Advert
Advert
Advert

Avukatlar Gününü Kutladı

Yalçınkaya'nın Avukatlar Günü Mesajı

Avukatlar Gününü Kutladı
Avukatlar Gününü Kutladı Admin
Bu içerik 621 kez okundu.
Advert

Avukatlar, Savunma Hakkının Temsilcileridir!

CHP Bartın Milletvekili M. Rıza Yalçınkaya 5 Nisan Avukatlar Günü dolayısıyla mesaj yayınladı. Yalçınkaya kutlama mesajında; “Ülkemizin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün bize hedef olarak gösterdiği çağdaş uygarlık seviyesine ulaşmak, ancak hukukun üstünlüğünün sağlanması ve kamu vicdanının kabul edeceği şekilde adaletin eksiksiz olarak tecelli etmesiyle mümkündür.

         Avukatlar, savunma hakkının temsilcileridir. Toplumda hukuka, eşitliğe ve adalete duyulan güvenin yüksek olmasında avukatlık mesleğinin önemli bir yeri ve ayrı bir sorumluluğu vardır. Avukatlarımız, bu sorumlukla vatandaşlarımızı sahip olduğu haklar konusunda bilgilendirip haklarının korunmasında onları yönlendirerek yardımcı olmalarının yanı sıra, hukuk ilişkilerin yürütülmesinde önemli görevler üstlenmişlerdir. 

        Ancak hukukun, adaletin olmadığı bir yerde avukatlık mesleğini icra etmenin zorluğu kelimelerle anlatılamaz. Kuvvetler ayrılığı ilkesinin rafa kaldırılmaya çalışıldığı, yargının yok sayıldığı ülkemizde, hukukun üstünlüğü esası içinde gerek bireylerin gerekse toplumun haklarının korunması noktasında avukatlarımıza tarihi bir görev ve sorumluluklar düşmektedir. İşte bu sorumlulukla tüm avukatlarımızın, savunma mesleğinin varoluş temelini teşkil eden hukuk devleti, hukukun üstünlüğü ve insan hak ve özgürlüklerinin korunması, demokrasi ve özgürlüklerin geliştirilmesi için asli ve yasal görevlerini yerine getireceklerine tüm kalbimle inanıyorum.

         Kuvvetler ayrılığı ilkesi gereğince, devletin üç temel işlevi olan yasama, yürütme ve yargı güçleri mutlak surette hukuk kurallarına bağlı kalmalıdır. Haksızlığın, hukuksuzluğun ve keyfiliğin olağan bir yönetim biçimine getirildiği, parlamenter demokrasinin temelini oluşturan güçler ayrılığı ilkesinin aşındırılarak yok edilmeye çalışıldığı ülkemizde; yargıyı işlevsiz hale getirmeye yönelik girişimler de son yıllarda artmaktadır. Bu girişimlere karşı vicdanı, hukuku ve adaleti egemen kılmak için meslek ahlakı ve onuruyla mücadele eden bağımsız savunmanın temsilcisi tüm hukukçularımızı yürekten kutluyorum. Bu duygu ve düşüncelerle hak ve hukukumuzu korumak için gecesini gündüzüne katarak fedakârca çalışan başta Bartın Barosu avukatları olmak üzere tüm avukatlarımızın 5 Nisan Avukatlar Günü’nü kutluyor, meslek hayatlarında başarılar diliyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum.

Avukatlar Günü Rıza Yalçınkaya Bartın
Advert
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
CHP Amasra Adayları
CHP Amasra Adayları
AK Parti Amasra Adayları
AK Parti Amasra Adayları