Genel
Giriş Tarihi : 25-04-2021 13:51   Güncelleme : 27-05-2021 20:42

Turunçgiller bizi çok sevdi

Seralarda saksıların içinde bile kilolarca meyve veriyor.

Turunçgiller bizi çok sevdi

    Batı Karadeniz iklimine uyum sağlayan C vitamini deposu turunçgiller Bartın’ın sahil köylerinde yaygınlaşırken, İl Milli Eğitim Müdürlüğünün yanındaki Büyük Bartın Fidanlığı’nda da mandalina ve kamkat saksıda bile kilolarca meyve veriyor.

Akdeniz, Güney Ege, Güney Marmara kıyıları turunçgil için Türkiye’nin en uygun kesimleri olarak bilinirken, Batı Karadeniz iklimine de uyum sağlayan C vitamini deposu narenciye ürünü bu meyveler Bartın’ın sahil köylerinin en gözde tarım ürünlerinden biri haline geldi.

Bahçeler şenlendi

Güzelcehisar’dan Kurucaşile’ye kadar olan sahil şeridinde bulunan köylerde son yıllarda üretimi yaygınlaşmaya başlayan mandalina ve limona portakal, turunç ve kamkat da eklenince bahçeler daha da zenginleşip şenlendi. Pazarda vatandaşa narenciyenin yerlisini alma imkânı veren bu gelişmeler kentte fidan üretimini de geliştirdi.

Fidanlar yetişiyor

Gölbucağı Mahallesinde İl Milli Eğitim Müdürlüğünün yanında kurulan ve açılışı 2011 yılının temmuz ayında yapılan Büyük Bartın Fidanlığı turunçgillerde de kendini gösterdi. Peyzaj Mimarı İbrahim Aldıraklı tarafından kurulan ve sadece Bartın’a değil tüm Batı Karadeniz’e hitap eden fidanlıkta bulunan mandalina ve kamkatlar bugünlerde üzerlerindeki meyvelerden adeta yıkılıyor.

Meyve bahçesi gibi

Saksılarda çok sayıda hem de henüz fidan aşamasındayken bile oldukça bereketli olan mandalina ve kamkat, fidan üretilen seranın içini meyve bahçesine çevirdi. Burada birçok meyveye ait fidan bulunurken çiçek yetiştirilip satışı da yapılıyor. Diğer yandan Güzelcehisar’ın da aralarında bulunduğu sahil köylerinde de turunçgil sezonu çoktan bitmesine rağmen şu sıralar az da olsa mandalina ve kamkat ağaçlarında meyve bulunuyor. Küçük mandalina olarak bilinen kamkat, kabuğu ve çekirdeğiyle yenebilen tek turunçgil.

Üretime Bartın katkısı

Kışı ılık olan iklimlerde yetişen turunçgiller, kireçli toprak seviyor. Turunçgil ve muzun en çok yetiştiği bölge olan Akdeniz’de Antalya ve Mersin bu alanda Türkiye’nin en büyük üreticisi konumunda. Dünyada ise Çin, Brezilya, İtalya, Amerika, Meksika, Hindistan ve Mısır en büyük narenciye üreticileri arasında sayılıyor. Turunçgillerin ihracatı en çok bu ülkelerden yapılırken, Türkiye tüketiminin büyük çoğunluğunu kendi üretimiyle karşılıyor. Bartın’da bu üretime katkıda bulunuyor. Bartın’da kivi ve nar üretiminde de artış gözleniyor.

(Haber/Fotoğraf; Arif Üçler)

AdminAdmin