Siyaset
Giriş Tarihi : 20-11-2021 19:43   Güncelleme : 11-12-2021 16:21

İktidar gidicidir!

Bu ülkenin bu kıskaçtan kurtulması gerekiyor.

İktidar gidicidir!

Yeneroğlu: Bu iktidar döneminde halkımız en az yüzde 40 civarında fakirleşti.

    Demokrasi ve Atılım Partisi Milletvekili Mustafa Yeneroğlu Bartın’a geldi. Milletvekili Yeneroğlu Bartın’da Gazetecilere basın açıklamasında bulundu.

Yukarı Çarşıdaki Gülenyüz Yemek Evi’nde gerçekleştirilen Kahvaltılı basın açıklamasında Demokrasi ve Atılım Partisi Bartın İl Başkanı Ali Yıldırım, Merkez İlçe Başkanı Türkan Aydın ile parti il ve ilçe yöneticileri hazır bulundu.

    Milletvekili Yeneroğlu yaptığı açıklamada; “Bu iktidar döneminde halkımız en az yüzde 40 civarında fakirleşti. Maalesef bu böyle devam edecek, çünkü öngörülebilirlik yok, hukuk yok. Kimse yarını göremiyor. Bu ülkenin bu kıskaçtan kurtulması gerekiyor. Bunun için mücadele ediyoruz. Bunun için Anadolu’yu ve Karadeniz’i dolaşıyoruz. En kısa zamanda biz iktidarı erken seçime çağırıyoruz. Ne zaman sandığı getirirlerse iktidar gidicidir. Bizde buna hazırlanıyoruz. Emaneti teslim alma noktasında da çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

BARTIN’IN YOĞUN İŞSİZLİK SORUNU VAR

    Bartın’la ilgili Bartın’ın gerçekten muazzam imkanları ve şartları olduğunu biliyoruz. Özellikle deniz turizmi bakımından onun ötesinde Bartın’ın yeşili ve ormanları ile farklı imkanlara sahip olduğunun bilincindeyiz. Bunu yeterince kullanılmadığı noktasında şikayetlerinde farkındayız. Özellikle termik santral konusuyla ilgili çalışmaların Bartın halkını ciddi manada rahatsız ettiğini, endişelerin olduğunu ve bu endişelerin giderilmesi noktasında da iktidarın sorumluluğu olduğunun bilincindeyiz. Bartın’ın yoğun işsizlik sorunu var. Sadece Bartın’da değil Türkiye’nin her yerinde işsizlik sorunu var ama Bartın devamlı göç veren ve 200 bin nüfusun üzerine çıkamayan, gençlerin işsizlikten dolayı yaşamak istemedikleri bir yöre. Bu güzelliklere rağmen böyle bir sorunu var Bartın’ın. Bu konuları da görüşeceğiz.

İKTİDARA GELME VE EMANETİ ÜSTLENMEYE HAZIRIZ

    Gün geçtikçe demokrasiden uzaklaşıyoruz. Demokrasi sadece seçimlerden ibaret değildir. Demokrasi aynı zamanda fikir özgürlüğüdür. Basın özgürlüğüdür, gösteri ve toplanma özgürlüğüdür. Bu özgürlüklerin olmadığı yerde o ülkenin demokratik bir ülke olarak görülmesi mümkün değildir. Maalesef Türkiye yurt dışında demokratik bir ülke olarak kabul edilmiyor. Ülke böyle bir noktaya gelmiş vaziyette. Biz DEVA Partisi olarak ülkenin bu kıskaçtan bir an evvel kurtulmasını ve bu sebeple ülkenin bir an evvel seçime gitmesinin mücadelesini veriyoruz. İktidara aday bir partiyiz bunu çok açık bir şekilde ifade ediyoruz. Bizim çalışmalarımız tamamıyla iktidara gelme ve emaneti üstlenme noktasında çalışmalar. Partimizi kurduğumuzdan beri bir taraftan teşkilatlanma çalışmalarımızı yapıyoruz. Sahada yoğun bir şekilde var olmaya çalışıyoruz. Bunun paralelinde eylem planlarımız üzerinde çalışıyoruz.

DİĞER SİYASİ PARTİLERLE ORTAK ÇALIŞMALAR YAPIYORUZ

    Polemiklerden siyaseti uzak tutan böyle kısır kavgalardan uzak tutmaya çalışan ve siyasette toplumun sorunlarını çözmeye çalışan bir anlayışı egemen kılmaya çalışıyoruz. Hangi siyasi görüşe sahip olursa olsun herkesle konuşabileceğimizi, ilkelerimizin çok net ve açık olduğunu söylüyoruz. Son aylarda yoğun olarak eylem planları üzerinde çalıştık. Demokrasiye geçiş eylem planı, güçlendirilmiş parlamenter sistem başlığı altında yargı, yürütme ve yasamanın tekrar demokratik anlayış içerisinde düzenlenmesi gerekliliği. Aynı zamanda yolsuzlukların ülkemizde bir an evvel bitirilebilmesi için siyasi etik kanunu düzenlenmesi ve meclisten geçirilmesi gerekliliği. Yine partilerin demokratikleştirilmesi gerekliliği bu sebepten dolayı siyasi partiler kanununun değiştirilmesi, seçim kanunu ile ilgili çalışmalar yapılması gerektiğiyle ilgili DEVA Partisi olarak bu çalışmalarımızı yaptık. Diğer siyasi partilerle şu anda ortak çalışmalarda yapıyoruz. Son zamanlarda özellikle dijital dönüşüm noktasında, ileri düzey teknolojilerin ülkemizde üretilebilmesi noktasında eylem planı çalışmaları yapıyoruz. Tarım alanıyla ilgili eylem planımızı açıkladık. Önümüzdeki aylarda da bu çalışmalarımıza devam edeceğiz.

HAYAT PAHALILIĞI SORUNU GÜN GEÇTİKÇE ARTAN YOKSULLUK VE HUKUKSUZLUKLAR

    Ülkemizin çok acil çözülmesi gereken sorunları var. Ülkemizde 1,5 milyondan fazla insanın son 4,5 yılda terör örgütü üyeliliği suçlamasıyla soruşturma geçirmiş olması ülkenin ne kadar hukuksuz bir noktaya gelmiş olduğunun açık bir göstergesi. Bunu zaten her yerde hissediyoruz. İnsanlar korkuyor ve fikirlerini açıkça ifade edemiyorlar. Bunun gerçekliği istatistiklerle de ortaya konuluyor. Sadece Cumhurbaşkanının vatandaşlara açmış olduğu dava sayısı 170 bine varmış vaziyette. Yani kendi vatandaşıyla ilgili Cumhurbaşkanı kendisine hakaret ettiği gerekçesiyle davalar açmış. Devletin başı kendi vatandaşına karşı 170 bin dava açmış ise burada sorgulanması gereken şeyler var. Gerçekten hakaret var ise neden insanlar Cumhurbaşkanına hakaret etme gereği duysun. Bu bile başlı başına üzücü. Cumhurbaşkanının bunu kendisine sorması lazım. Nasıl bir siyaset izliyor ki; milletin birliği ve bütünlüğünü, devletin birliğini temsil etme yükümlülüğüne sahip olmasına rağmen bunun gereğini yerine getirmiyor mudur ki ülke nasıl bir tablo ile karşı karşıya. Bunların her birisiyle ilgili çözümlerimiz var. Önceliğimiz başta gençlerimizin işsizliği. İstihdam sorunu, hayat pahalılığı sorunu gün geçtikçe artan yoksulluk ve hukuksuzluklarla ilgili biz çözüm önerilerimizle halkımızın karşısındayız.

HAYATIN DOLARDAN BAĞIMSIZ BİR ŞEKİLDE DÜŞÜNÜLMESİ MÜMKÜN DEĞİL

    Maalesef Türk parası gün geçtikçe daha fazla değer kaybetmekte. Bu sadece rakamsal bir mesele değil. Tüm milli servetimiz gün geçtikçe daha fazla değer kaybetmekte. Daha fazla fakirleşmekteyiz. Bakın bugün asgari ücret iktidarın görevi aldığı dönemlere düşmüş vaziyette. İktidar görev aldığında asgari ücret 333 dolardı. Bugün 250 doların altına düşmüş vaziyette. Toplumun yüzde 50’si zaten sendikalarında, resmi kurumlarında yoksulluk seviyesi dedikleri seviyenin altında geçinmeye mahkum vaziyetteler. Böyle bir durum içerisinde bile asgari ücret son bir sene içinde yüzde 40 civarında düşmüş durumda. Dolarla mı maaş alıyorsun diyorlar. Kimse dolarla maaş almıyor ama tüm hayatını dolar üzerinden idame ettirmek zorunda. Tüm masraflarını dolar üzerinden, dolar endeksli bir biçimde yapıyor. Bugün herkes elektrik kullanıyor ve faturasını ödüyor. Elektrik tamamen dövize endeksli. Doğalgaz, akaryakıt, LPG bunların hepsi dolara bağlı. Türkiye’ye gelen tüm hammaddelerin önemli bir bölümü dolara bağlı. Dolayısıyla hayatın dolardan bağımsız bir şekilde düşünülmesi mümkün değil.

