Advert Advert Advert
Sağlık
Giriş Tarihi : 12-11-2020 21:46   Güncelleme : 26-11-2020 19:40

Bartın’da Korona virüs hastaları bileklik takacak!

AKILLLI BİLEKLİK UYGULAMASI

Bartın’da Korona virüs hastaları bileklik takacak!

Bartın’da izolasyon sürecinde olan yeni korona virüs (Kovid-19) vakalarına tek kullanımlık hasta bilekliği zorunluluğu getirildi.

    Bartın İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi 12.11.2020 Perşembe günü Vali Sinan Güner Başkanlığında, aşağıda imzaları bulunan meclis üyelerinin katılımı ile olağanüstü toplanarak; birçok ülkede olduğu gibi ülkemizde de insan hayatı açısından son derece tehlikeli olan yeni tip Koronavirüs (COVİD-19) Salgını nedeniyle aşağıdaki kararları aldı.

    Virüsün yayılımını engellemek amacıyla alınan kararla birlikte İl genelinde filyasyon çalışmaları ile tespit edilen pozitif vaka ve bu vakaların temaslılarının takibine katkı sağlamak üzere bu kişilere İl Sağlık Müdürlüğü tarafından barkotlu hasta bilekliği takılacak.

    Vatandaşlar izolasyon süresi içerisinde barkotlu hasta bilekliklerini hiçbir surette çıkartamayacaklar.

    Ev izolasyonunu takip eden ekipler bileklik kontrolü de yapacaklar. Bilekliği çıkardığı tespit edilenler ve kolunda hasta bilekliği olduğu halde sokağa çıkanlar hakkında karantina kurallarını ihlal etmelerinden dolayı idari ve adli işlem yapılacak. Ayrıca bu şahıslar karantina yurduna sevk edilecekler.

    Bileklikle sokağa çıkan vatandaşlara kent genelindeki işletmeler tarafından hiçbir surette mal ve hizmet sunulmayacak.

Bu kişilere hizmet sunan işletmeler hakkında da idari ve adli işlemlerin başlatılacak.

SİGARA KULLANIMI YASAKLANAN YERLER

 1.  Solunum yoluyla kolayca bulaşabilen Koronavirüs salgınının yayılımının önlenmesi için maske kullanımında sürekliliğin sağlanması ve vatandaşların yoğun olduğu alanlarda sigara kullanımından dolayı maskenin çıkarılmaması amacıyla 12.11.2020 tarihinden itibaren İlimiz merkez ilçede; Bülent Ecevit Bulvarı, , Sıtmayanı Caddesi, 155. Cadde, Şadırvan Caddesi, Su Terazisi Sokak, Piryamcılar Caddesi, Hendekyanı Caddesi, Karakaş Caddesi, İskele Caddesi, Cumhuriyet Caddesi, 165. Sokak, Tersane Caddesi, Yukarıçarşı Caddesi, Hükümet Caddesi, Hamam Caddesi, Davut Fırıncıoğlu Caddesi, Ahçeloğlu Sokak, Eski Konak Caddesi, Koca Müftü Sokak, Aladağ Caddesi ve Turgut Işık Caddesi’nde, Kozcağız Beldesi’nde; Mustafa Kemal Paşa Caddesi’nin İş Bankası binası ile Kozcağız Belediyesi hizmet binası arasında, Hasankadı Beldesi’nde; Cumhuriyet Caddesi ve Yıldıray Baştürk Sokak’ta, il merkezindeki semt pazarlarında, otoparklarda, dolmuş ve otobüs durakları ile terminallerde ve bankamatik önlerinde sigara kullanımının yasaklanmasına, ilçelerde ise sigara kullanılmayacak alanların tespitinin yapılarak yasaklama kararlarının vatandaşların yoğun olarak bulundukları yerlere göre İlçe Umumi Hıfzıssıhha Meclislerince kararlaştırılmasına,
 2. İlimiz genelinde filyasyon çalışmaları ile tespit edilen pozitif vaka ve bu vakaların temaslılarının takibine katkı sağlamak üzere bu kişilere İl Sağlık Müdürlüğü tarafından barkotlu hasta bilekliği takılmasına, bu vatandaşlarımızın izolasyon süresi içerisinde barkotlu hasta bilekliklerini hiçbir surette çıkartmamalarına, ev izolasyonunu takip eden ekiplerin bileklik kontrolü de yapmalarına, bilekliği çıkardığı tespit edilenler ile kolunda hasta bilekliği olduğu halde sokağa çıkanların karantina kurallarını ihlal etmelerinden dolayı idari ve adli işlemlerin yapılarak karantina yurduna sevk edilmelerine, kolunda bileklik olduğu halde izolasyon kurallarını ihlal ederek işletmelerden mal ve hizmet talep eden bu kişilere İlimizdeki işletmeler tarafından hiçbir surette mal ve hizmet sunulmamasına,  bu kişilere hizmet sunan işletmeler hakkında da idari ve adli işlemlerin başlatılmasına,   
 3. İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisimizin 24.09.2020 tarih ve 67 no’lu kararının 1. maddesi ile; “İlimiz genelinde tüm kamu kurum ve kuruluşlarının hizmet binalarında (resmi ve özel okullar ile rehabilitasyon merkezleri dahil), tüm konaklama tesisleri ve özel yada kamuya ait tüm misafirhanelerde, resmi ve özel her türlü spor tesislerinde 'Hayat Eve Sığar'  (HES) mobil uygulaması üzerinden, bina ve tesis girişlerinde çalışan personel ile bina ve tesise gelen vatandaşların HES kodlarının sorgulanmasına” karar verilmişti. 12.11 2020 tarihinden itibaren İlimiz merkez, ilçe ve beldelerdeki tüm açık veya kapalı semt pazarlarının girişlerinde de Belediyeler ve kolluk birimleri tarafından 'Hayat Eve Sığar'  (HES) mobil uygulaması üzerinden, pazarcı esnafı ile pazara gelen vatandaşların HES kodlarının sorgulanarak izlem takiplerinin yapılmasına, sorgulama sonucunda riskli görülen kişilerin derhal karantina yurduna sevkine, bu kişiler hakkında Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282. maddesi gereğince idari, TCK’ nın 195’ inci maddesi uyarınca adli işlemlerin başlatılmasına,
 4. Alınan bu kararların sorumlu Vali Yardımcısı’nın koordinasyonunda İl Sağlık Müdürlüğünce takip edilmesine, ilgili kurum ve kuruluşlara verilen görevlerin gecikmeksizin ikmal edilmesine karar verilmiştir.
NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 • Süper LigOP
 • 1Trabzonspor921
 • 2Hatayspor919
 • 3Fenerbahçe919
 • 4Beşiktaş917
 • 5Fatih Karagümrük917
 • 6Galatasaray917
 • 7Alanyaspor917
 • 8Altay915
 • 9Konyaspor914
 • 10Adana Demirspor912
 • 11Kayserispor911
 • 12Gaziantep FK911
 • 13Sivasspor910
 • 14Başakşehir FK99
 • 15Antalyaspor99
 • 16Yeni Malatyaspor99
 • 17Göztepe98
 • 18Giresunspor98
 • 19Kasımpaşa96
 • 20Çaykur Rizespor91
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA