Advert
Advert
Advert

Kavşak Suyu’na Sahip Çıkacağız

Mehmet Hattat’a Sert Sözler

Kavşak Suyu’na Sahip Çıkacağız
Kavşak Suyu’na Sahip Çıkacağız Admin
Bu içerik 828 kez okundu.
Advert

Kavşak Suyu’nu yok edecek termik santrallere Bartın’da yer yoktur!

Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın ve Bartın Platformu üyesi Avukat Berkay Dal Kavşak Suyu’nun çok temiz ve içilebilir su olduğunu ve Bartın’da yaşayanlar olarak Kavşak Suyu’nun gasp edilmesine izin vermeyeceklerini söylerken Hattat Holding sahibi Mehmet Hattat’a sert sözlerle yüklendiler. Belediye Başkanı Cemal Akın yaptığı konuşmada; “Bartın’da 175 çeşmeden her gün akan, ayrıca mahalle ile mücavir alanlara tanker ile binlerce ton gönderilen, şu anda termik santral tehdidi altında bulunan Kavşak Suyuna sahip çıkmak amacıyla Şadırvan yanında basın açıklamasında bulundu. Başkan Akın’a Bartın Platformu Üyeleri, CHP Bartın İl ve Amasra İlçe Teşkilatı, MHP İl ve İlçe Teşkilatı, Saadet Partisi İl Başkanı Ünal Yurtbay ile birçok sivil toplum kuruluşu ve vatandaşlar destek verdi.

       Belediye Başkanı Cemal Akın yaptığı konuşmada; 2005 yılında ihale ile Kavşak Suyu Arıtma Tesisi yaptırılmış olup, tesis 10 litre/saniye (864 metreküp/gün) kapasitelidir. Tesiste 2 adet 1,60 metre çapında, 2,40 metre yüksekliğinde her biri 4,5 metreküp hacminde krom-nikel paslanmaz çelikten imal 2 adet  filtreleme tankı mevcuttur. Birer adet PACS ve dijital Polielektrolit dozlama pompası, 1 adet dijital sıvı klor dozaj pompası, 1 adet dijital türbidimetre, 1 adet türbinli mekanik debimetre, 1 adet pH metre, pnömatik sistemli çalışan vanalama sistemi, 1 adet hava kompresörü bulunmaktadır. Toplam 3 adet sıvı klor, polielektrolit ve alüminyum sülfat PE tankları bulunmaktadır. 17.02.2005 tarih ve 25730 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan İnsani Tüketim Amaçlı Sular Hakkında Yönetmeliğin 10. Maddesi gereği, tüketime sunulan içme suları, aynı yönetmeliğin Ek2 Tablo1’de belirtilen sıklıklarda, denetleme izlemesi ve kontrol izlemesi parametreleri yönünden analizleri yaptırılması gerekmektedir. Bu nedenle belirtilen şartlara uygun olarak Bartın Halk Sağlığı Laboratuvarı tarafından 2017 yılı içerisinde 31 defa Kavşak Suyumuzdan numune alınarak Halk Sağlığı Laboratuvarında kontrol analizi yaptırılmış, denetim izlemesi yönünden ise Bakanlıkça belirlenen İstanbul 3 nolu Halk Sağlığı Laboratuvarında analizleri yaptırılmıştır.      

Şirketin hazırlattığı raporda Kavşak Suyu’nun Bartın Belediyesi’nin yıllık su tüketimi içerisinde sadece yüzde 3’lük küçük bir kısmını oluşturduğu ve sanki önemli olmayan bir su kaynağı olduğu izlenimi oluşturulmaya çalışılmaktadır. Hâlbuki Kavşak Suyu miktar olarak yüzde 3 olmakla birlikte, Bartın şehir merkezinin yaklaşık yüzde 95’inin ve civar köylerin pek çoğunun da içme, çay, meşrubat ve yemek suyu olarak çok büyük oranda kullanılmaktadır. Ayrıca geleneksel bir anlamı ve değeri bulunan Kavşak Suyumuz; 1947-1949 yılları arasında çok zor koşullarda insan gücüyle Bartın’ a kadar isale edilmiş ve yaklaşık 70 yıldır Bartın halkının severek tükettiği, türkülere ve belgesellere konu olmuş, geleneksel ve folklorik anlamı da bulunan çok değerli bir tabii kaynaktır. Hatta 1944 yılında Bartın Kavşak Suyu ile ilgili olarak yapılan “Su Bayramı”na ilişkin görseller bile günümüze ulaşmıştır. Kavşak suyu günde ortalama 450 ton olarak şebekeye verilmekte olup bu miktar 20 litrelik 20 bin damacanayı doldurmaya yetecek kadardır. 20 litrelik damacananın 5 kişilik ailenin tüm içme, çay, meşrubat ve yemek suyu olarak yeterli olduğu bilinmektedir. 1 adet damacana 7 TL olduğuna göre, Kavşak Suyu aile bütçesine ayda 210 TL tasarruf sağlamaktadır. Termik Santral kurmak isteyen şirketin bir takım akademisyene hazırlattığı gerçek dışı raporda iddia edildiği gibi değildir.

