Güncel
Giriş Tarihi : 23-08-2021 16:15   Güncelleme : 18-10-2021 18:49

Bu gazete okunuyor

Fazla söze ne hacet; bu fotoğraf her şeyi anlatıyor.

 Bu gazete okunuyor

Bir gazeteden daha fazlası.

Gazete tirajlarının yerlerde süründüğü, ilk üç sırayı alan Hürriyet, Sabah ve Sözcü’nün tek başına 200 bini dahi geçemediği, gazetelerin ulusalda da yerelde de büyük okur kayıpları verdiği ülkemizde bir gazete var ki 10 günde bir yayınlanmasına rağmen merakla bekleniyor ve ilgiyle okunuyor.

5 günlük gazeteye rağmen

Gazeteciliğin bayrağını ayakta tutup dalgalandırmaya devam eden bu gazetenin adı Bartın gazetesi ve üstlendiği görevi tam 97 yıldır başarıyla sürdürüyor. 5 günlük gazete, çok sayıda haftalık gazete ile internet haber sitesi, facebook Tv ve radyonun bulunduğu Bartın’da Bartın gazetesinin çıkacağı günü yakından takip eden okurların ilgisi Taşhan’daki gazete merkezinin önünden yansıyan fotoğraflarda da net bir şekilde görülüyor.

Panonun da çok abonesi var

Panodaki gazeteleri dikkatle inceleyen vatandaşlar önemli haberlerin altını elleriyle çizerek okurken ilginç görüntüler oluşturuyor. Bartın’ın yanı sıra yurt içi ve dışına dağıtım yapan, uzaktaki abonelerine posta le ulaşan, dünyanın dört bir yanında okuru olan, Bartın dışındaki Bartınlıların memleket hasretini gideren gazetenin önündeki panoya asılan son iki sayısını da her gün çok sayıda kişi okuyor.

4 sayfada 5-6, bazen 7-8 köşe yazısı

Her sayısında gazeteciliğin olmazsa olmazı eleştirinin ve tavizsiz gazeteciliğin en güzel örneklerini veren, kentin ve halkın sorunlarını sürekli gündeme getiren, düzenli yazan çok sayıda köşe yazarının yanı sıra konuk yazarlarıyla da tam bir fikir gazetesi görünümünde olan ve bu özellikleriyle öne çıkıp ilgi gören gazete 98. yayın yılına hazırlanıyor.

 Sadece okur desteğiyle 98. yıla

İbrahim Cemal Aliş tarafından 6 Eylül 1924’te kurulan, babadan oğula devreden, resmi ilanla beslenmeyip sadece okurlarının abone-reklam desteğiyle ayakta duran Anadolu basınının ulu çınarı Bartın gazetesini bugünlere Esen Aliş getirdi. 1925’te kurulan ve Türkiye’nin en eski kitabevlerinden biri olan Azim Kitabevini de oğlu Cemal Aliş ile birlikte işleten Esen Aliş, Türkiye’nin en eski üç yerel gazetesinden biri olan Bartın gazetesinin sahibi, genel yayın yönetmeni, yazı işleri müdürü, muhabiri, kısaca her şeyi.

(Haber-Fotoğraf; Arif Üçler)

AdminAdmin