyasetçilerle gazeteciler birbirine ne yakın ne de uzak olmalı. Bizim meslekte mesafeyi korumak, dengeyi tutturmak ve güven sağlamak çok önemlidir” şeklinde konuştu.

Etik kavramı her meslekte var

Kendisine meslek etiğiyle ilgili soru sorulduğunu da ifade eden Yavuz Donat “58 yıldır bu mesleği sürdürüyorum. Etik kavramı sanki sadece bizim meslekte varmış gibi anlatılıyor. Halbuki öyle değil. Her meslekte etik kavramı vardır. Bizim meslekte önemli olan kişisel ilişkileri yazılara yansıtmamaktır. Eğer bunu yaparsanız saygınlığınız artarak devam eder. Geçmişi bilerek geleceği yorumlamak, iyi analiz yapmak gerekiyor. Olayları yerinde görmek de çok önemli. Ancak günümüz basınında bu çok az” diye konuştu.

Uydurma seçim anketleri yapıldı

Türk siyasetinin en önemli kırılma noktalarının askeri darbeler olduğunu da kaydeden Donat, Süleyman Demirel’in 1980 darbesini ve Hamzakoy’a gideceğini, Necmettin Erbakan’ın da 28 Şubat muhtırasını ilk kendisinden öğrendiğini, dönemin Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Güven Erkaya’nın Gençlerbirliği-Altay maçını izlerken kendisine 28 Şubatı işaret ettiğini, “Kalemi kâğıdı bırak, söyleyeceklerimi iyi dinle. Gidişat iyi değil” dediğini söyledi. Seçim anketleriyle ilgili anılarını da paylaşan Donat, parayla masa başı pek çok uydurma anket yapıldığını bizzat siyasetçilerin kendisine söylediğini, parti kuran Yaşar Okuyan’ın kendisine böyle bir teklifle gelen anketçileri kovduğunu söylediğini anlattı.

Ecevit’le 3 ay dargın kaldık

5. sırada size nasıl hükümet kurma görevi veriliyor diye yazınca rahmetli Bülent Ecevit ile arasının açıldığını ama dargınlıklarının üç ay sürdüğünü belirten Donat, “Siyasetçilerin gazetecilerle veya birbirleriyle dargınlıkları uzun sürmemeli. Tarafların tekrar yüz yüze bakmaya engel olacak söylemlerden kaçınması gerekir. Rahmetli Demirel ‘Barışmayı bilmeyen kavga etmesin’ derdi” şeklinde konuştu.

Siyaset biterken yeniden başlar

1980 darbesinde Hamzakoy’da askeri gözetim altındayken geçmiş olsun demek için Demirel’i aradığını ve askeriyenin telefonu bağlayıp görüşmesini sağladığını ifade eden Donat “O sırada beni ziyarete gelen Köksal Toptan’la da görüştürdüm. Darbeden önce hükümette Devlet Bakanı olan Köksal Bey, Demirel’e siyaset bitti, avukatlığa döneceğim deyince Demirel ‘Siyaset bitmez, bitti sanılan yerde yeniden başlar’ dediğini ve öyle de olduğunu belirtti. Donat, pek çok siyasetçinin yanı sıra Süleyman Demirel ve Köksal Toptan ile özel dostluğu olduğunu, eski milletvekili Asım Kulak ile de çok iyi görüştüğünü söyledi.

Bu güzellikler bozulmasın

Dolu salonda yapılan söyleşinin moderatörlüğünü Turkuvaz Medya Grubu Radyo Televizyon Gazetecileri Derneği Başkanı, gazeteci Şebnem Bursalı yaptı. Belediye Cep Sineması’ndaki söyleşide Bartın’a daha önce birçok defa geldiğini ifade eden Donat, son ziyaretini 2007 yılında yaptığını belirterek kenti müze şehir olarak nitelendirdi. Açık hava müzesi gibi olan Bartın’ın Türkiye’de önemli bir turizm merkezi haline geleceğini kaydeden Donat, hemen yakındaki Filyos projesinin Cumhuriyet tarihinin en büyük yatırımlarından biri olduğuna da dikkat çekerek sanayileşmenin doğal güzellikleri bozmamasını diledi.

Şehrinizin kıymetini bilin

Bartın’da Kent Müzesini ve Güzelcehisar’ı gezen Donat “Bir müze şehirde yaşıyorsunuz. Şehrinizin kıymetini bilin. Gerçekten açık hava müzesi gibi. Defalarca geldim. Ancak ger gelişimde farklı şeyler görüyorum. Türkiye’nin önemli bir turizm merkezi olacağı kesin. Keşke bozulmasa” dedi. Söyleşiyi takip edenlere kendisini dinledikleri için teşekkür eden Donat, “Ankara’ya yolunuz düşerse mutlaka bekleriz. Sizleri ağırlamaktan büyük mutluluk duyarız” şeklinde konuştu.

