Genel
Giriş Tarihi : 22-01-2021 17:01   Güncelleme : 09-02-2021 19:15

Faciayı polis önledi

Devreye Emniyet Müdürü Çetin Bozkuş girdi, sorun öyle çözüldü.

Faciayı polis önledi

Mahalleli Enerjisa’yı defalarca aradı ama yangın tehlikesine rağmen gelen olmadı.

ÖNCEKİ HALİ

Üzerindeki kar yüküyle yüksek gerilime yatan ağaç, telleri kopartmak üzereyken tarihi ahşap evle bitişik olan direkten ateş çıktı, mahalleli Enerjisa’yı defalarca aradı ama yangın tehlikesine rağmen gelen olmadı. Devreye Emniyet Müdürü Çetin Bozkuş girdi, sorun öyle çözüldü.

SONRAKİ HALİ

Birçok köyde bir haftayı bulan, beldeleri ve ilçeleri de karanlıkta bırakan elektrik kesintileri sonucu büyük mağduriyetlerin yaşandığı Bartın’da yoğun kış şartlarına hazırlıksız yakalanıp çok kötü bir sınav veren Enerjisa’nın il merkezinde müdahalede çok geciktiği bir vaka az daha faciaya neden oluyordu.

Yazdan kalma uyarı

Kemerköprü mahallesi Çeşmeyanı sokakta bir evin bahçesinde bulunan, mahalle sakinlerinin yaz aylarında Enerjisa’yı arayıp “budanması gerekiyor, dalları tellere değiyor, rüzgârda tehlike yaratıyor” dediği defne ağacı üzerindeki karların ağırlığıyla yüksek gerilim hattına bütün gücüyle baskı yaptı.

Ne gelen oldu ne giden

Mahalle sakinlerinden Yılmaz Al, 17 Ocak günü Enerjisa’yı arayıp tehlikeye dikkat çekerek tellerin kopacağını ihbar ederken, yaz aylarında yaptığı uyarıyı da hatırlattı ve bir türlü gelmediniz diye isyan etti. Enerjisa’ya aynı gün ve 18-19 Ocak günlerinde aynı sokaktan Üçler ailesi ile birlikte 10’dan fazla ihbar daha yapıldı. İhbarlara ‘talebiniz değerlendirmeye alındı, ekibimiz sahaya yönlendirildi’ mesajları ile cevap verildi ama ne gelen vardı ne giden.

Ateş çıktı, elektrikler kesildi

19 Ocak günü öğleden sonra 16.00 civarında üzerindeki dalların kar yükünü artık taşıyamaz hale geldiği kopma aşamasındaki tellerin bağlı bulunduğu direkten patlama sesiyle birlikte büyük bir kıvılcım çıktı ve yangın tehlikesi baş gösterdi. Bu sırada birçok ev direkten sigorta atması sonucu elektriksiz kaldı. Tellerin kopup sokaktan geçenlerin üzerine düşerek can kaybına sebep olma ihtimali ile birlikte ağacın elektrik yüklü olup dokunanı çarpma durumu da söz konusu idi.

Ve Müdür Bozkuş devrede

Direkle neredeyse bitişik olan iki katlı çift daireli tarihi ahşap konakla birlikte sokaktaki diğer evleri de tehdit eden bu durumun da bildirilmesine rağmen Enerjisa’dan netice alamayan mahalle sakinlerinin imdadına İl Emniyet Müdürü Çetin Bozkuş yetişti. Müdür Bozkuş, can ve mal güvenliğini tehlikeye düşüren sorundan haberdar olur olmaz hemen ekipleri mahalleye sevk etti ve Enerjisa ile iletişime geçti.

72 saat sürdü, 15 dakikada çözüldü

Polisin, arıza ekibi gelinceye kadar evin etrafında önlem aldığı korku dolu gecede akşam saatlerinde başlayan heyecanlı ve meraklı bekleyiş saat 24.00 civarında son buldu. Ekip geldi, motorlu testere ile dalları kesti, direkten sigortası atan evlerin elektrikleri verildi, tellerin sarkmasıyla neredeyse 72 saat süren sorun gece yarısı operasyonuyla 15 dakikada çözüldü. Mahalle sakinleri büyük bir duyarlılık gösterip sorunla yakından ilgilenen İl Emniyet Müdürü Çetin Bozkuş’a teşekkür etti.

Faturayı bu kez ağaçlar kesti

Enerjisa Başkent Elektrik, ağaç kaynaklı elektrik kesintilerinde, hat boyu kontrol ve budama çalışmasını yeteri kadar yapmamakla suçlandı. Köylerde bu yüzden yoğun kesinti olurken, il merkezindeki Çeşmeyanı sokakta da üzerindeki karlarla yüksek gerilim hattına yaslanıp yangın tehlikesine sebep olan ve “telleri ha koparttı ha kopartacak” diye vatandaşlara korku dolu günler yaşatan defne ağacı bu ihmalin göstergelerinden biri oldu.

(Haber/Fotoğraf; Arif Üçler)

AdminAdmin