Advert
Genel
Giriş Tarihi : 15-06-2020 13:27   Güncelleme : 01-07-2020 22:54

Basından vefa ziyaretleri, Büyüklerini unutmuyorlar

Vefalı gazeteciler!

Basından vefa ziyaretleri, Büyüklerini unutmuyorlar

Bartın Gazetesi sahibi Esen Aliş ve Bartın’da uzun yıllar gazetecilik yapan Sefai Ak’a basından vefa ziyaretleri.

    Bartın’da bir grup gazetecinin korona günlerinde meslek büyüklerine başlattığı ziyaretler sürüyor. Bartın Belediyesi Özel Kalem Müdürü eski gazeteci Sevgi Salcı’nın organize ettiği ziyaretlerin ikincisi Bartın Gazetesinin sahibi Esen Aliş’e yapıldı. Ata yadigârı gazetesini büyük bir özveriyle yaşatarak geleceğe taşıyan babadan gazeteci Esen Aliş, pazar günü gerçekleşen ziyarette meslektaşlarını sevimli kedileriyle birlikte kapıda karşıladı.

Korona tatili arşive yaradı

    Ziyarette Sevgi Salcı ile birlikte araştırmacı yazar Çetin Asma, Bartın Gazeteciler Derneği Başkanı Manşet Gazetesi Sahibi Hacı Hasan Bulut, Çağdaş Gazeteciler Derneği Başkan Yardımcısı emekli gazeteci Arif Üçler ve 74 Medya İnternet Sitesi Sahibi Turhan Öztürk hazır bulundu. Konuklarını Yalı’daki evinin çiçeklerle ve meyve ağaçlarıyla süslü bahçesinde ağırlayan Esen Aliş, bütün dünyayı eve kapatan korona günlerini arşiv düzenlemesi yaparak en iyi şekilde değerlendirdiğini söyledi.

İkramdan önce arşiv ziyafeti

    Mart ayında işe bahçe düzenlemesi ile başladığını anlatan Aliş, daha sonra eski fotoğrafları, gazeteleri ve dosyalayıp kaldırdığı gazete küpürlerini elden geçirdiğini ifade etti. Gazeteciler ziyarette, önümüzdeki 6 Eylül’de 97. yayın yılına girecek olan asırlık çınar Bartın Gazetesinin ciltlenmiş arşivlerini ve Bartın’ın son 100 yılına ışık tutan birbirinden değerli fotoğraflardan oluşan albümleri ilgiyle ve büyük bir merakla inceledi.

Bahçeden malta eriği

    Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Esen Aliş meslektaşlarına yaş pasta, bisküvi ve çayın yanı sıra bahçesinde yetişen malta eriği ve can eriğinden ikram ederek teşekkür etti. Bahçede samimi bir ortamda geçen sohbete yağmur başlayınca evde devam edilirken Esen Aliş konuklarına 1998’deki büyük selde zarar gören evin altındaki matbaa bölümü ile burada bulunan ve halen daha selin izlerini taşıyan gazete, fotoğraf ve kitapları da gösterdi.

İlk ziyaret Sefai Ak’a

    Hatıra fotoğrafları ile ölümsüzleştirilen ziyarette gazetecilik anıları ve Bartın’ın gündemindeki konular konuşuldu. Gazeteciler ilk ziyareti Bartın’da uzun yıllar gazetecilik yapan ve diyabet hastalığına bağlı olarak bazı rahatsızlıkları bulunan Sefai Ak’a yapmışlardı. Gazetecilerin büyüklerine vefasını yansıtan, birlik beraberlik ve dayanışmayı güçlendirmeyi de amaçlayan ziyaretler devam edecek.

Haber/Fotoğraf: Arif Üçler

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA