Advert Advert Advert
Yerel Yönetimler
Giriş Tarihi : 10-01-2022 18:28   Güncelleme : 10-01-2022 18:39

Rotamız Filyos

Vali Güner basınla 10 Ocak buluşmasında Bartın’ın bu yıl ki gündemini açıkladı;

Rotamız Filyos

Haber; Arif Üçler

Bartın Valisi Sinan Güner, içerisinde Filyos Limanı, Filyos Endüstri Bölgesi, Filyos Serbest Bölgesi ve Serbest Bölge Gelişme Alanının yer aldığı Filyos Vadisi Projesinin Bartın ekonomisi ve istihdamı için büyük önem taşıdığını söyledi. Hemen yakınımızdaki Filyos’ta ortaya çıkan bu değerden Bartın’ın mutlaka en iyi şekilde yararlanması gerektiğini belirten Vali Güner, “Bu yıl ki ajandamız,  gündemimiz, temamız, konumuz Filyos projesidir” dedi.

Yan sanayi Bartın’a

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kentte görev yapan gazetecilerle “Lezzet Steakhouse” isimli mekânda düzenlenen kahvaltıda kutlayan Vali Güner, Türkiye’nin ilk mega endüstri bölgesi olması hedeflenen havzada 597 hektar alan içerisinde yapılacak orta-yüksek ve yüksek teknolojiye sahip yatırımların yan sanayisinin Bartın’a yapılması halinde bile önemli bir istihdam olanağı ve ekonomik kazanç elde edileceğini anlattı.

O tarafa gitmeliyiz

Karayolu, havayolu, demiryolu ve Filyos limanının yer aldığı çok alternatifli taşımacılık imkânına da sahip olan Filyos havzasına doğru Bartın’ın gelişmesinin önemine dikkat çeken Vali Güner, burada oluşacak büyük hareketliliğe cevap verebilmek için eğitim, sağlık, enerji, su, kanalizasyon, toplu konut, alışveriş merkezi ve benzeri yatırımların bu güzergâhta yapılması gerektiğini söyledi.

Çevre ve turizm korunacak

Aynı zamanda Türkiye’nin en büyük entegre yassı ve uzun mamul demir-çelik üreticilerinden olan Erdemir ve Kardemir fabrikalarına yakınlığıyla da dikkat çeken Filyos vadisi projesinden

Bartın’a gelecek yatırımların çevreye zarar vermemesi için de her türlü önlemin alınacağını ifade eden Vali Güner, turizm bölgelerinin de mutlaka korunacağını kaydetti.

Demiryolu ve Çevre yolu

Filyos limanı ile deniz taşımacılığının öne çıkacağı projede demiryolunun da başka bir alternatif olacağını belirten Vali Güner, Filyos’u Marmara Bölgesi’ne bağlayacak olan Adapazarı-Karasu-Ereğli-Bartın Demiryolu Projesinin yanı sıra Bartın çevre yolu projesinin üzerinde de önemle durduklarını söyledi.

Toplantılar yapıyoruz

Proje bölgesinin yakınında uluslararası uçuşların yapılabildiği Zonguldak Havalimanının bulunduğunu da vurgulayan Vali Güner, Filyos Bölgesine ve bölgede üretilecek projelere entegrasyonu kolaylaştırmak, bu sayede ilimizin istihdam, üretim, büyüme ve gelişmesine katkı sağlamak için yapılacak işlerin ve takip edilecek yol ve yöntemlerin neler olması gerektiğini belirlemek uygulayıcı ve iş birliği yapılacak kurum ve kuruluşları da belirleyerek bir eylem planı yapılmasına yönelik toplantılar yaptıklarını da anlattı.

Projenin bileşeni Bartın

Vali Sinan Güner, Vali Yardımcısı Abdullah Akdaş, İl Emniyet Müdürü Şakir Engin Korkmaz, Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü Esat Kocael ile Özel Kalem Müdürü Eda Altuğ’un da hazır bulunduğu basınla 10 Ocak buluşmasında Bartın’ın Filyos projesinin bir bileşeni olması için bu alanda her türlü iş birliğinin yapılması gerektiğini de söyledi..

Mutlaka pay almalıyız

Konuşmasının büyük bölümünü Filyos projesine ayıran Vali Güner, 5-10 bin arasında yeni istihdam anlamına da gelen Filyos Vadisi Projesinden büyük heyecan duyduklarını, bölgede yaratılacak ekonomik değerlerden Bartın’ın mutlaka pay alması gerektiğini, ilimizin kalkınmasında ve gelişmesinde bölgenin ve projenin çok önemli olduğunu ifade etti.

Sanayi parseli üretimi ve tahsisi

Vali Güner, Mugada-Kızılkum-Filyos bağlantı yolu, Mugada-Kızılkum Bölgesinde kamuya ait arazilerin tespiti, eğitim ve dinlenme tesisi için yer tahsisi, OSB parsellerinin tahsisi, Çaycuma istikametinde yeni konut ve sanayi parselleri üretilmesi ve imar planlarının yapılması, Filyos-Bartın demiryolu bağlantısı, Kozcağız-terminal arası bölgede arsa üretimi, Bartın Üniversitesinde teknopark açılması ve sosyal sorumluluk projeleri kapsamında teknik okul veya mevcut okullarda modern atölyeler açılması konularına da değindi..

Batık gemi ve fiyat denetimleri

Vali Güner, gazetecilerle yaptığı sohbette ayrıca geçen yıl bu vakitlerde Bartın açıklarında batan Arvin isimli yük gemisinin enkazının bir firma tarafından çıkarılacağını, kurtarılan Ukraynalı mürettebat için Ukrayna devleti tarafından madalya verileceğini, bunun için Bartın’a yakında devlet görevlilerinin geleceğini de söyledi. Vali Güner, kırsal kesimde belde büyüklüğündeki köylerle şehir arasında büyük fiyat farkı olmasını konu eden bir soru üzerine de marketlerde fiyat denetimlerini artıracaklarını belirtti.

Elektrik kesintileri 

“Bırakın kar ve şiddetli yağışı en küçük bir hava hareketinde bile elektriklerimiz kesiliyor. Havai hatların, tellerin il genelinde yer altına alınması mümkün değil mi?” şeklindeki bir soruya da Vali Güner, “Köyleri de kapsayacak şekilde bunu yapmak çok zor. Ancak şehirlerde bu olabilir. Bir de yeni ve daha fazla trafolar yapılarak bu sorunu çözme yoluna gidilebilir. Bu uygulama bazı yerlerde yapılıyor” cevabını verdi. Vali Güner, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutladığı basın mensuplarıyla günün anısına Valilik önünde hatıra fotoğrafı da çektirdi.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 • Süper LigOP
 • 1Trabzonspor2354
 • 2Konyaspor2245
 • 3Alanyaspor2338
 • 4Adana Demirspor2337
 • 5Fenerbahçe2337
 • 6Beşiktaş2336
 • 7Hatayspor2336
 • 8Başakşehir FK2234
 • 9Gaziantep FK2232
 • 10Sivasspor2331
 • 11Kayserispor2331
 • 12Fatih Karagümrük2330
 • 13Kasımpaşa2327
 • 14Göztepe2327
 • 15Galatasaray2327
 • 16Giresunspor2326
 • 17Antalyaspor2324
 • 18Çaykur Rizespor2322
 • 19Altay2318
 • 20Yeni Malatyaspor2216
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA