Advert
Sivil Toplum
Giriş Tarihi : 01-04-2020 20:15   Güncelleme : 15-04-2020 12:23

COVİD_19 şüphesiyle 20-22 hasta yatmaktadır

İlimizde COVİD-19 kaynaklı ölüm vakası görülmemiştir.

COVİD_19 şüphesiyle 20-22 hasta yatmaktadır

Dr Fehmi Yüksel: Şu an itibariyle Bartın ilinde test ile doğrulanmış 6-7 kadar olgu mevcuttur.

BU SÜREÇTE ÖZVERİYLE ÇALIŞAN TÜM SAĞLIK EMEKÇİLERİNİ ALKIŞLIYORUM

    Bartın’da KESK e bağlı sendikaların( Eğitim Sen SES BES ESM ) üye ve yöneticilerinden oluşan salgın izleme kurulu oluşturulmuştur. İzleme kurulumuz belli aralıklar ile tespitler ve önerilerini basın ve BARTIN kamuoyu ile paylaşacaktır. Bu hafta tespitlerimiz aşağıdaki gibidir. Basına ve kamuoyuna saygı ile duyurulur. 

      Bartın Devlet Hastanesinin Ömertepesi mevkiindeki hizmet binası pandemi hastanesi olarak düzenlenmiştir. Poliklinik ve tedavi hizmetleri 01.04.2020 tarihinden itibaren yani bugün, Kadın Doğum ve Çocuk hastanesinde verilmeye başlanmıştır. Özel tıp merkezleri ve ASM ler de, çalışma alanlarını pandemiye yönelik önlemler çerçevesinde düzenlemiş olup hizmet vermeye devam etmektedirler. Şüpheli olgular pandemi hastanesine yönlendirilmektedir. Pandemi hastanesinde COVİD-19 için özel başvuru yerleri ayrılmış, triaj uygulamasına geçilmiş kuşkulu olgular ayrı girişlerden kabul edilmeye başlanmıştır. COVİD-19 tanısı konmuş veya şüpheli olguların izolasyonu için yataklı servisler hazır hale getirilmiştir. Hastanede poliklinik hizmetlerindeki azalmayla birlikte esnek çalışma düzenine geçilmiştir.

   Sağlık çalışanlarına ihtiyaç duyulan Kişisel Koruyucu Ekipmanların (N95 maske, cerrahi maske, eldiven, yüz koruyucu siperlik, gözlük, önlük, tek kullanımlık tulum) verildiği gözlenmiştir. Birimler arasında herhangi bir ayırım yapılmadan, temizlik işçileri, çamaşırhane, teknik ve idari çalışanlara ve alt işverene bağlı olarak çalışanlara da ihtiyaç duydukları KKE sağlanmalıdır. Sağlık emekçileri KKE olmadan kesinlikle çalışmamalıdırlar. Hasta yoğunluğunun artması durumunda ihtiyacın artacağı düşünülerek yeterli miktarda KKE bulundurulması salgının kontrolünde kritik bir noktadır. Aynı şekilde el dezenfektanı ve yüzeyler için yeterli dezenfaktan bulundurulması sağlanmalıdır.

Önemli bir nokta da, olguların yönetimine yönelik sağlık emekçilerine verilecek eğitimler konusudur. KKE kullanımı, el hijyeni, salgının aşamalarına göre kurum içinde yapılacak düzenlemeler, triaj prosedürleri, karantinadaki hastalara yaklaşım, izolasyondaki hastaların yerleştirilmesi ve taşınması konularında çalışanlara uzmanlar tarafından ciddi anlamda eğitimler verilmelidir.

    Test konusuna gelince, COVİD-19 hastaları ile yakın temas öyküsü olan sağlık emekçilerine yönelik bir belirsizlik sözkonusudur. Pandemi hastanesinde,  ASM lerde görev yapan,  temas öyküsü olan, semptomları olan çalışanlara düzenli aralıklarla test uygulamasına geçilmelidir. Pozitif saptanan olgular şeffaf bir şekilde paylaşılmalıdır. Özellikle sağlık çalışanlarından bunların gizlenmesi çalışanların göz göre göre enfekte olmasına ve yayılmasına yol açacaktır. Pozitif tespit edilenlerin izole edilmesi, yakın çalışma arkadaşlarının da “olası vaka” açısından değerlendirilmesi ve izlenmesi sağlanmalıdır.

Şu an itibariyle Bartın ilinde test ile doğrulanmış 6-7 kadar olgu mevcuttur.  COVİD_19 şüphesiyle 20-22 hasta yatmaktadır. Bunların arasında sağlık emekçisi bulunmamaktadır.      İlimizde COVİD-19 kaynaklı ölüm vakası görülmemiştir. Bartın’da saptanan İlk vaka olan meslektaşımızın da iyileşerek hastaneden taburcu olduğunu sizlerle paylaşmaktan son derece sevinçliyim. Bu süreçte özveriyle çalışan tüm sağlık emekçilerini alkışlıyorum.

    Maalesef sağlık alanında yaşanılan sorunlar sadece alkışlamakla çözülmüyor.  Sağlıkta yaşanılan şiddetten sağlık emekçilerinin ekonomik ve sosyal haklarına kadar çözülmesi gereken sorunların da bir an evvel çözüme kavuşturulması acil talebimizdir. COVİD-19 pandemisi sürecinde katkı paylarında yapılan düzenlemenin,  görevlerine bakılmaksızın tüm sağlık emekçilerini kapsaması sağlanmalıdır.

    Aile Sağlığı Merkezlerinde çalışan emekçiler bu görevlerini yerine getirmeye çalışırken hastalık nedeniyle çalışamadıkları günler ücretlerinden kesilerek adeta cezaland ırılmaktadır. Bilindiği gibi aile hekimlerinin ücretlerinin belirlenmesinde performans kriterlerinden olan aşı takibi, gebe takibi, bebek ve çocuk takibi kriteri pandemi nedeniyle kesintiye uğrayabilmektedir. Bu süreçte ASM alışanlarının mağduriyetinin giderilmesi için bu kriterlerin 01.03.2020 tarihi itibari ile aile hekimlerinin ve aile sağlığı çalışanlarının mezkur performans kesintilerine yapacakları itiraza gerek kalmadan salgın süresince tam puan üzerinden gerçekleşmesi gerekmektedir. Ayrıca ASM çalışanlarının ücreti aktif çalışılan gün üzerinden hesaplanmakta olup; izin, rapor gibi çalışmadığı günler ücretlerinden kesilmektedir. ASM çalışanlarının COVİD-19 semptomları ya da hastalık tanısı alması durumunda ücretlerinde kesintiye gidilmemesi ve tavandan ödeme yapılması mağduriyet oluşmasını engelleyecektir. Sendikamız SES bu sorunlarla ilgili olarak Sağlık bakanlığına gerekli girişimlerde bulunmuştur.

BARTIN SALGIN İZLEME KURULU ADINA

Dr Mikrobiyoloji Uzmanı Fehmi Yüksel

            Bartın SES şube başkanı

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 • Süper LigOP
 • 1Alanyaspor923
 • 2Galatasaray1020
 • 3Fenerbahçe1020
 • 4Beşiktaş1019
 • 5Gaziantep FK1015
 • 6Kasımpaşa1115
 • 7Fatih Karagümrük1014
 • 8Göztepe914
 • 9Başakşehir FK1014
 • 10Konyaspor912
 • 11Çaykur Rizespor912
 • 12Yeni Malatyaspor912
 • 13Hatayspor712
 • 14Trabzonspor1012
 • 15Antalyaspor1010
 • 16Sivasspor99
 • 17BB Erzurumspor99
 • 18Kayserispor98
 • 19Denizlispor96
 • 20Gençlerbirliği95
 • 21MKE Ankaragücü82
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA