Yerel Yönetimler
Giriş Tarihi : 21-10-2021 21:17   Güncelleme : 10-11-2021 17:32

Amasra Belediyesinden 21 Ekim Dünya Gazeteciler Günü kahvaltısı

Amasra Belediyesince yapılan çalışmaları anlatarak planlanan projeleri kamuoyuyla paylaştı.

Amasra Belediyesinden 21 Ekim Dünya Gazeteciler Günü kahvaltısı

Başkan Recai Çakır: Gece gündüz demeden çalışarak mesleklerini layıkıyla yerine getiren tüm basın emekçilerinin 21 Ekim Dünya Gazeteciler Gününü tebrik ederim.

    Amasra Belediye Başkanı Recai Çakır 21 Ekim Dünya Gazeteciler Günü dolayısıyla basın mensuplarına Sesamos Cafe’de kahvaltı verdi. Cumhuriyet Halk Partisi(CHP)Bartın il başkanı Selim Karakaş, CHP Amasra ilçe başkanı Seyhan Bilgin ve Meclis Üyelerinin de hazır bulunduğu kahvaltıda Başkan Recai Çakır; “ Gece gündüz demeden çalışarak mesleklerini layıkıyla yerine getiren tüm basın emekçilerinin 21 Ekim Dünya Gazeteciler Gününü tebrik ederim.” dedi

    Kahvaltı sonrasında açıklamada bulunan Amasra Belediye Başkanı Recai Çakır Amasra Belediyesince yapılan çalışmaları anlatarak planlanan projeleri kamuoyuyla paylaştı. Başkan çakır açıklamasına şöyle devam etti. Amasra bir turizm kenti, vizyonu, geleceği de turizm üzerine kurulacak. Bugüne kadar da Amasra ve Turizm başlığı, Turizmde Amasra’nın Geleceği ile ilgili yapılan çok değerli çalışmaları bir araya toplayacak bir arama konferansı ile akademiyi, kitle örgütlerini, bürokrasiyi, yerel yönetimi bir araya getirerek bir çalışma yaptık. Kısa bir zamanda da süreklilik içinde kentimizin önünü açacak kısa, orta ve uzun vadeli planlarımızı netleştirecek çalıştaylarla devam ettireceğiz. Bunu yanı sıra sezon kısıtlı nedeni ile kentimizde bir ekonomik-sosyal basınç yaşıyoruz. Bu sezonu uzatmak, kentimizdeki nüfusu sezona yaymak anlamında esnafımızla bir sezon sonu değerlendirme toplantısı yaptık.”

AMASRA İÇİN KİM TAŞ ÜSTÜNE TAŞ KOYUYORSA BAŞIMIZIN ÜSTÜNE

    Gümrüklü Yolcu İskelemiz bir diğer başlığımız. Bu konuyla ilgili olarak da alt yapısı Ulaştırma Bakanlığımızca yapılmış, değerli Amasra’mız için oldukça önemli bir proje. Göreve geldiğimizde bu projeyi aslında Özel İdare ile hayata geçirmek ve gelir paylaşım esaslı yarı yarıya bir tablo ile yürütmek amaçlı bir protokolden bahsediliyordu. Biz ilgili kurumlarla görüştük. Amasra’mız zaten yaz kış nüfus farkından kaynaklı ekonomik mağduriyet yaşıyor. Bizim talebimiz şu idi. Buradaki üst yapı yatırımlarını Amasra Belediyesi hayata geçirsin ve elde edilen gelir Amasra’nın ihtiyaçları için kullanılsın. Öyle de yaptık. Şu ana Amasra halkının kaynağından buraya personel ve malzeme olarak 679 bin lira harcadık. Daha bu malzemeyi oraya yerleştiren çalışan işçi arkadaşlarımızın da ekonomik yönünü hesaplarsak 1 Milyon liranın üzerinde bir yatırım. Şu anda İçişleri Bakanlığında Hudut Kapısı onayı bekleniyor. Bu gemi gelmesine engel değil. Ülkemizde 200’e yakın yolcu ya da yük limanında Hudut Kapısı ilanı olmaksızın yük ya da yolcu transferi sağlanabiliyor. Aslında güzel bir örnek. Merkezi bütçeden bakanlıklar aracılığı ile yapılan yatırımları yerel yönetimlerin desteklemesi kenti büyütür. O nedenle hem bu alanda kaynak sağlayan Amasra halkına ve bu ülkenin kaynağıyla bu yatırımı sağlayan Ulaştırma Bakanlığına teşekkür ediyoruz. Amasra için kim taş üstüne taş koyuyorsa başımızın üstüne”

EN KISA SÜREDE KENT İÇİ YOLLARIMIZIN DÜZENLENMESİNE BAŞLANILACAK

    Yeni çöp depolama tesisi ile ilgili “Daha önceki toplantılarımızda çokça gündeme gelen ama bizim çok da ifade etmediğimiz bir şeyi daha paylaşmak istiyorum. Biliyorsunuz Amasra’mızda vahşi çöp depolama alanımız var. Bu alandan da Bartın’ımızın kullandığı depolama alanına da transfer yapıyoruz. Göreve geldikten kısa bir süre sonra Mahalli İdareler Birliğiyle birlikte Kazpınar’ı Kaman bölgesinde Türkiye’nin en modern tesislerinden bir tanesi için yatırım sürecini başlatmış olduk. Amasra olarak da Bartın Belediyesinden sonra buradaki ikinci büyük pay sahibi belediyeyiz. Faiziyle birlikte 2 milyon TL’yi aşan bir kredi çektik. Bu da Amasra’nın önünü açacak ve halen çöp depolama alanı olarak kullanılan yeri kent yaşamına katacak önemli bir projemiz de var. Kent içindeki yollarımıza gelecek olursak; nüfusu 50 binin altında olan ve asfalt üretim tesisi olmayan belediyeler bu işlerini Karayolları ya da İl Özel İdaresi aracılığıyla görür. Bizim de şuana kadar bu konuyla ilgili yapmış olduğumuz görüşmeler biraz gecikmiş olsa da en kısa sürede kent içi yollarımızın düzenlenmesine başlanılacak.

TÜRKİYE’NİN HER YERİNDE OLDUĞU GİBİ AMASRA DADA DOĞAL SİT ALANLARI İLAN EDİLDİ

    Türkiye’nin hemen her yerinde olduğu gibi Amasra’mızda da doğal sit alanları ilan edildi. Bizim de dereceli bir doğal sit tanımımız var. Tavşan Adası, Kuşna ve Boztepe adamızın üstü ile Karadeniz’e bakan kuzey kısmı birinci derecede hassas korunacak alan ilan edildi. Bu Amasra’mızı korumak adına aslında güzel bir gelişme ancak Amasra’mızın geneliyle bir ilişkisi yok. Amasra’nın tamamının doğal sit alanı ilan edildiğine dair bir algı varsa, bu yanlış. Türkiye’nin her yerinde olduğu gibi derecelerine göre doğal sit alanları belirlendi sadece. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yapılan bir çalışma ve Cumhurbaşkanı onayı sonrası yürürlüğe giriyor.

KORUMA AMAÇLI İMAR PLANIYLA İLGİLİ BİZDEN ÖNCE BAŞLAYAN SÜRECİ TAMAMLADIK

    Amasra Koruma Amaçlı İmar Planıyla ilgili bizden önce başlayan süreci tamamladık. Bu süreci oldukça şeffaf yürüttük. Hemşerilerimizin itirazlarını aldık. Mevduat ölçeğinde mümkün olan bütün itirazları olumlu değerlendirerek Kültür Varlıklarını Koruma Kuruluna havale ettik. Bizim önerilerimizin bir kısmı olumlu, bir kısmı olumsuz bulundu ve tekrar Meclisimize geldi. Şuanda İmar Komisyonumuzda. İtirazları olumlu bulunanların hak kaybına uğramaması adına yine Meclisimizde oylama yapacağız. Sonrasında bir mağduriyet olduğunu düşünen hemşerilerimiz için de hukuk yolu açık. Hukuk yoluyla haklarını aramaya devam edebilirler. Planlama süreçleri Türkiye’nin birçok yerinde rantla anılan süreçlerdir. Amasra Belediyesi adına şunu da özellikle ifade etmek isterim bu süreci rantla değil de şeffaf bir şekilde tamamlamış olmak Amasra’mız adına da Belediyemiz adına da gururdur.

18. MADDEYİ RESEN UYGULAMAK ZORUNDAYIZ

    Bu planlamanın ardından hem uygulama hem koruma bölgelerimizde 18 uygulamasına ihtiyacımız var. 18. Madde uygulanmadan imar durumu verme şansımız yok. Bu yüzden 18 uygulaması daha önce Bartın’da olduğu üzere Amasra’mızda da gündeme gelecek. Kamusal bir ihtiyaç varsa 18. Maddeyi resen uygulamak zorundayız. Onun dışında da bunu yapacağımız alandaki hisse sahiplerinin yüzde 51’i istemediği sürece bunu başlatmayacağız.”

AMASRA’NIN KRONİK SORUNU OTOPARK MESELESİ

    Amasra’nın kronik sorunu otopark meselesi Bu sorun bana göre bir numaralı sorunumuz. Kentimizde doğal sit alanları, arkeolojik sit alanları, askeri bölge ve maden sahamız var. Aklın yolu bir. Bu konuda da daha önce konuştuğumuz Amasra Taşkömürü İşletmesindeki (A.T.İ.M) atıl alanların kentimizdeki esnaf ve misafirlerimiz için otopark alanı olarak değerlendirerek yürüyüş yollarıyla kentimizi geliştirecek ve insanlarımızı rahatlatacak projesi takip etmeye devam edeceğiz.”

AdminAdmin