Advert
Asayiş
Giriş Tarihi : 25-07-2020 09:29   Güncelleme : 09-08-2020 20:28

Skandal yaşam merkezi artık devletin kontrolünde!

Engelli hastalara banyoda tazyikli suyla işkence yapmışlar.

Skandal yaşam merkezi artık devletin kontrolünde!

Vali Güner: Şu anda oranın yönetimini Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü üstlendi. O yaşam merkezinin müdür ve diğer görevlileri görevden uzaklaştırıldı.

    Bartın'da özel bir bakım merkezinde kalan engellilere kötü muamele ve işkence yapıldığı iddiasıyla başlatılan soruşturma kapsamında Özel bakım merkezinde çalışan 4 hastabakıcının tutuklandığı soruşturma dosyasında, yatalak Mehmet Eratik'in banyoda tazyikli suyla işkence yapılarak ölümüne neden olan bir başka engelli hastanın güvenlik kamerası olmayan sigara odasında dövülerek darp edildiği iddia edildi. Hastabakıcıların işe alkollü halde geldikleri de iddialar arasında.

    Özel bakım merkezinde kalan engellilere kötü muamele ve işkence yapıldığı iddiasıyla Bartın Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma, Bartın Valiliği’ne 4 Mart 2020 tarihinde gönderilen isimsiz ihbar yazısıyla başladı. Soruşturma kapsamında, Bartın Emniyet Müdürlüğü ekipleri tarafından Kemerköprü Mahallesi Çatmaca mevkiinde bulunan özel bakım merkezinde görevli 4 hastabakıcı gözaltına alınmış, emniyetteki sorgularının ardından Bartın adliyesine sevk edilen hastabakıcılar Yasin Aygün, Sercan Aksu, Hüsnü Güvenç ve İsmail Taflan tutuklanarak Bartın kapalı cezaevine gönderilmişti.

    Edinilen bilgiye göre, hastabakıcı H.G., merkezde kalan yatalak Mehmet Eratik'in yüzüne banyo yaptırdığı sırada duş başlığıyla tazyikli su tutarak nefes almasını zorlaştırdığı iddia edildi. Bu olaydan sonra durumu ağırlaşan Eratik, Bartın Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı. Buradan Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi'ne sevk edilen Eratik, yoğun bakım servisinde tedaviye alındı.

    Mehmet Eratik, tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti. Eratik'e otopsi yapıldı, polis de özel bakım merkezindeki 30 kameraya ait görüntüleri mercek altına aldı. Güvenlik kamera görüntülerinden, Mehmet Eratik’in tutuklu hastabakıcı Hüsnü Güvenç tarafından engelli sandalyesiyle banyoya getirildiği, bir süre sonra üstü çıplak vaziyette odasına geri getirildiği tespit edildi. Yaşlı adamın olaydan 5 gün sonra ambulansla hastaneye götürüldüğü saptandı.

    Yine iddiaya göre engelli S.A.’ya da değişik zamanlarda, hastabakıcılar Yasin Aygün ve Hüsnü Güvenç kötü muamelede bulundu. İkili S.A.’yı, güvenlik kamerasının olmadığı sigara odasında sandalyeye bağlayıp, dövdü. Ardından da düşerek yaralandığı şeklinde tutanak tuttu.

YAPTIĞIMDAN PİŞMANIM DEDİ

N.K. isimli engelliye şiddet uyguladığı iddia edilen hastabakıcılardan İsmail Taflan ifadesinde, "Bana saldırdı, sakinleştirmek isterken sadece ittim" dedi. Bir başka engelli M.K.’ye yönelik kötü muamelelerinden dolayı ise pişman olduğunu söyledi.

    Mehmet Eratik’in ölümüne neden olduğu iddia edilen tutuklu hastabakıcı Hüsnü Güvenç de ifadesinde, merkezde kalan engellilerin düşerek ya da çarparak yaralandıklarını, bunlarla ilgili tutanak tutulduğunu anlattı. Güvenç, Eratik’in banyo yaptırdığı sırada solunum güçlüğü çektiğini, duruma acil müdahalede bulunduğunu, bu yönde eğitimli olduğunu anlatarak, "Savunma verdim. Mehmet Eratik'i hastaneye götürüp, tedavi ettirdik. Hakkımdaki mesai saatlerinde alkol aldığım yönündeki iddialar doğru değildir" dedi.

    Tutuklu hastabakıcı Sercan Aksu ise ifadesinde, Y.B., düşerek yaralandı. Koronavirüs nedeniyle hastaneye yattı. S.A. adlı engellinin ise odasındaki duvara eliyle yumruk attı. Bu nedenle yaralandı. Alkol aldığım iddialar da asılsızdır.” dedi Tutuklanan hastabakıcı Y.A. ise susma hakkını kullandı.

VALİ SİNAN GÜNER: ŞU ANDA ORANIN YÖNETİMİNİ AİLE VE SOSYAL POLİTİKALAR İL MÜDÜRLÜĞÜ ÜSTLENDİ

    Bartın Valisi Sinan Güner, 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı dolayısıyla düzenlenen kahvaltıda gazetecilere yaptığı açıklamada; “ Hastalara kötü muamele yapıldığı iddiasıyla soruşturma açılan özel bakım merkezinde çalışan 4 kişinin tutuklandığını belirtti. Vali Sinan Güner; “Zaten bu olay ilk olarak Bartın Valiliği’ne başvurulmasıyla ortaya çıkan bir durumdur.

    Bu olay tamamen adli bir olaydır, kişilere eziyet etmek bir suçtur. Bu olay bir kişinin işe geç gelmesi değildir, kişinin vücuduna yapılan bir davranış olduğunu için farklı bir durum, konuyu Cumhuriyet Savcımızla kolluk güçlerimizle başından beri takip ediyoruz. Sonraki süreçte delillendirme aşamasına geçildi.

    Bu konu kısa sürede olan bir olay değildir, izledik, takip ettik ve delillendirildi, sonrasında yapılan operasyonla tutuklamalar oldu. Tabi artık konu adli bir olay olduğu için çok fazla bir şey söylememizin bir anlamı yoktur” dedi.
    Olaydan sonra merkezdeki tüm personelin değiştirildiğini açıklayan Bartın Valisi Sinan Güner; “Şu anda oranın yönetimini Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü üstlendi. O yaşam merkezinin müdür ve diğer görevlileri görevden uzaklaştırıldı. Şimdi kamu gibi oldu, yani kayyum ataması ama faaliyeti devam ediyor.” dedi

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA