Siyaset
Giriş Tarihi : 12-01-2021 18:47   Güncelleme : 26-01-2021 17:29

İnce: Yeni partiyi bahara kurarız, bazı CHP milletvekilleri bize katılacak

Memleket Partisi mi?

İnce: Yeni partiyi bahara kurarız, bazı CHP milletvekilleri bize katılacak

"Memleket Hareketi"nin lideri Muharrem İnce bahar aylarında partisini kurmayı hedefliyor.

    CHP içinde başlattığı "Memleket Hareketi"ni partileştirme kararı alan Muharrem İnce, parti tüzüğü ile ilgili çalışmaların tamamlanma aşamasına geldiğini söyledi. İnce, "Tüzük bitti gibi, programı yazıyoruz. Bir müzik lazım, bir logo lazım, o da büyük ölçüde tamam geriye bir oy almak kalıyor" dedi. CHP'nin son cumhurbaşkanı adayı, bahar aylarında partisini kurmayı hedefliyor.

    CHP'nin geçen yıl Temmuz ayındaki 37. Olağan Kurultayı'nın ardından parti yönetimine bayrak açan İnce, Ağustos 2019'da parti içinde "Memleket Hareketi" başlatacağını açıkladı ve 4 Eylül'de Sivas'ta başlattığı yurt gezileri ile sahaya inmişti.

    İnce, 1 Kasım'da hareketin kurucularını açıkladığı toplantıda da, "milleti dinledikten sonra" yeni parti kurmak için karar vereceğini açıklamış ve CHP yönetimine, "Biz mecbur muyuz her hafta bir skandal olan bir partide siyaset yapmaya. Atatürk diyemeyeceksin, en büyük örgütün başında duracaksın. E seninle siyaset yapamam ben. Yollarım ayrılır" sözleriyle tepki göstermişti.

    İnce geçen yıl Aralık ayı başında da yeni parti kurma kararını kamuoyuna açıklamıştı.

Memleket Partisi mi?

    Muharrem İnce’nin partisine CHP’den bazı milletvekillerinin de katılabileceği bir süredir konuşuluyor.  İnce, parti kurarsa mevcut CHP milletvekillerinden katılım olacağını doğruladı ancak şimdilik kaç kişi olacağı, kimlerin olacağı konusunda bilgi vermek istemediğini söyledi.

    Partisinin isminin ne olduğu sorulduğunda ise İnce, “Memleket Hareketi dediğimize göre, ona göre bir isim olur” yanıtını verdi. “Memleket Partisi mi?” sorumuz sonrası ise “Onun gibi” demekle yetindi.

    Parti kurma kararının gerekçesini, “Bu iktidarın alternatifi, bu muhalefet olamıyor” sözleriyle açıklayan İnce, hedefinin cumhurbaşkanı seçilmek için gerekli olan “50+1 oy almak” olduğunu vurguladı.

AdminAdmin