Advert Advert Advert
Sivil Toplum
Giriş Tarihi : 25-11-2020 16:24   Güncelleme : 15-12-2020 21:05

''Susmuyoruz, Korkmuyoruz, İtaat Etmiyoruz'' demek için buradayız!

Yasasın Kadın Dayanışması.

''Susmuyoruz, Korkmuyoruz, İtaat Etmiyoruz'' demek için buradayız!

BARTIN KADIN PLATFORMUNDAN BASIN AÇIKLAMASI

    25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü dolayısıyla Bartın Kadın Platformu tarafından Eğitim-Sen Şubesinde basın açıklaması gerçekleştirildi.

KESK, Eğitim-Sen, CHP, Halk Evleri ve Kadın Dayanışma temsilcilerinin katıldığı açıklamada; “ Hayatlarımızdan ve Birbirimizden Vazgeçmiyoruz, Yasamak İstiyoruz!

    25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete karşı Mücadele ve Dayanışma günü̈. 1960lı yıllarda Dominik Cumhuriyeti’ni yönetene faşist diktatör Trujillo’ya karşı mücadelenin öncüsü, kod ismi "Kelebekler" olan üç kız kardeş Maria Mirabel, Minerva Mirabel, Patria Mirabel’in öldürüldüğü gün 25 Kasım. Bir diktatörü karşılarına aldığı için katledilmiş Mirabel kardeşlerden bu yana özgürlük ve eşitlik mücadelemiz sürüyor!

     Biz kadınlar her 25 Kasım’da dünyanın dört yanında eşitsizliği, yoksulluğu, savaşları ve şiddeti üreten erkek egemen kapitalizme karşı kadın dayanışmasının sınırları aşan gücünü duyurmak için tek ses olarak haykırıyoruz: Hayatlarımızdan ve Birbirimizden Vazgeçmiyoruz, Yaşamak İstiyoruz!

    Yaşamak istiyoruz çünkü dünya genelinde her gün en az 137 kadın, en yakınındaki erkekler tarafından öldürülüyor!

Yaşamak istiyoruz çünkü her üç kadından biri yakın aile fertlerinden biri ya da eski eşi tarafından fiziksel ya da cinsel şiddete maruz kalıyor! Yaşamak istiyoruz çünkü milyonlarca kadın sıradanlaştırılan erkek şiddeti tehdidiyle yaşamaya zorlanmaya devam ediyor!

    Dünyanın dört bir yanında emekleri, bedenleri ve yaşamları için mücadele eden kadınlar gibi Türkiye’nin de dört bir yanında Kadınların eşitlik, özgürlük çığlığı yankılanıyor.

OECD ülkeleri içinde kadına yönelik şiddet ve kadın cinayetleri sıralamasında birinci olan ülkemizde erkek şiddeti her gün daha da vahşileşirken kadınlara, LGBTİ+lara yönelik şiddette ve çocuk istismarı vakalarında sistemli bir cezasızlık politikası uygulanıyor. Eril yargı kararlarıyla birleşen iktidarın kadın düşmanlığı, şiddet faillerini cesaretlendirmeye devam ediyor.

    Devlet olanaklarının kadına yönelik şiddeti önlemek için seferber edilmesi gerekirken infaz düzenlemeleriyle failler pandemi koşullarında hiç bir önlem alınmadan evlerine gönderiliyor. Kadınları şiddete karşı koruyan yasalar esnetiliyor. Kayyumlar marifetiyle gasp edilen belediyelerin kadın birimleri kapatılıyor. Kadın cinayetlerinin %59' u eski koca/koca, % 20' si erkek akraba, % 16' sı eski sevgili/sevgili tarafından işlenirken şiddete karşı savunmasız bırakılmamız için nafaka hakkımızın gaspı, arabuluculuk gibi girişimlerle boşanmaların önlenmesinin hesapları yapılıyor.

     Pandemi fırsatçılığıyla kazanımlarımız yok edilmek isteniyor, salgın tedbirleri biz kadınları daha da yoksullaştırarak emeğimiz üzerindeki sömürüyü katmerliyor. Pandemi bahane edilerek bakım emeği başta olmak üzere tüm ev içi emek kadının sırtına yükleniyor. Ev içinde artan emek yükü cinsiyetçi iş bölümünü güçlendirirken, kadınları koruyan ve güçlendiren uygulamalar göz ardı ediliyor. Yerine esnek çalışma modeliyle kadınlar düşük ücretlerle güvencesiz, örgütsüz çalıştırılarak, ücretli-ücretsiz emeğimizin daha da değersizleştirmenin yolları aranıyor.

