Advert
Sivil Toplum
Giriş Tarihi : 10-04-2020 18:55   Güncelleme : 24-04-2020 15:50

Bartın KESK’ten basın açıklaması

Bartın Eğitim Sen, KESK şubeler platformu!

Bartın KESK’ten basın açıklaması

Salgından dolayı Bartın da Hayatını kaybedenlerin yakınlarına başsağlığı dilerken Hastalarımıza acil şifalar diliyoruz.

    Bartın Eğitim Sen ve Bartın KESK Şubeler platformu olarak sizi Evde kalmak zorunda olduğumuz bu günlerde, dayanışmanın sıcaklığını paylaşarak çoğaltmaya davet ediyor. Salgından dolayı Bartın da Hayatını kaybedenlerin yakınlarına başsağlığı dilerken Hastalarımıza acil şifalar diliyoruz.

    Eğitim Sen, içerisinde bulunduğumuz bu zor dönemin birlikte aşılması için bir dayanışma kampanyası başlatıyor. KHK’ler ile hukuksuz şekilde işinden koparılan, açlığa mahkûm edilen ihraç arkadaşlarımızla; yoksulluğun verdiği çaresizliğin üstesinden gelmeye çalışan öğrencilerimizle; emekliye ayrılmış, bizleri yanında isteyen, sesimizi duymanın yüzünü güldüreceği tüm üyelerimize ve emekçilere bir telefon kadar yakın olacağız. Bu zor dönemin aşılması için tüm örgütlü gücümüz ile birlikte hazırız.

SALGINA DAİR ÖNERİ VE TALEPLERİMİZ

 1. Kadrolu Özel Ücretli ayrımı gözetmeksizin Öğretmenlere ücret ödenmemesi için MEB tarafından 28 Mart 2020 tarihinde alınan kararlara karşı yasal haklarımızı kullanacağımızı ifade etmiş. Bartın Eğitim Sen olarak Söz konusu kararların, öğretmenler açısından hak kaybı yaratmasına itiraz etmiştik Bu hak kayıplarının kısmen karşılanmasına rağmen, Gene de bazı hak kayıplarının olduğu bir gerçektir. Genel Merkezimiz tarafından Danıştay’a söz konusu kararların yürütmesinin durdurulması ve iptali istemi ile dava açmıştır. Konuyu takip etmeyi sürdüreceğimiz bilgisini kamuoyu ile paylaşırız.
 2. Canlı yazılım programlarının uzaktan eğitimde kullanımı ile ilgili uyarılarımızı yapmayı sürdürüyor, eğitim yöneticilerinin öğretmenleri ilgili mevzuata göre incelenmiş ve eğitim aracı olarak belirlenmiş araçlar dışındaki araçları kullanmaya zorlamamaları gerektiğini ifade ediyoruz. MEB’in de bu konuda açıklama ve uyarıları olmasına rağmen sorunun hala devam ettiğine dair bilgiler Şubemize bildirilmektedir. Bazı İl Milli Eğitim Müdürlükleri, öğretmenler kurullarının ve zümre toplantılarının uzaktan katılım yoluyla yapılmasını istemektedir. Kullanılan tele-konferans sistemlerine dönük, gizlilik ve güvenlik tehlikeleri açık olmasına ve bu durumun MEB tarafından teyit edilmesine rağmen,bu durumda ısrar edilmesini anlamsız buluyoruz.Bu tip talimatların Bartında da verilmesi durumunda Öğretmenlerin hak ve çıkarlarını savunacağımızın bilinmesini isteriz.
 3. Vefa gruplarına yapılan istek dışı görevlendirmelerle ilgili görüş, öneri ve kaygılarımızı kamuoyu ile paylaşmıştık. Kocaeli’den  bize  ulaşan bilgiler, bu görevlendirmelerle ilgili kaygılarımızın haklılığını ortaya koymaktadır. Öğretmenler, il ve ilçe girişlerinde, arabalarla seyahat eden yurttaşların ateşlerini ölçmekle görevlendirilmişlerdir. Yapılan bu görevlendirmeden fayda beklemek mümkün olmadığı gibi, bu durum arkadaşlarımızın sağlığı ile ilgili de risk oluşturmaktadır. Salgınla mücadele için illerde Vefa Sosyal Destek Grupları kurulmaktadır. Yürütülecek mücadelenin başarılı ve etkili olabilmesi için “Bartın Valiliği ve Bartın Milli Eğitim Müdürlüğü ortak akıl ve farklı toplumsal kesimlerin sürece katkı sunması için çalışma yapması  yaşamsal öneme sahiptir.” Talebimizi kamuoyuna açıkça bildirdiğimiz halde Bartın Valiliği tarafından maske takmak zorunlu hale getirilmiş, fakat Bartın da belli süre halkımız maskeye ulaşamamış fırsattan istifade eden bazı açgözlüler salgını fırsata çevirmiş ve maske fiyatlarına yüzde 200’lere varan zam yapılmıştır.
 4. Bu durumun ulusal ve yerel basında yer alması ile Batının adli mülki ve kolluk yetkilileri, Türkiye kamuoyunda  Sağlık Bakanının tavsiyelerini hiçe sayan komik durumlara düşmüşlerdir. Bu anlamda Başta Bartın Tabib Odası olmak üzere tüm örgütlü sendika dernek ve sivil toplum kuruluşları sürece dahil edilmeli ve salgın ile top yekün mücadele edilmelidir.  
 5. Özel öğretim kurumlarında yaşanan sorunları farklı boyutları ile değerlendirmeye ve önerilerimizi sunmaya çalışıyoruz. Bu alanın en mağdur kesimlerinin başında Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezleri öğretmenleri ve çalışanları gelmektedir. Bartın Eğitim Sen olarak, elimizden geldiğince arkadaşlarımızın sorunlarını gündemde tutmaya çalışmakta, çözüm ile ilgili öneriler geliştirmekteyiz. Bu merkezlerde çalışanlara 3 ay ücretsiz izin dayatılmakta ve ücretsiz izin dilekçesi imzalatılmaktadır. Emekcilerin bu dilekçeleri imzalamamalarını tavsiye ediyor. Hukuksal olarak kendileriyle dayanışma içinde olacağımızı deklare ediyoruz. Bu merkezlerin kamulaştırılması, hem bu merkezlerden yararlanan öğrencilerimizin aldığı hizmetin niteliğinin artması, hem de çalışanların sorunlarının çözümü için en geçerli seçenek durumundadır. Bu konu ile ilgili şu an bir imza kampanyası devam etmektedir. Söz konusu kampanyanın desteklenmesi, sorunun çözümü açısından anlamlı ve önemli olacaktır. Bartın Eğitin Sen;  MEB’e özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinin, öğretmenlere olan borçlarda dahil olmak üzere tüm borçların ve öğretmen hak edişlerinin de işverenden tahsil edilerek, kamulaştırılması talebini gündemine alma çağrısı yapmaktadır.

Tüm Kamu Kurumlarını Kapsayan Bir Acil Eylem Planı (Aep) Hayata Geçirilmelidir

Söz konusu AEP kapsamında:

 • Kamuda sürekli ve asli görevler dışında kurumların iş ve işlemleri ve bunları yerine getiren personel sayıları asgari seviyeye çekilmelidir.
 • Sürekli ve asli görevleri yerine getirilmesi haftanın iki çalışma veya saat 10.00-14.00 arası çalışma gibi kısmi çalışma ile sınırlanmalıdır.
 • Risk grubundaki tüm kamu personeli (kronik hastalık, hamile, engelli, organ nakli ve kanser hastaları, 60 yaş üstü, süt izinde olanlar vb) amirlerinin inisiyatifine bırakılmadan idari izinli sayılmalıdır.
 • Sürekli ve asli görevleri yerine getiren asgari seviyedeki tüm personelin dönüşümlü çalışma ve uzaktan çalışma imkanlarından, idari izin hakkından ayrımsız bir şekilde yararlanması sağlanmalıdır.

ü Personele yönelik bilgilendirme ve eğitim konusunda yaşanan aksaklıklar derhal giderilmeli, tüm çalışanların işyerlerinde alınan karar süreçlerine katılımı sağlanmalıdır.

ü Başta ücretli öğretmenler ve kreş çalışanları olmak üzere bu süreçte gelir ve hak kaybı yaşayan, ücretsiz izine çıkarılan, sözleşmesi fesih edilen veya yenilenmeyen tüm kamu çalışanlarının hak kayıpları derhal giderilmelidir.

ü Yurtdışı öyküsü olanlara uygulanan 14 gün kuralı asgari 21 güne çıkarılarak uyulması titizlikle takip edilmelidir.

Alt Gelir Gruplarını Koruyucu Önlemlere Hızla Hayata Geçirilmelidir.

Bunun için salgın süresince:

 • Virüsten koruyucu ürün ve malzemeler (maske, kolonya, sıvı sabun vb.) dar gelirlilere ücretsiz olarak dağıtılmalıdır.
 • Alt gelir gruplarının temel gıda ve hijyen maddelerine erişimi için kamu kaynaklarına başvurulmalıdır.
 • Temel gıda ve ihtiyaç maddelerinde KDV oranları sıfırlanmalı sıkı fiyat denetimi yapılarak karaborsa ve fırsatçılığa izin verilmemelidir.
 • Konutlarda harcanan elektrik, su, doğal gaz ve iletişim ücretsiz hale getirilmelidir
 • Tüketici, konut ve taşıt kredileri ile kredi kartı borçları ertelenmelidir.

BASINA VE KAMUOYUNA SAYGIYLA DUYURULUR.

Sedat BORA

BARTIN KESK ŞUBELER PLATFORMU ADINA

BARTIN EĞİTİM SEN ŞUBE BAŞKANI

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 • Süper LigOP
 • 1Galatasaray26
 • 2Alanyaspor26
 • 3Göztepe24
 • 4Fatih Karagümrük24
 • 5Beşiktaş24
 • 6Antalyaspor24
 • 7Hatayspor24
 • 8Fenerbahçe24
 • 9Kasımpaşa23
 • 10BB Erzurumspor23
 • 11Sivasspor23
 • 12Kayserispor23
 • 13Konyaspor11
 • 14Gaziantep FK21
 • 15Trabzonspor21
 • 16Gençlerbirliği21
 • 17Yeni Malatyaspor21
 • 18Denizlispor21
 • 19MKE Ankaragücü10
 • 20Çaykur Rizespor20
 • 21Başakşehir FK20
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA