Advert
Advert
Advert

Kavşak Suyumuzu Gaspettirmeyeceğiz

Erkan’ın Kavşak Suyu Açıklaması

Kavşak Suyumuzu Gaspettirmeyeceğiz
Kavşak Suyumuzu Gaspettirmeyeceğiz Admin
Bu içerik 493 kez okundu.
Advert

Bartın halkının onlarca yıldır kullanmakta olduğu kavşak suyunun içilemez durumda, hatta zehirli olduğu yönündeki iddialarla yüzyüze kaldık!

        Cumhuriyet Halk Partisi(CHP)Bartın İl Başkanı İlknur Erkan yaptığı açıklamada; “Son günlerde Bartın halkının onlarca yıldır kullanmakta olduğu kavşak suyunun içilemez durumda, hatta zehirli olduğu yönündeki iddialarla yüzyüze kaldık.” dedi

CHP İl Başkanı İlknur Erkan açıklamasına şöyle devam etti; “ Bu iddiaların kaynağının Amasra’da termik santral kurmak isteyen Hattat Holding olduğunu çok iyi biliyoruz. Termikçi Hattat şirketi, Bartın halkı için çok büyük bir öneme sahip olan Kavşak suyu ve kavşak suyu havzasını ele geçirmek için bilimsel unvana sahip olan kişilere kavşak suyunun içilemez olduğuna ilişkin raporlar hazırlatmıştır. Bu raporda;

1. Kavşak suyumuzun herhangi bir arıtım veya kontrol uygulanmaksızın halka sunulduğu,

2. Kavşak suyunun halka ulaştırılmasında temel su güvenliği ilkelerine uyulmadığı, 

3. Kavşak suyunun “Tüketim Amaçlı Sular Standartlarına” uygun olmadığı,

4. Kavşak suyunun sadece %3 oranında kullanılan önemsiz bir su kaynağı olduğu gibi gerçekle yakından ilişkisi olmayan ibareler yer almaktadır.

          Hattat şirketinin termik santralde kullanmak için çok büyük miktarda tatlı suya ihtiyacı var. Bu miktarda su yörede ancak kavşak suyundan karşılanabilecek durumda. Ayrıca termik santral küllerini depolamak için ÇED raporunda gösterilen yerin teknik olarak uygun olmadığını hepimiz biliyoruz. Şirket ileride kavşak suyu havzasını kül ve alçı taşı deposu olarak kullanmak istiyor. Bunun benzer örnekleri Zonguldak Çatalağzı’nda var. 

         Termikçi şirketin hazırlattığı bu sahte rapor, Hema Termik Santrali ÇED raporunun reddedilmesi için Zonguldak İdare Mahkemesi’nde 2019 davacıyla açtığımız iptal davası için hazırlanan bilirkişi raporuna da aynen girmiştir. Termikçi şirket bununla da yetinmemiş, bazı akademisyenleri kullanarak kavşak suyumuzun arsenik içerdiği ve zehirli olduğunu medyada yaymaya çalışmıştır. Örneğin; Prof. Dr. Orhan Kural Hema Termik Santrali için görüşünü soran CNN Türk Yeşil Doğa Programı yapımcısı Güven İslamoğlu’na kavşak suyumuzun arsenikli olduğunu iddia etmiştir. Yapımcı Güven İslamoğlu bu konuda Bartın Belediyesinin görüşlerine başvurmuş, kendisine yapılan belgelere dayanan açıklamalar üzerine Prof. Orhan Kural’ın iftiralarına programında yer vermemiştir.

           Kavşak suyu hakkındaki bu iftiralar doğru değildir. Kavşak suyu çok temiz ve içilebilir bir sudur. Kavşak suyu kamu yararı ve hizmeti önceliklerine göre içme suyu olarak kullanıma tahsisli sudur. Şirketin hazırlattığı raporda kavşak suyunun Bartın Belediyesinin yıllık su tüketimi içerisinde sadece %3‘ lük küçük bir kısmını oluşturduğu ve sanki önemli olmayan bir su kaynağı olduğu izlenimi oluşturulmaktadır. Halbuki kavşak suyu miktar olarak %3 olmakla birlikte Bartın şehir merkezinin yaklaşık %95‘nin içme suyu ihtiyacını karşılamakta ve civar köylerin pek çoğunda da içme, çay ve yemek suyu olarak çok büyük oranda kullanılmaktadır.

           Kavşak suyumuza göz diken Hattat’ın bu yalanlarıyla ancak termik santral projesini iptal ettirerek baş edebiliriz. Bunun için önümüzde büyük bir fırsat var. Bildiğiniz gibi Bartın-Amasra olarak Hema Termik Santrali ÇED olumlu kararının iptal edilmesi için 2019 kişiye ulaşan rekor sayıda davacıyla iptal davası açmıştık. Bu davanın duruşması 16 Nisan Pazartesi günü saat 10.00’da Zonguldak İdare Mahkemesi’nde görülecek. Biz de Cumhuriyet Halk Partisi olarak yapılacak bu dava duruşmasında bulunacağız. Üyelerimizden ve halkımızdan bu duruşmaya katılmalarını ve Bartın halkının sesini Zonguldak Adliyesi önünde ve duruşma salonunda duyurmalarını bekliyoruz. Cumhuriyet Halk Partisi Zonguldak İl Örgüt ile de temas kurduk. Onlar da bizim davamıza destek olmak için duruşmaya gelecekler. Sevgili hemşerilerimizden en büyük beklentimiz termik santrale karşı 10 yılı aşan bir süredir sürdürdüğümüz termiksiz yaşam mücadelesinde duruşma günü de yanımızda olmalarıdır.

İlknur Erkan Kavşak suyu Hattat Holding
Advert
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
CHP Amasra Adayları
CHP Amasra Adayları
AK Parti Amasra Adayları
AK Parti Amasra Adayları