Advert
Sivil Toplum
Giriş Tarihi : 06-01-2020 22:36   Güncelleme : 19-01-2020 19:05

Çocuk istismarının affı olmaz!

Kadınlar tek bir ağızdan haykırdı: ‘Çocuk istismarının affı olmaz’

Çocuk istismarının affı olmaz!

AKP’nin “Affı bir defaya mahsus yapacağız” açıklaması, Ensar yurdundaki çocukların toplu cinsel istismarını savunurken söylenilen “Bir kereden bir şey olmaz” zihniyetinin devamıdır.

AKP’NİN CİNSEL İSTİSMAR FAİLİ VE ÇOCUK ARASINDA 15 YAŞ FARKINI KRİTER OLARAK BENİMSEDİĞİNİ GÖZLEMLEMEKTEYİZ

    Türkiye genelinde 197 kadın örgütü, 48 farklı il ve ilçede 'çocuk istismarı suçlularına evlilik affı' getirilmesine yönelik yasa tasarısı hazırlandığı belirterek duruma tepki gösterdi. Kadın örgütleri, itirazlarını ve görüşlerini paylaşarak, “Çocukların cinsel istismarının affı olmaz” demek için eş zamanlı olarak basın toplantısı düzenledi. Bartın’da da Bartın KESK kadın meclisi tarafından Eğitim Sen toplantı salonunda basın açıklaması gerçekleştirildi. Basın açıklamasına CHP Barın İl Kadın kolları başkanı Fatma Mazhar ve CHP’li kadınlarda katıldı. KESK kadın meclisi adına açıklamayı Bartın Eğitim Sen Kadın sekreteri Ayşe Tunçer yaptı. Tuncer; “ Çocukların Cinsel İstismarının Affı Olmaz. Çocuklara yönelik cinsel istismar suçunu işlemiş faillere infaz indirimi adı altında af getirilmeye ilişkin girişimlere dair Bartın Kadın Platformu olarak görüşümüzdür.

    Eğitim Sen Kadın sekreteri Ayşe Tunçer’in açıklaması şöyle: İktidarın, küçük yaştaki kız çocuklarıyla evlenen erkeklerin cinsel istismar suçundan affedilmesine yönelik bir tasarı hazırladığıyla ilgili haberler bir süredir basına yansımaktadır. Son çıkan haberlere göre AKP’nin cinsel istismar faili ve çocuk arasında 15 yaş farkını kriter olarak benimsediğini gözlemlemekteyiz. Çocukların cinsel istismarını meşrulaştıracak bu affın bütçe görüşmeleri tamamlandıktan sonra Ocak 2020’de Türkiye Büyük Millet Meclisine yasa tasarısı olarak getirileceği dile getirilmektedir. AKP, 2016 yılından beri sistematik olarak çocuk yaşta, zorla ve erken evlendirmelerin önünü açan, çocuk istismarını meşrulaştıran, bu af da dahil birtakım yasa değişiklikleri ve uygulamaları hayata geçirmeye, kanunlaştırmaya çalışmaktadır. Çocuğun cinsel istismarı suçuna ilişkin cezai hükümleri düzenleyen TCK 103’de yapılmak istenen değişiklikler de bu girişimlerin devamı kapsamındadır. En ağır insanlık suçlarından birisi olan ve tartışılmasının bile suç olması gereken çocuğa yönelik cinsel istismar, AKP sayesinde ülkemizde sürekli tartışılan ve normalleştirilmeye çalışılan bir konu haline gelmiştir.

    İktidar ve parlamento çocuğun cinsel istismarını suç olmaktan çıkarıp, af kapsamına almaya ve yasallaştırmaya teşebbüs etmekten, Yargı reformu adı altında çocuğa yönelik cinsel suçlar işleyenlerin affına yönelik yasa değişikliklerine girişmekten, çocuğun cinsel istismara rızasını veya rızai ehliyet yaş sınırını tartıştırmaktan vazgeçmiyor, vazgeçmiyor. Evrensel bir suç olan çocuğun cinsel istismarı suçunu normalleştiren girişimlerle mücadele etmekten ve çocuklara cinsel istismarın affı olmaz demekten biz utanç duyuyoruz, AKP duymuyor. Kendinizden Utanmalısınız! AKP’nin çocuğa yönelik istismar suçunu “AK”lama girişimleri bugüne kadar kadın örgütlerinin ortak çabasının ürünü olan toplumsal tepkiyle püskürtüldü, geri çektirildi. 2016 yılında kamuoyunun büyük tepkisini alarak geri geçtirilen Torba Kanun’da yer alan ve çocukların cinsel istismarına ilişkin uygulamaları düzenleyen TCK 103’e; 12 yaş ayrımı getirilmiş, 12 yaş altındaki cinsel istismar suçlarına ağırlaştırılmış cezalar getirilmişti. 12 yaş sınırının neye göre belirlendiği ise kamuoyuyla paylaşılmamıştır. Şu anda getirilmek istenen af, 15 yaş altı kız çocuklarına karşı işlenen cinsel istismar suçundan hüküm giyen faillerinin affını ve/veya infazının ertelenmesini kapsamaktadır.

    Yani 12 yaşında bir kız çocuğunun kendini istismar eden 27 yaşındaki bir erkek ile evlendirilmesi durumunda cezasızlık yoluna gidilmek istenmektedir Bu cezasızlığın çocuk istismarı suçu faillerine cesaret vereceği ve çocuğa yönelik cinsel istismar suçu teşvik edeceğini görüyoruz. Nitekim, Elbistan Ağır Ceza Mahkemesi kendisinden 9 yaş küçük olan 12 yaşındaki kuzenini evlilik görüntüsü altında istismar eden ve olay gerçekleştiği zamanda “kız çocuğunun yaşını bilmediğini” savunan faili beraat ettirilmiş ve Yargıtay da kararı oy çokluğuyla onamıştır. “Geleneksel değer yargıları, birlikteliklerin sorunsuz devam etmesi, mağdurun şikayetçi olmaması, ceza verilmesi halinde aile yapısının zarar göreceği” gibi gerekçelerle verilen bu karar, 15 yaş altındaki çocukların cinsel istismarının meşrulaştırılmasına alt yapı sağlamaktadır. Böyle bir af, 2005 yılında kanundan çıkarılan “tecavüzcü ile evlilik durumunda cezasızlık sağlayan” maddenin geri getirilmeye çalışıldığını göstermektedir. Evlilik kılıfıyla çocuk cinsel istismarı suç olmaktan çıkarmaya çalışan bu girişimler, kız çocuklarını istismara açık hale getirecek ve “tecavüzcüsüyle evlendirme”yi meşrulaştıracaktır. İstismar suçunu evlenme koşuluyla aklamak çocukların tekrarla istismara maruz bırakılması ve şiddet dolu hayatlara mahkûm edilmesi anlamına gelir.

    Biz kadınlar bunu kabul etmiyoruz! AKP’nin “Affı bir defaya mahsus yapacağız” açıklaması, Ensar yurdundaki çocukların toplu cinsel istismarını savunurken söylenilen “Bir kereden bir şey olmaz” zihniyetinin devamıdır. Çocuğa yönelik cinsel istismar suçunu işleyenleri korumaya yönelik bu düzenlemeye gerekçe olarak; küçük yaşta istismar edilmiş ve evlendirilmiş kız çocuklarının, bu suçu işleyen erkeklerin hapse girmesi sonucunda çocuklarıyla birlikte ortada kalmaları ve mağdur olmaları gösterilmektedir. Çocukları korumakla yükümlü devletin veri dahi paylaşmadan böyle bir gerekçeyle çocukların cinsel istismarını meşrulaştırmaya çalışmasını akıl ve vicdan dışı buluyoruz. İktidara tekrar sesleniyoruz, amaç gerçekten kız çocuklarını korumak ve mağdur olmalarını engellemekse neler yapılabileceğini kadın ve çocuk örgütleri yıllardır haykırmaktadır!

    Faillerin değil, çocukların mağduriyetlerini öncelemek ve dahası önlemek elinizde! İstismarcıları affetmek yerine çocukları koruyacak önlemleri hayata geçirin! Evlenme ehliyeti olmayan çocuklara imam nikahını kıyan din görevlilerinin, kız çocuklarını çocuk yaşta evlendiren ailelerin ve ihbar yükümlülüğünü yerine getirmeyerek buna göz yuman kişi ve kurumların cezalandırılması, Türk Ceza Kanunu’nda 15 yaş altı çocukların cinsel davranışa rızasının söz konusu olamayacağının açıkça belirtilmesi, erken yaşta ve zorla evlendirmenin suç olarak düzenlenmesi, evlilik yaşının her koşulda 18’e çıkartılması ve bunların hiçbir boşluk ve yorum farkına yer bırakmayacak şekilde yasalara dahil edilmesi gerekmektedir. Tüm milletvekillerini tasarının yasalaşmaması için gerekeni yapmaya, başta tüm kadınlar olmak üzere basın ve medya kuruluşlarını ve kamuoyunu bu konunun takipçisi olmaya çağırıyoruz! Çocukların Cinsel İstismarının Affı Olmaz!

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 • Süper LigOP
 • 1Trabzonspor2653
 • 2Başakşehir FK2653
 • 3Galatasaray2650
 • 4Sivasspor2649
 • 5Beşiktaş2644
 • 6Alanyaspor2643
 • 7Fenerbahçe2640
 • 8Göztepe2637
 • 9Gaziantep FK2632
 • 10Denizlispor2631
 • 11Antalyaspor2630
 • 12Gençlerbirliği2628
 • 13Kasımpaşa2626
 • 14Konyaspor2626
 • 15Yeni Malatyaspor2625
 • 16Çaykur Rizespor2625
 • 17MKE Ankaragücü2623
 • 18Kayserispor2622
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA