Kültür Sanat
Giriş Tarihi : 27-11-2021 11:20   Güncelleme : 25-12-2021 18:39

‘Çok badireler atlattık’

Sinemacı İrfan Demirkol; Sektörün başına gelmeyen kalmadı.

‘Çok badireler atlattık’

Ankara’da bulunan Büyülü Fener Sinemalarının sahibi Bartınlı İrfan Demirkol, sinema sektörünün pandemide yaşadığı sıkıntıları anlatırken, sektörün bugüne kadar pek çok badire atlattığını ve ayakta kalmayı başardığını söyledi. Bartın’da bu yıl uluslararası kimlik kazanarak bir yıllık pandemi arasından sonra yeniden düzenlenen 24. Kitap Fuarı’nın “Pandemi’de Sinema” konulu söyleşisinin konuşmacısı olan Demirkol, sektörün geleceğinden kaygı duymadığını söyledi.

Neler gördük neler

Pandemide sinemaların bir yıldan fazla bir süre kapalı kaldığını, yeni filmlerin çekilemediğini, çekilen filmlerin gösterimin ertelendiği belirten Demirkol, sektörün büyük sıkıntılar yaşadığını ancak bunun ilk olmadığını ifade etti. İrfan Demirkol, “Bizim sektör iki dünya savaşı gördü. İspanyol gribi pandemisini gördü. Depremler ve pek çok felaketler gördü. Darbeler gördü. Televizyon gördü. İnternet gördü. Dijital çağ gördü. Şimdi de Covid 19 pandemisini gördü. Çok badireler atlattık. Hepsinde de ayakta kaldık. Kalmaya da devam edeceğiz” diye konuştu.

Pandemi destekleri yetersiz

Fuarın onur ödülünü alan isimler arasında yer alan İrfan Demirkol bir soru üzerine, sinemaya verilen pandemi desteklerinin yeterli olmadığını, bunun geçici bir süre işe yaradığını, Kültür Bakanı ile sinemacılar olarak bir araya gelip sorunları aktardıklarını, desteklerin artırılmasını istediklerini söyledi. Bir süre gazetecilik yaptıktan sonra kurduğu Denk Ajans ile reklâm dünyasına adım atan, daha sonra sinema sektörüne giren ve halen Ankara Kızılay ve Bahçeşehir’de Büyülü Fener isimli sinemaların sahibi olan Demirkol memleketi Bartın’da olmaktan büyük mutluluk duyduğunu söyledi.

Büyük salonlara ihtiyaç var

Konuşmasında sinema ve tiyatro ya da diğer kültür sanat etkinlikleri için büyük salonların gerekliliğinin önemine de değinen Demirkol, 300-400 hatta 500 kişilik salonlara ihtiyaç duyulduğunu, bu sayede özellikle turneye çıkan tiyatroların buraya rahatlıkla gelebileceğini belirtti. Bir soru üzerine memleketi Bartın’a sinema açmayı düşünmediğini, bu işi burada yaşayan girişimcilerin yapması gerektiğini, sinemacıları desteklediğini kaydeden Demirkol, bir başka soru üzerine de eski Hava Lokalinin olduğu alana yapımına başlanan Kültür Sanat Merkezine de kendi alanıyla ilgili gerekli görülmesi halinde destek vereceğini ifade etti.

Akın plaket ve kitap hediye etti

Belediye Cep Sinema’ndaki söyleşi, Belediye Başkanı Cemal Akın, Başkan Yardımcısı Erol Demirkoparanoğlu, İrfan Demirkol’un arkadaşları, dostları ve ağabeyi Burhan Demirkol’un da aralarında bulunduğu çok sayıda kişi tarafından ilgiyle izlendi. Başkan Akın, gururumuzsunuz dediği Demirkol’a fuara söyleşi ile yaptığı katkıdan dolayı plaket ve belediye yayınlarından kitaplar hediye etti.

Aşı sayesinde hafif geçirdik

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Basın-Yayın Yüksekokulu Radyo, Televizyon ve Sinema Bölümü mezunu olan Demirkol katılımcıların hatıra fotoğrafı çektirme isteklerini de geri çevirmedi. İrfan Demirkol eşiyle birlikte bir süre önce Covid hastası olduklarını ancak aşı yaptırdıkları için gribe benzer şekilde hafif atlattıklarını, şimdi çok iyi olduklarını da söylerken, aşının, maskenin, mesafenin ve temizliğin önemine de dikkat çekerek vatandaşları uyarmayı da ihmal etmedi.

Irfan Demirkol söyleşinin sonunda eşi İnci Demirkol, Bartın Belediyesi Özel Kalem Müdürü Sevgi Salcı, Bartın gazetesi sahibi Esen Aliş, gazetenin yazarlarından Tarık Çıtak Arif Üçler ve Çetin Asma ile hatıra fotoğrafı çektirdi.

(Haber; Arif Üçler)

AdminAdmin