SOKAKTAKİ VATANDAŞA SORUN HERKES ENFLASYON EN AZ YÜZDE 50 DİYECEKTİR

    İktidarın devamlı ifade ettiği enflasyon oranının yüzde 20’nin altında olduğu iddiası trajikomik bir iddiadır. Bugün sokaktaki vatandaşa sorun herkes enflasyon en az yüzde 50 diyecektir. Bazı ürünlerde yüzde 100’ün de üzerinde. Enflasyonun vatandaşı ne kadar vurduğu ve insanımıza hayatı dar ettiğinin örnekleri çok fazla. Bunu her yerde yaşıyoruz. Akaryakıtta fiyatların düşük gösterilmesi ÖTV indirimine bağlı. Diğer türlü işin içinden çıkmalarına imkan yok. Bunu belli bir yere kadar götürecekler. Maalesef bu kış aylarını daha çetin geçireceğiz. Çünkü hayat pahalılığı insanımızı çok daha şiddetli bir şekilde vuracak. Bunların tamamı dış güçlerle filan alakalı değil. Bunların tamamı ülkenin kötü yönetilmesiyle alakalı. Ülkenin hukuk dışı yönetilmesiyle ilgili. Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi deniliyor ama şu anda ülke herhangi bir sistemle yönetilmiyor. Cumhurbaşkanı ülkeyi anayasal düzen içerisinde yönetmiyor. Hiçbir sistemle filan alakası yok. Tamamen keyfi bir şekilde hareket ediyor.

BU İKTİDARIN NORMAL ŞARTLARDA BU ÜLKEDE BİR DAHA SEÇİM KAZANMASI MÜMKÜN DEĞİL

    Biz ümitsiz değiliz, heyecanlıyız. Çok ümitliyiz ve bir an evvel ülkeyi bu sıkıntılardan kurtaracağız. Bakın çok net söylüyorum. Seçim tarihi netleştiğinde doların düştüğünü göreceksiniz. Çünkü ümit bağlamaya başlayacaklar. Bu iktidarın normal şartlarda bu ülkede bir daha seçim kazanması mümkün değil. Mesele acaba seçimi demokratik usullere göre yaparlar mı endişelerinin önüne geçmek için makas açılması gerekiyor. Özellikle Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ülkenin birliğini ve bütünlüğünü temsil eden, toplumun değerleriyle de örtüşen ve herkesin değerleriyle bütünleşen tek bir adayla seçime gitmek gerekiyor. Biz bunu da savunuyoruz. Seçim zamanında mutlaka bu konularda görüşülecektir. Seçim tarihinin adı konulsun dolar hemen düşmeye başlayacak. Çünkü ümit yeşermeye

FAİZ TALİMATLA DÜŞÜRÜLDÜĞÜ ZAMAN PİYASA FAİZLERİ DÜŞMÜYOR

    Faizin inmesinin şartları yerine getirilmedikten sonra, talimatla faizi indirdiğin zaman, piyasaya ölçüsüz ve zamansız müdahale ettiğin zaman faiz inmediği gibi enflasyonu tetiklersiniz. Öngörülebilirliği ortadan kaldırdığınız için doları tetikler ve kendi paranızın değerini düşürürsünüz. Cumhurbaşkanı şu an bunları yapıyor. Cumhurbaşkanı bütün iktisatçıların reddettiği garip bir tez ortaya koymuş ve bunu devamlı ortaya koyuyor. Ekonomistlerin, Maliye Bakanlığı kadrolarının görüşlerine de aykırı bir biçimde bunu tekrar ediyor. Tek adam zihniyetini ortaya koyuyor. Benim görüşüm budur diyor ve kendi görüşüne sahip olmayanlarla birlikte hareket etmiyor. Cumhurbaşkanı kendi meclis kürsüsünden kendi bakanına meydan okumaz. Bundan utanmak lazım. Hatta milletvekilleri açısından da utanılacak bir durum. Herkes tek adam anlayışına teslim olduğu için sesini çıkarmıyor ve o istediği için alkışlıyor. Bu kadar kötü bir tablo ile karşı karşıyayız. Birde faiz talimatla düşürüldüğü zaman piyasa faizleri düşmüyor. Tam tersi daha da artacaktır."

    Basın açıklamasının ardından Demokrasi ve Atılım Partisi Milletvekili Mustafa Yeneroğlu esnaf ziyaretinde bulundu.

AdminAdmin