    Pandemi koşullarında derinleşen ekonomik krizde cinsiyet eşitsizliği uçurumu büyüyor ancak artan kadın işsizliği ve yoksulluğuna dair hiç bir önlem alınmıyor. BM verilerine göre Türkiye' de pandemi sürecinde kadınlar erkeklere göre %32 daha fazla işini kaybetti. Kadınların ev içi iş yükü % 65 daha arttı. Durum böyleyken pandemi ya da değil inatla İstanbul sözleşmesi ve 6284 gibi yaşam güvencemiz olan kadını koruyan ve güçlendiren, eşitliğe giden yoldaki kazanımlarımız yok edilmek isteniyor.

18 yıldır Akp iktidarının kadın düşmanı politikalarının kuşatması altında erkek şiddetine karşı mücadele ediyoruz.

    AKP iktidara geldiği günden bu yana kadın düşmanı söylemleri ile kadına yönelik her türlü şiddetin önünü açtı. Akp’yi durduracak olan güç, kadın dayanışmasıdır. Biz kadınlar yaşadığımız her türlü erkek-devlet şiddetinin karşısında birlikte mücadele ederek ve birbirimizle dayanışarak kazanacağımızı biliyoruz. Kadına yönelik şiddeti önlemenin en önemli yolu toplumsal cinsiyet eşitliğinin yaşamın her alanında sağlanmasından geçer. Şiddeti önlemenin yolu İstanbul sözleşmesinin tüm maddeleriyle birlikte hayata geçirilmesinden, caydırıcı yargı kararlarından geçer. İktidarların şiddeti besleyen gerici, militarist, kadın düşmanı ayrımcı politikalarından vazgeçmesinden geçer.

    Tüm bunların hayata geçirilmesinin tek yolu da kadın mücadelesinden ve kadın dayanışmasından geçer. İstanbul sözleşmesini fes etmeyi düşünen iktidarın karşısına kadınlar hep birlikte çıktık, haklarımızdan ve hayatlarımızdan vazgeçmeyeceğimizi her yerde haykırdık ve Akp iktidarına geri adım attırdık. Biz kadınlar çok iyi biliyoruz ki; bir araya geldiğimizde, umudu birbirimizden aldığımızda daha güçlüyüz! Eşit ve özgür bir hayatı ellerimizle biz kuracağız!

    Eşit, özgür, barış içinde yaşamak için 25 Kasım’da birlikteyiz!

Emeğimiz, bedenimiz ve kimliğimiz üzerindeki erkek egemen sömürü düzenine karşı yan yanayız! Kadın düşmanlığına, çocuk istismarına, savaşa, tacize, tecavüze, kadın- erkek eşitsizliğine, her türlü ayrımcılığa, erkek-devlet şiddetine karşı 25 Kasım’da biz kadınlar bir aradayız.

     Biz kadınlar “İstanbul Sözleşmesi Yaşatır” demek için daima birlikteyiz!

Erkek şiddeti ile katledilen tüm kadınlar için ve ARTIK YETER demek için 25 Kasım’da el eleyiz. Her türlü yasağa ve baskıya rağmen ''Susmuyoruz, Korkmuyoruz, İtaat Etmiyoruz'' demek için buradayız!

Yaşasın kadın dayanışması

BARTIN KADIN PLATFORMU

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 • Süper LigOP
 • 1Trabzonspor1024
 • 2Hatayspor1020
 • 3Fenerbahçe919
 • 4Fatih Karagümrük1018
 • 5Beşiktaş917
 • 6Konyaspor1017
 • 7Galatasaray917
 • 8Alanyaspor917
 • 9Altay1015
 • 10Adana Demirspor1013
 • 11Başakşehir FK1012
 • 12Gaziantep FK1012
 • 13Yeni Malatyaspor1012
 • 14Sivasspor1011
 • 15Kayserispor1011
 • 16Giresunspor109
 • 17Antalyaspor109
 • 18Göztepe108
 • 19Kasımpaşa106
 • 20Çaykur Rizespor104
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA