Yerel Yönetimler
Giriş Tarihi : 04-02-2021 21:55   Güncelleme : 25-02-2021 17:11

Belediye Meclisi Şubat ayı toplantısı gerçekleştirildi

İnkumu’na otopark tespiti ve ihale talebi.

Belediye Meclisi Şubat ayı toplantısı gerçekleştirildi

Bartın Belediye Meclisi toplantısında Halk Otobüsleri ihale yöntemi değerlendirildi.…

    Belediye Meclis Salonunda Belediye Başkanı Cemal Akın Başkanlığı’nda toplanan Meclis gündem maddesi olan 39 maddeyi görüştü.

    Yoklama ile başlayan toplantı gündemin birinci maddesi Karasu köyü İnkum mevkiinde işaretli olan yerlerin otopark olarak belirlenmesi ve ihale yöntemi ile kiraya verilmesi talebi ilgili komisyonlara havale edildi. 2’ci madde ihale yöntemi ile 30 araçlık Özel Halk Otobüsü toplu taşıma toplu çalışma ruhsatı verilmesi. 3’cü madde Halk Otobüslerinde HES kodu sorgulanabilmesi için Sağlık Bakanlığı ile salgınla mücadele kapsamında verilerin aktarımına ilişkin protokol yapılması talebinin görüşülmesi.

    Bartın Belediyesi Özel Halk Otobüsleri çalışma ve seyrüsefer yönetmeliğinin 9’cu maddesine çalışılacak güzergâhların eklenmesi talebi görüşülerek ilgili komisyonlara havale edildi.

Gündemin diğer maddeleri de görüşülerek ilgili komisyonlara havale edildi.

    Meclis toplantısının açılış konuşması yapan Belediye Başkanı Akın, alınan kararların hayırlı uğurlu olmasını diledi. Akın; “Bartın Belediye Meclisi Şubat Ayı Toplantımızı gerçekleştirdik. Belediye personelimizle, halkımızla, belediye başkan yardımcılarımızla ve belediye meclis üyelerimizle birlik ve beraberlik içerisinde şehrimize hizmet etmek için çalışıyoruz. İnşallah bundan sonraki süreçte de aynı hassasiyetle çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Gerçekleştireceğimiz toplantıda görüşülen konuların şehrimiz için hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

    CHP gurup sözcüsü Av R. Ahmet Çavuşoğlu, gündemin 1’ci maddesi ile ilgili; Karasu köyü İnkum mevkiinde işaretli olan yerlerin meclise belgeler üzerinde işaretlenerek getirilmesi, bu işaretli yerlerde kamuya açık veya tahsisli yerlerin bulunup bulunmadığının araştırılması gerektiği;

    Gündemin 2’ci maddesi ile ilgilide 5/11/2020 tarihli Özel halk otobüsü çalıştırılmasın karar verilmişti. Bu mecliste hangi usulle çalıştırılacağına dair yetki almadı eksik kaldı meclisin hatası, belediye şimdi bizden ruhsat yöntemi ile ihale edilmesi için yetki istiyor. Sayıştay raporunun işaret ettiği yöntemlerden hangisinin uygulanacağı yolunda öncelikle karar almalıyız. Meclis size zaten 5/11/2020’de yetki vermişti, sizde ruhsat yöntemini ihale ettiniz mahkeme yürütmeyi durdurma kararı verdi.

    Mahkeme sonuçlanmadan yeni ihale yapılması yeni mağduriyetler doğuracaktır.  Ayrıca mahkeme ihalede öncelikle rota belirlenmesinin gerektiğini belirtti,  bu yöntemle her rotanın ayrı ihale edilmesi gerekmektedir. Rotasyon uygulanması mümkün değildir.” dedi

AdminAdmin