Advert
Advert
Advert

Hema söktü, Bartın Platformu dikti

Amasra'ya Termik Santral Değil, Zeytin Dikin

Hema söktü, Bartın Platformu dikti
Hema söktü, Bartın Platformu dikti Admin
Bu içerik 980 kez okundu.
Advert

Bartın Platformu üyeleri, 7 dönüm araziye 108 zeytin ağacı fidanı dikti!

Amasra’da termik santral kuracak şirketin zeytin ağaçlarını sökmesine ve ilçede termik santrale tepki gösteren Bartın Platformu üyeleri, 7 dönüm araziye 108 zeytin ağacı fidanı dikti. Amasra'da termik santral kurmaya hazırlanan Hattat Holdig geçen yıl Aralık ayında Gömü köyünde bulunan 80 zeytin fidanını sökmüştü. Bartın Platformu üyeleri bugün zeytin fidanlarının söküldüğü alanın yanındaki 7 dönüm araziye 108 zeytin fidanı dikti. CHP Bartın İl Başkanı İlknur Erkan, CHP Merkez İlçe Başkanı Hacı Gölbucaklı, CHP Amasar İlçe Başkanı Bora Işıkal, CHP’li il genel meclis üyesi Orhan Çaça, Anatolya Vosvos Derneği, Bartın Pedaldaşlar Derneği ve köylüler de Platform üyelerine destek verdi. Basın açıklamasını okuyan Bartın Platformu Yürütme Kurulu üyesi avukat Berkay Dal, "Bizler Bartın, Amasra halkı olarak Amasra'da termik santral değil de zeytin yetiştirmenin daha uygun olduğunu düşünüyoruz. Gömü köyü ile Amasra ilçesi ve Bartın ilinin tümünde zeytin ağacı yetiştirmenin mümkün olduğunu göstermek için zeytin fidanlarımızı toprakla buluşturuyoruz. Böylece Amasra ve Bartın'ın bir doğa ve tarih kenti olduğunu bir defa daha hatırlatıyoruz. Buradan bir çağrı yapmak istiyoruz. Yarınlarımıza göz diken termik santrale ait ÇED raporunun iptal edilmesi için, 2 bin 19 kişiyle iptal davası açmıştık. Bu davanın duruşması 16 Nisan Pazartesi günü Zonguldak İdare Mahkemesi'nde görülecek. 2 bin 19 davacımızı ve halkımızı Zonguldak'ta yapılacak bu duruşmaya katılmaya çağırıyoruz" dedi. Basın açıklamasının sonrasında, platform üyeleri "Termik santral istemiyoruz" sloganı atıp, alkışlarla şirkete tepki gösterdi.

AMASRA'YA TERMİK DEĞİL ZEYTİN DİKMELİYİZ

Bartın Platformundan yapılan açıklamada; “25 Aralık 2018 tarihinde Amasra’nın Gömü köyünde büyük bir trajedi yaşanmıştı. Hattat Holding; yapmak istediği termik santralin önünde engel gördüğü 7 dekarlık arazide bulunan 50’li yaşlardaki 139 adet zeytin ağacını, yöre halkının tüm itirazlarına rağmen, “bu ağaçları daha verimli olacakları yere taşıyacağız” yalanıyla 1 günde yerle bir etmişti.
Zeytin katliamından bir gün sonra 26 Aralık 2017 tarihinde Gıda Tarım Hayvancılık İl Müdürlüğü yetkililerinin; zeytin katliamının yapıldığı bu sahaya geldiğini ve yapılan kesme, budama, sökme ve taşıma işleminin usulüne uygun olarak yapılmamış olduğunu, bu katliamın gereken izinler alınmadan yapıldığını, bu usulsüz işlem için ceza uygulayacaklarını açıkladıklarını öğrenmiştik.
Bizler Bartın-Amasra halkı olarak Amasra’da termik santral değil de zeytin yetiştirmenin daha uygun olduğunu düşünüyoruz. Bu yüzden bugün burada bir araya gelerek, Gömü köyü ile Amasra ilçesi ve Bartın ilinin tümünde zeytin ağacı yetiştirmenin mümkün olduğunu göstermek için zeytin fidanlarımızı toprakla buluşturuyoruz. Böylece Amasra ve Bartın’ın bir doğa ve tarih kenti olduğunu bir defa daha hatırlatıyoruz.”denildi

Bartın Platformu 108 zeytin ağacı Hema
Advert
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
CHP Amasra Adayları
CHP Amasra Adayları
AK Parti Amasra Adayları
AK Parti Amasra Adayları