Advert
Advert
Advert

Köy Enstitüleri Etkinliği

Köy Enstitülerinin Kuruluş Yıldönümü

Köy Enstitüleri Etkinliği
Köy Enstitüleri Etkinliği Admin
Bu içerik 1003 kez okundu.
Advert

Köy Enstitülerinin 78. Kuruluş Yıldönümünde Bartın Eğitim Senli Öğretmenler Çocuklar İle Buluştu.

BARTIN EĞİTİM SEN ULUGEÇİT KÖYÜ ÇOCUK ŞENLİĞİ

Bartın Eğitim Sen Eğitim bilim komisyonunun “Öğretmenler çocuklarla buluşuyor. Öğretmen yalvarmaz öğretmen el açmaz öğretmen boğun eğmez öğretmen ders verir.” Sloganı ile hazırladığı program çerçevesinde 14 Nisan 2018 tarihi cumartesi günü Bartın Ulugeçit köyünde Köy muhtarının katkıları ile çocuk şenliği gerçekleştirildi. Köy meydanında gerçekleşen şenlik Bartın Eğitim Sen şube başkanı ve Ulugeçit köyü muhtarının konuşmaları ile başladı. Çocuklar için sanat atölyesi, deney atölyesi, Origami atölyesi ve tiyatro atölyesi kuruldu. Beden eğitimi öğretmenleri aracılığı ile çocuklarla birlikte eğlendirici aynı zamanda öğretici oyunlar oynandı. Tiyatro atölyesi kapsamında Amasra Sanat Akademisi oyuncuları çocuklar ile birlikte kendi hazırladıkları çocuk oyununu oynadılar.

       Çocuklarımızın geleceklerinin sınav kaosları ile karartılmaya çalışıldığı bir dönemde biz eğitim sen li öğretmenler olarak öğrencilerimizin barış kardeşlik içinde yaşayabilsinler diye şenlikli bir dünyanın kıvılcımı olmaya çalıştık. MEB in gerici istismarcı cemaatler ile yaptığı protokoller kapsamında uyguladığı karanlık eğitim modeline karşı çocuklarımız ile birlikte laik bilimsel eğitimin somut örneklerini sunmaya çalıştık. Çocukluklarını daha çok yaşayabilmeleri adına çocuk gözüyle bilimselliği fark etmeleri adına çocuklarla birlikte yaşanası bir dünyanın hayalini kurduk. Mayo masal tarafından çocukların yaş guruplarına göre bilimsel laik eğitim anlayışı gereği birlikte üretim birlikte paylaşmalarının sorgulamanın temellerini oluşturan masallar anlatıldı. Ayrıca ŞUBADAP çocuk tarafından tematik çocuk şarkıları ile hem öğrendiler. hem şarkıları hep beraber söylediler. Hem de sınav kargaşasına rağmen eğlendiler. Öğretmenler olarak biz de eğlendik Eğitim sistemi üzerindeki karanlık bulutlara rağmen umutla çocuklar ile birlikte şenlendik.

   

   Öğrencilerimiz ile birlikte 17 Nisan 1940 yılında, dönemin Milli Eğitim Bakanı Hasan Ali Yücel ve İsmail Hakkı Tonguç’un önderliğinde kurulan Köy Enstitülerini hatırladık Ülkemizin ve çocukların geleceğinin aydınlanmasına katkı sunan eski öğretmenlerimizi hatırladık. Köy Enstitüleri, çok sayıda öğretmen ve eğitmen yetiştirmenin, o dönemin zor koşullarında köy çocuklarına öğrenim olanağı sağlamanın yanı sıra Türkiye’nin bilimsel ve kültürel yaşamına damgasını vuran  “köy kökenli aydın kuşağı” yaratmış ve bütün eleştirilere, siyasi baskılara ve karalama kampanyalarına rağmen eğitim sistemimizde olumlu anlamda kalıcı izler bırakmıştır. Köy Enstitülerde kararlar yönetici-öğretici-öğrenci üçlüsünün ortak katkı ve onayıyla alınmıştır. Bugün eğitim politikalarının, siyasi iktidarların siyasal-ideolojik hedefleri doğrultusunda “tek merkezden” ve tüm topluma yönelik açık bir dayatma olarak gündeme getirildiği ve uygulandığı dikkate alındığında, Türkiye’de eğitim sisteminin yıllardır neden büyük sorunlarla karşı karşıya olduğu daha iyi anlaşılmaktadır.

        Bugün öğretmen yetiştirmeden başlayarak eğitim sisteminin yaşadığı pek çok sorunun kaynağında Köy Enstitülerinin kapatılmasına neden olan karanlık zihniyetin yattığı açıktır. Köy Enstitülerinin kapatılması, Türkiye’nin modern, bilimsel değerlerle buluşması ve aydınlanma sürecinin ciddi anlamda kesintiye uğraması anlamına gelmiştir. Bu durum sadece eğitim sisteminin değil, ülke demokrasisinin de telafisi mümkün olmayan yaralar almasına neden olmuştur. Geçmişte Köy Enstitülerini kapatan ve yarattığı tüm olumlu izleri silmeye çalışanlar, bugün laik bilimsel eğitime savaş açarak, her fırsatta karma eğitim karşıtlığını gündeme getirerek, eğitim sistemini bir bütün olarak dinselleştirmeyi hedefleyerek, eğitim sistemini kendi ideolojik hedefleri doğrultusunda biçimlendirmek istemektedir. Eğitim Sen olarak, Köy Enstitüleri’nin ilerici, demokrat ve aydınlanmacı geleneğine sahip çıkıyor, toplumcu ve eleştiren eğitim felsefesinin benimsenerek tüm eğitim kurumlarında uygulanması mücadelemizi sürdüreceğimizin bilinmesini istiyoruz

Bartın Eğitim Sen Yürütme Kurulu Adına

            Sedat Bora

Eğitim sen Köy Enstitüleri Etkinlik
Advert
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
CHP Amasra Adayları
CHP Amasra Adayları
AK Parti Amasra Adayları
AK Parti Amasra Adayları