           Şöyle ki; sadece yüzde 3 oranında kullanılmamakta, evlere ve işyerlerine sebiller aracılığıyla içme suyu olarak ulaştırılmakta, şebekenin ulaşmadığı çevre mahalle ve köylere Bartın Belediyesi su tankerleriyle ulaştırılmaktadır. Yani kent ve kente yakın köyler halkının yüzde 90-95’inin yani 100 bin kişinin kullandığı ücretsiz içme suyudur. Kavşak Suyu sayesinde her bir hane ayda 210 TL, her bir kafe, kahvehane ve lokanta ise 500-600 TL damacana ile su alma masrafından kurtulmaktadır. Kavşak Suyu Bartın Belediyesi’nin arıtma tesislerinde arıtıldıktan sonra halkın hizmetine sunulmaktadır. Kavşak Suyu hem Bartın Belediyesi, hem de İl Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından düzenli olarak tahlil ettirilmektedir. Bu tahlillerde herhangi bir olumsuz bulguya rastlanmamıştır. Eğer su içinde kirletici bir maddeye rastlanmış olsa idi, bu suyun halka ulaştırılması, halkın içme suyu olarak kullanımı yasaklanırdı. Termik santral ÇED Raporunda iddia edildiği gibi Kavşak Suyu kaptajlarının hepsi kazı fazlası depolama alanından daha yüksek ve ilişkisiz kesimlerde değildir. Bazı kaptajlar daha alçakta yer almaktadır. Şirket tarafından gerçekleştirilmiş kömür rezerv belirleme ve su temini amaçlı sondajların mevcut yer altı sularını kurutması ya da akış yönünü değiştirmesi teknik olarak mümkündür. Şirketin Kazpınarı Kuyusu’nun Kavşak Suyu yer altı kaynaklarına hasar verdiği geçmişte haberlere bile konu olmuştur. Kazpınarı Kuyusu Kavşak Suyu Havzası’nın üzerinde yer almaktadır. Yine şirketin yer altındaki kuyularında açacağı yeni galerilerin de Kavşak Suyu ve diğer yer altı sularına zarar vermesi olasılığı vardır.”

       Termik santral ÇED raporunun iptal edilmesi için, 2 bin 19 kişiyle açılan iptal davasının duruşmasının 16 Nisan Pazartesi günü Zonguldak İdare Mahkemesi’nde görüleceğini belirten Başkan Akın, bütün davacıları ve Bartın halkını Zonguldak’ta yapılacak bu duruşmaya davet ederek “Bu veriler ortada olduğu halde, şirket ücreti karşılığı sipariş üzerine akademisyen unvanı kullanan kişilere rapor hazırlatmıştır. Bu raporda fiili ve hukuki durum bilimsel olarak irdelenmemiş, Bartın Belediyesi ve ilgili kamu kurumlarından bilgi ve belge desteği alınmamıştır. Biz Bartınlılar, Bartın’da yaşayanlar olarak Kavşak Suyumuzun gasp edilmesine izin vermeyeceğiz. Kavşak Suyu’nu yok edecek termik santrallere Bartın’da yer yoktur. Kavşak Suyumuza göz diken termik santral ÇED raporunun iptal edilmesi için, 2 bin 19 kişiyle iptal davası açmıştık. Bu davanın duruşması 16 Nisan 2018 Pazartesi günü Zonguldak idare Mahkemesi’nde görülecek. Bütün davacıları ve halkımızı Zonguldak’ta yapılacak bu duruşmaya katılmaya çağırıyorum.” dedi.

TÜM HALKIMIZIN BU DAVAYA KATILIMINI BEKLİYORUZ

Bartın Platformu adına konuşan Avukat Berkay Dal da tüm Bartın halkını duruşmaya davet ederken süreçle ilgili de bilgiler vererek “Termik santral ÇED iptal davasını daha önce Zonguldak İdare Mahkemesi’nde ikame etmiştik. Şimdi gelinen süreçte bu davanın devamında mahkeme heyeti dava dilekçeleri aşamasından sonra bir keşif günü tayin etti. Bildiğiniz gibi Temmuz ayında termik santralin yapılması gereken yerde keşif yapıldı. Bir süre sonra da bilirkişi raporları tarafımıza tebliğ oldu. Biz bu bilirkişi raporlarına karşı beyanlarımızı sunduk. Gelinen süreçte mahkeme bir duruşma günü tayin etti. Duruşma günü 16 Nisan Pazartesi günü. Bildiğiniz gibi 2 bin 19 kişi ile biz bu davayı açtık. Bu davanın 2 bin 19 davacı asili bulunmaktadır.

HEMA BİR HALK SAĞLIĞI SORUNUDUR

Bu 2 bin 19 kişinin bu davayı takip etme yükümlülükleri bulunmaktadır. Biz her ne kadar kendilerinin vekilleri olarak bu davayı takip edeceksek de kendilerinin de bu kadar önemli bir davada orada bulunmaları tarihsel bir zorunluluktur. Bartın Platformu olarak da bu davanın takibi için Pazartesi günü sabah 08:00’da Amasra’dan, Bartın Yalı mevkiinden de saat 08:30’da araç temini sağlayacağız. Sadece 2 bin 19 davacı asilin değil tüm Bartın, Amasra, Gömü, Tarlaağzı köylülerinin de, tüm Bartın Amasra halkının bu davaya katılımları gerekmektedir. Bu dava hem çevre hem halk sağlığı yönünden çok önemli bir davadır. Dolayısıyla tüm halkın bu davaya katılımını bekliyoruz. HEMA bir halk sağlığı sorunudur.” dedi.

Kavşak Suyu Cemal Akın Berkay Dal
Advert
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
CHP Amasra Adayları
CHP Amasra Adayları
AK Parti Amasra Adayları
AK Parti Amasra Adayları