Advert
Yerel Yönetimler
Giriş Tarihi : 01-07-2020 22:49   Güncelleme : 20-07-2020 22:45

Berberler kuaförler ve marketlerin saat sınırlaması kaldırıldı

Berberler kuaförler ve marketlerin açılış-kapanış saatlerine yönelik yeni kararlar alındı.

Berberler kuaförler ve marketlerin saat sınırlaması kaldırıldı

Bartın İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi Vali Sinan Güner Başkanlığında toplanarak yeni kararlar alındı.

   AÇILIŞ KAPANIŞ SAATLERİNE YÖNELİK YENİ KARARLAR

    Bartın İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi Vali Sinan Güner Başkanlığında toplandı. Toplantıda berberler ve marketlerin açılış-kapanış saatlerine yönelik yeni kararlar alındı. Valilikten yapılan açıklamada, "İlimizdeki tüm marketlerin açılma ve kapanma saatlerini düzenleyen İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisimizin 24.03.2020 tarih ve 10 nolu kararın 1. maddesi, İlimizdeki Pazar/satış yerlerinin açılma ve kapanma saatlerini düzenleyen 27.03.2020 tarih ve 12 nolu kararın 6. maddesi, berber, güzellik salonu/merkezi, kuaför vb iş yerlerinin açılma ve kapanma saatlerini düzenleyen 08.05.2020 tarih ve 28 nolu kararın 1. maddesi ile İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisimizin 31.05.2020 tarih ve 36 nolu kararın 4. maddesindeki marketlerin, Pazar/satış yerlerinin kapanma saatlerini düzenleyen hükümlerinin iptaline, Koronavirüs Bilim Kurulu tarafından sektörel bazda yayımlanan rehberlerde belirtilen tedbirlere riayet edilmesi kaydıyla 1 Temmuz 2020 tarihinden itibaren marketler, pazar/satış yerleri, berber, güzellik salonu/merkezi ve kuaförlerin çalışma saatlerine yönelik kısıtlamaların kaldırılmasına, belirtilen işletmelerin genel mevzuatları ve ruhsatlarında belirtilen saat aralıklarında faaliyette bulunmalarına karar verilmiştir." denildi.

    İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisimiz 01/07/2020 Çarşamba günü Vali Sinan GÜNER Başkanlığında, aşağıda imzaları bulunan meclis üyelerinin katılımı ile olağanüstü toplanarak; birçok ülkede olduğu gibi ülkemizde de insan hayatı açısından son derece tehlikeli olan yeni tip Coronavirüs (COVİD-19) salgını nedeniyle aşağıdaki kararları almıştır.

 1. İlimizdeki tüm marketlerin açılma ve kapanma saatlerini düzenleyen İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisimizin 24.03.2020 tarih ve 10 nolu kararın 1. maddesi, İlimizdeki Pazar/satış yerlerinin açılma ve kapanma saatlerini düzenleyen 27.03.2020 tarih ve 12 nolu kararın 6. maddesi, berber, güzellik salonu/merkezi, kuaför vb iş yerlerinin açılma ve kapanma saatlerini düzenleyen 08.05.2020 tarih ve 28 nolu kararın 1. maddesi ile İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisimizin 31.05.2020 tarih ve 36 nolu kararın 4. maddesindeki marketlerin, Pazar/satış yerlerinin kapanma saatlerini düzenleyen hükümlerinin iptaline, Koronavirüs Bilim Kurulu tarafından sektörel bazda yayımlanan rehberlerde belirtilen tedbirlere riayet edilmesi kaydıyla 1 Temmuz 2020 tarihinden itibaren marketler, pazar/satış yerleri, berber, güzellik salonu/merkezi ve kuaförlerin çalışma saatlerine yönelik kısıtlamaların kaldırılmasına, belirtilen işletmelerin genel mevzuatları ve ruhsatlarında belirtilen saat aralıklarında faaliyette bulunmalarına,
 2. 31.07.2020-03.08.2020 tarihlerinde idrak edilecek Kurban Bayramında özellikle kurban satış/kesim yerlerinde oluşabilecek yoğunluk/kalabalıkların Covid-19 salgını sürecinde halk sağlığı açısından oluşturabileceği riskleri bertaraf edebilmek için aşağıda belirlenen usul ve esaslara uygun olarak kurban satış/kesim işlemlerin yapılmasına,
 3. Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulunca hazırlanan Kurban Bayramı ve Öncesinde Hayvan Satış Yerlerine Yönelik Alınması Gereken Önlemler”  rehberi ile Bakanlıklar ve Diyanet İşleri Başkanlığınca alınan diğer tedbirlere riayet edilecektir.
 4. İl ve İlçe Kurban Hizmetleri Komisyonu tarafından belirlenen kurban kesim yerlerinin günlük kesim kapasitesi bilgisi 20.07.2020 tarihine kadar çeşitli iletişim kanalları kullanılarak kamuoyuna duyurulacaktır.
 5. Kurban kesim yeri olarak belirlenen yerlerin işletmecileri/sorumluları kurban kesilecek her bir gün için oluşturacakları randevulu kesim bilgisini içeren listeyi kurban kesim yerinin girişinde ve görülebilecek şekilde asacaktır. Ayrıca kurban kesim yerlerinin işletmecileri/sorumluları tarafından her bir kişinin kurban kesim saatine ilişkin randevu bilgisi kurban kesim yerinden hizmet alacaklara SMS yoluyla bildirilecektir.
 6. Kesim işlemlerinin Bayramın ilk gününde yoğunlaşmaması için gerekli tedbirler alınacaktır. Kesim yerlerinde kesim yaptırmak isteyen kişilerin talepleri mümkün olduğunca Bayramın üç gününe eşit sayıda randevu verilecek şekilde planlanacaktır.
 7. Kurban kesim yerlerinin işletmecileri/sorumluları 30 Temmuz 2020 Arefe günü Kurban Bayramının birinci günü için oluşturulan randevu bilgisini; 31 Temmuz 2020 tarihinde Bayramın ikinci günü için oluşturulan randevu bilgisini; 1 Ağustos 2020 tarihinde bayramın üçüncü günü için oluşturulan randevu bilgisini İl/İlçe Kurban Hizmetleri Komisyonuna bildirecektir.
 8. Kesim yerlerine gelecek kişi sayısının mümkün olduğunca az olmasını sağlamak amacı ile hisse sahipleri dışında kimsenin kurban kesim yerlerine gitmemesi teşvik edilecektir.
 9. Her kurban için hisse başına parçalama işi kurbanı kesen veya parçalama işlemi için görevlendirilen kasap/kurban kesim elemanları tarafından yapılacaktır.
 10. Kurban sahiplerinin kurban kesim yerlerinde bir arada bulunarak parçalama işlemi yapmasına müsaade edilmeyecektir. Kurban sahipleri tarafından kurban parçalanacaksa en fazla üç kişinin maske ve 1,5 metrelik mesafe kurallarına uyarak parçalama işlemini yapmasına müsaade edilecektir.
 11. Kurban kesim yeri olarak belirlenen yerler dışında çevre ve görüntü kirliliğine neden olacak şekilde yol kenarları, park ve bahçeler, dere yatakları gibi yerlerde kurban kesilmesine kesinlikle müsaade edilmeyecektir.
 12. İlimiz genelinde 2860 sayılı Yardım Toplama Kanunu çerçevesinde konut,  işyeri veya arazilerin dolaşarak ayni ve nakdi yardım ( ayni olarak mahsul edilmiş zirai ürün toplanması vb )  toplama faaliyetlerinin zorunlu olmayan sosyal hareketliliği azaltması, sosyal izolasyona ve mesafe kurallarına aykırılık oluşturması ve Covid-19 salgınının bulaşıcılığının kontrol altında tutulması amacıyla yasaklanmasına, geniş halk kitlelerinin toplanmasına ve kontrolsüz kalabalıkların oluşmasına sebebiyet verebilecek yardım çadırı, kermes gibi sosyal aktivitelerin ise ikinci bir karara kadar durdurulmasına,
 13. 2860 sayılı Yardım Toplama Kanuna göre izin alma zorunluluğu bulunmayan kamu yararına çalışan dernek, kurum veya vakıflar tarafından gerçekleştirilecek yardım toplama faaliyetlerinde de başta temizlik, maske ve mesafe kuralları olmak üzere Sağlık Bakanlığı ve Koronavirüs Bilim Kurulu tarafından kapalı ve açık yerler için belirlenen ilave önlem ve kurallara uyulmasına,
 14. Usulüne göre alınan, ilan ve tebliğ edilen bu kararların uygulanmasında ihmal ve kusuru görülenlerin eylemleri başka bir suç oluşturmuyorsa TCK’nın ilgili maddeleri gereğince cezalandırılmasına,
 15. Alınan bu kararların İl Sağlık Müdürlüğü tarafından takip edilmesine karar verilmiştir.
NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA