Genel
Giriş Tarihi : 12-02-2021 13:58   Güncelleme : 02-03-2021 15:43

Külliyeye inşaatı tartışmaları devam ediyor

Eğitim Sen işin peşini bırakmıyor!

Külliyeye inşaatı tartışmaları devam ediyor

İstinaf Mahkemesi’ne itiraz edildi, peki ne olacak şimdi?

BARTIN’IN GÜNDEMİ KÜLLİYEYE İNŞAATI

Bartın Eğitim-Sen’in yetkilendirmesiyle Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin yargıya başvurmasının ardından Bartın Merkez Camii ve Külliye yapımı Zonguldak İdare Mahkemesi tarafından durdurulmuştu. Eğitim Sen Bartın Şube başkanı Sedat Bora inşaat alanına giderek açıklamada bulundu. Bora inşaat alanında yaptığı açıklamada; “Bir öğretmen sendikası olarak hangisine şaşalım.

1-Bartın Milli Eğitim Müdürlüğünün okula ihtiyacı varken kendi okulunu Diyanete devretmesine mi?

2-15 Temmuz 2016 öncesi Milli Eğitim müdürlüğünün resmi toplantıların dışında imam cemaat durumunda başkaca toplantılar yaptığı ve aslında meslek lisesinin bu toplantıların birinde devir kararı alındığı iddialarına mı?

3-Karabük Kültürel varlıkları koruma bölge müdürlüğünün olmayan, yıkılan, meslek lisesi binasının korunması kararı ve tescil etmesine mi?

4-Eğitim Öğretim devam ederken öğrencilerin ve öğretmenlerin gözünün önünde binanın güvenlik şeridi dahi çekilmeksizin yıkılmasına mı?

5-Bina yıkım ihalesini alan firmanın taşeron işçileri binanın üzerine baretsiz iş güvenliği ve iş sağlığı tedbirlerini hiçe sayıp, tarihi okul binası yıkılırken işçilerin can güvenliğine kasteden taşeron firmaya müdahale etmesi gereken, Emniyet müdürü ve yanındakiler basın açıklaması yapan öğretmenlere müdahale etmesine mi?

6-Okul binası yıkılırken okulda asılı bulunan Atatürk portresinin yıkım enkazının altında günlerce kalmasına mı? Atatürk resmi bir meslek lisesi öğretmeni tarafından kaldırılmış temizlenmiş hatıra olarak saklanmaktadır.”

Öte yandan yıkılan Bartın Endüstri Meslek Lisesinin tarihi bina olması gerekçesiyle Zonguldak İdare Mahkemesi tarafından durdurma kararına Kültür Bakanlığının İstinaf Mahkemesi’ne itiraz ettiği belirtildi.

AdminAdmin