Güncel
Giriş Tarihi : 22-07-2021 22:12   Güncelleme : 14-09-2021 21:49

‘Otel Şafak’tan Rusya’ya bakış

Kubilay Çak’ın ilk romanı Azim Kitabevi’nde

‘Otel Şafak’tan Rusya’ya bakış

Rusya’da geçen olayları anlatan “Şafak Oteli” isimli romanla yazın dünyasına adım atan Kubilay Çak, dikkat çekici bir eserle kitapseverlerin karşısına çıktı.

 Bartın’dan kalemi sağlam, kendini okutabilen bir yazar daha çıktı. Merkeze bağlı Çiftlik köyünde doğan, Bartın Lisesi ve Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesini bitirdikten sonra Rusya’da iş hayatına atılan, başta bu ülkede olmak üzere Kazakistan, Türkmenistan, Ürdün ve Katar’da inşaat projelerinde orta ve üst düzeyde yöneticilik yapan Kubilay Çak, yazarlığa başarılı bir eserle adım attı.

Gizemli üslup, akıcı dil

 İlk romanı Şafak Oteli’ni Ütopya yayınlarından çıkaran Kubilay Çak’ın 207 sayfadan oluşan kitabı Rusya’da geçiyor. Halen kendisinin de ailesiyle birlikte yaşadığı, nüfusunun çoğunluğu Tatar olan Başkiriya Özerk Cumhuriyetinin başkenti Ufa’da geçen olayları esrarengiz bir havada gizemli bir üslupla sürükleyici ve akıcı bir dille kaleme alıp aktaran Çak’ın kitabı Bartın’da Azim Kitabevi’nde satılıyor.

İlginç olaylarla dolu

Roman, merkezi Türkiye’de bulunan ve yurt dışında pek çok ülkede iş yapan bir inşaat şirketinin Rusya’nın Ufa kentinde aldığı bir işi, bu işte çalışmak üzere orada bulunan Türklerin arkadaşlık kurdukları Ruslarla birlikte yaşadıkları olayları anlatıyor.

Sırada anı kitabı var

Şafak Oteli’nde geçen ama adeta oteli tiyatro sahnesine dönüştüren romanda Ufa’nın kültür, sanat yaşamı ile geleneklerinden kesitler de sunuluyor. Kurban Bayramı nedeniyle Bartın’da bulunan ve okurlarına kitabını da imzalayan, evli ve iki yetişkin çocuk sahibi Çak, yaklaşık 30 yıldır yurt dışında olduğunu, ilginç anılar biriktirdiğini, bunları da kitaba dönüştürmek istediğini anlattı.

Rusça baskısı da gündemde

Kısa bir süre önce tekrar Rusya’ya dönen Çak, kitabına gösterilen ilgiden memnun olduğunu, Şafak Oteli’nin Rusça baskısını yaptırmayı düşündüğünü de ifade etti. Kitabı ilgiyle okuduğunu söyleyip kendisini tebrik eden emekli gazeteci Arif Üçler’e teşekkür eden Kubilay Çak, 2015 yılında CHP’den Bartın Milletvekili aday adayı olmuştu. 57 yaşındaki Çak, Bartın’dan ilgisini hiç eksik etmiyor ve sık sık ziyaretlerde bulunuyor.

(Haber; Arif Üçler)

AdminAdmin