Tarihe daha yakından tanıklık

Gazeteci Şebnem Bursalı da şunları söyledi; “Öyle güzel karşılandık ve ağırlandık ki Belediye Başkanı Sayın Cemal Akın’a ve Bartın halkına misafirperverliği için çok teşekkür ediyorum. Beklediğimin çok ötesinde bir Bartın gördüm. Sadece doğasıyla değil, kültürü, tarihi ve insanıyla bambaşka bir Bartın’la karşılaştım. Böylesine kapsamlı bir kitap fuarını 24 yıldır devem ettirebilmek çok kıymetli bir şey. Kitap çünkü nesilden nesile kültürün aktarıldığı bir olay. Gazetecilik tarihe tanıklık etmektir. Biz Ankara gazetecileri olarak tarihe daha yakından tanıklık ediyoruz.

Yavuz Bey siyasetin kara kutusudur

Yavuz Bey de 58 yıldır sahada olan, mesleğimizin yüz akı gazeteci büyüklerimizdendir. Yavuz Bey siyasetin kara kutusudur. Birçok siyasetçi ve kamuoyu birçok olayı Yavuz Bey’den öğrenmiştir. Gözlem yeteneği çok güçlü bir meslek büyüğümüzdür. Atatürk dışında tüm Cumhurbaşkanlarıyla konuşup röportaj yapmış bir gazetecidir. Şu an karşınızda canlı bir tarih var. Tüm siyasetçilerle ilişki kurup, konuşup ve röportaj yapıp mesafesini de koruyabilmiştir. Bu anlamda da tarafsızlığıyla da önemli bir yere sahiptir. Katılımınız için çok teşekkür ederim”

Geniş katılımla gerçekleşti

Büyük ilgi gören söyleşiye Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın, Bartın eski Milletvekili Asım Kulak, Belediye Başkan Yardımcısı Erol Demirkoparanoğlu, MHP İl Başkanı Ercüment Özçelik, MHP Merkez İlçe Başkanı Murat Demir, Kamu Sen İl Temsilcisi ve Türk Eğitim Sen Şube Başkanı Sezai Hangişi, Otizmli ve Engelliler Destek Eğitim Dayanışma Spor Kulübü Derneği Başkanı Berna Şengün, Ülkü Ocakları Başkanı Duran Iğıl, akademisyenler, gazeteciler, öğrenciler ve vatandaşların katılımıyla gerçekleşti.

Akın’dan plaket, Üçler’den resim

Belediye Başkanı Cemal Akın, Yavuz Donat’a “Kitap Fuarı Onur Konuğu Plaketini” takdim etti. Akın; Donat’a ve Şebnem Bursalı’ya ayrıca çeşitli hediyeler verdi. Emekli gazeteci Arif Üçler de Yavuz Donat’a 1995 yılında Bartın’a yaptığı ziyarette yerel televizyonda çektiği bir fotoğrafını hediye etti. Yavuz Donat, söyleşi sonrası okuyucuları için ‘Off The Record” isimli kitabını imzaladı. Yavuz Donat, Başkan Akın, gazeteci Üçler ve okurlarına hediyelerinden ve ilgilerinden dolayı teşekkür etti.

Donat ve Bursalı, organizasyonu başarıyla gerçekleştirip Bartın’da olmalarını sağlayan Bartın Belediyesi Özel Kalem Müdürü Sevgi Salcı ve Basın Birimi personeli Emircan Sucu’ya da teşekkür etti. Gazeteci Ali Rıza Tığ da eşi Burçin ile birlikte Zonguldak’tan gelip Yavuz Donat’a kitap imzalattı.

Güzelcehisar ve Kent Müzesi ziyareti

Yavuz Donat ve Şebnem Bursalı, Bartın ziyaretinde Güzelcehisar’ı gezip lav sütunlarını da inceledi. Donat ve Bursalı’ya bu gezide Vali Sinan Güner, Belediye Başkanı Cemal Akın, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Halil Balık, Güzelcehisar Köyü Muhtarı Necmi Uyan ve İl Kültür ve Turizm Müdürü Handan Karakoç eşlik etti. Bartın Kent Müzesi’ni de gezen Donat ve Bursalı özellikle söyleşi ve imza günü sonrası hatıra fotoğrafı yoğunluğu yaşadı. Eski Milletvekili Asım Kulak da yakın dostluğu bulunan Donat ve Bursalı'ya Bartın ziyareti sırasında özel ilgi gösterdi.

(Haber; Arif Üçler)

AdminAdmin