Advert
Yerel Yönetimler
Giriş Tarihi : 11-08-2020 15:20   Güncelleme : 28-08-2020 20:43

Başkan Recai Çakır’dan Kahvaltı basın açıklaması

Amasra Belediye Başkanı Recai Çakır Bartın da görev yapan basın çalışanlarıyla kahvaltıda bir araya geldi.

Başkan Recai Çakır’dan Kahvaltı basın açıklaması

Recai Çakır düzenlediği basın toplantısında Amasra da yaşanan Covid-19 süreci ve tedbir çalışmaları, turizm sezonu ve belediye çalışmaları hakkında bilgi verdi.

Haber/Fotoğraf: Özkan Küçüktabak

    Amasra Belediye Başkanı Recai Çakır Kahvaltı basın toplantısı gerçekleştirdi. Turgut Reis Kafede düzenlenen basın toplantısında CHP Amasra İlçe Başkanı Seyhan Bilgin, CHP’li Belediye Meclis Üyeleri, Amasra Belediyesi birim amirleri, Bartın Çağdaş Gazeteciler Derneği yönetim kurulu üyesi Özkan Küçüktabak, Bartın’da görev yapan gazeteciler, gazetelerin köşe yazarları, Radyo programcıları, ajans temsilcileri ve TV programcıları hazır bulundu.

    Başkan Recai Çakır düzenlediği basın toplantısında Amasra da yaşanan Covid-19 süreci ve tedbir çalışmaları, turizm sezonu ve belediye çalışmaları hakkında bilgi verdi.

    Kahvaltı sonrası açıklamalarda bulunan Amasra Belediye Başkanı Recai Çakır; "Amasra Belediyesi Koronavirüs salgını sürecinde örnek nitelikte bir dayanışma örneği sergiledik.  En temel ihtiyaçlardan biri suydu bu süreçte. Hijyen bölümün anlamında. Amasra Belediyesi'ni olağanüstü toplantıya çağırdık. Özellikle kritik 3 ay içerisinde tüm meskenlerde su indirimi sağladık. Meclisimizin oy birliği ile gerçekleştirdik. Yine bu süreçte belediye imkanlarıyla evde kal çağrısı yaptığımızın hiçbir hemşerimizi aç yatırmadık. Bu Amasra adına gurur vericiydi. Malum ekonomi öncelik. Ekonomik nedenlerle evde kalamayacak hemşerilerimizi de bu süreçte rahatlatmış olduk. Nüfusa oranlarsak belki Türkiye'de bir numaraya gelecek bir dayanışma örneği sergiledik. Tabi bütün belediyeler gibi Amasra Belediyesi de mali anlamda ciddi zorlanma yaşadı.

    Kent girişinde tabelalarımızda var.  Amasra'ya sahip çıkan herkesle birlikte eksikliklerimizi görmek ve tamamlama şansına sahip olacağız mavi masa uygulamamızla.  Kentimizin önemli ihtiyaçlarından bir tanesi üniversitenin bir bölümünün meslek yüksekokulu olabilir. Yada üniversite yönetimiyle yaptığımız görüşmelerde bu hususta devam ediyor.  Bir biçimiyle nasıl Bartın üniversite bizim de paylaştığımız gibi vizyon yüzü Amasra'ysa Amasra'nın da bir biçimiyle Üniversiteyle buluşması lazım. Salt beklentimiz burada ekonomik değil. Kentin entelektüel birikimine de, kapasitesine de çok ciddi artılar olacağını düşünüyoruz Üniversitenin. Bu konuda da olumlu haberler alıyoruz.

    Ben göreve geldiğim dönemde bir ay içinde biten yerel yönetimlere İŞKUR üzerinden sağlanan bir istihdam var. İŞKUR'un bu projeleri aracılığıyla hem istihdam sağlanıyor hem de yerel yönetimlerin personel ihtiyacı üzerindeki zorluğu bir miktar aşılmış oluyordu. Şu anda yerel yönetimlere verilen böyle bir olanak yok. Bu Amasra Belediyesini de ciddi anlamda yoruyor. 40'a yakın personel eksiğiyle çalışıyoruz bu yönüyle. Biz tekrar hem bu işsizlik sorununa bir çözüm olması hem de bizim gibi turistik bölgelerdeki istihdam ihtiyacını karşılaması adına İŞKUR'dan böyle bir talep de sizin aracılığınızla bulmuş olalım ben sürekli takip ediyorum ancak birazda ülkemizin ekonomik gerileri gerekçe olsa gerek merkezi anlamda bu uygulamak şu anda yerel yönetimler için devam etmiyor.  Bu da bizim sıkıntılı alanlarımızdan bir tanesi.

    Çeşm-i Cihan olma özelliğinden, geçmişinden, tehditlerinin en başında da termik santral meselesi geliyor. Bu konuda da Belediye olarak tarafımız net. Yine biliyoruz ki bu kentin insanlarının hepsi bu konuda duyarlılığını ifade ediyor. Biz de Amasra'yı geleceğe aldığımızdan daha güzel taşıyabilmek adına bu tehdide karşı da net tavrımızı sürdürmeye devam edeceğiz. Burada şöyle bir sıkıntı var; bölgemiz sadece Amasra değil, daha geniş alanda bu kömür üretim ve buranın yarattığı istihdamla beslenmiş yıllarca. Buradaki daralma da bir göç hareketine sebep oluyor. Bizim de talebimiz şu; kamu eliyle ya da özel işletmeler eliyle olsun bir şekilde bu yer altı zenginliği ortaya çıkmalı, ihtiyaç olan yerlerde kullanılmalı. Zaten ülkemiz kömür ithal ediyor.

    Eğer bunu özel sektör aracılığıyla yapamıyorsak kamunun burada inisiyatif alması mutlaka sadece Amasra'yı değil bölgemizi de rahatlatacaktır. Biz özel, kamu ayrımında net olarak ifade ediyoruz. Önceliğimiz kömürün yeryüzüne çıkması ve bu bölgede yaşayan insanlara istihdam desteği sağlanmasıdır. Hatta devlet bu alandan çekilirken buradaki ihaleyi alan firmanın mağdur ettiği ciddi bir potansiyel de var. Bunların da göz önünde bulundurularak buradaki yeraltı zenginliğinin gün yüzüne çıkması ama bir termik santrale dönüşmemesi için çabamızı da açıklamalarımızı da desteğimizi de mücadelemizi de sürdüreceğiz.” 

    Amasra Belediye Başkanı Recai Çakır ile basın mensupları kahvaltı anısına hatıra fotoğrafı çektirmeyi de ihmal etmedi.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA