Advert
Siyaset
Giriş Tarihi : 04-01-2020 22:35   Güncelleme : 17-01-2020 21:25

Alemdar: Gazetecilere kirli ve ahlaksız teklifi açıkladı

Kirli ittifakı biz kabul etmedik, Nazif Çomak ve ekibi kabul etti!

Alemdar: Gazetecilere kirli ve ahlaksız teklifi açıkladı

Bize yapılan ahlaksız teklifin, mevcut ilçe yönetimine de götürüldüğünü ve Nazif Çomak ve ekibinin bu yakışıksız ittifaka kucak açtığını gördük.

ÇAVUŞOĞLU’NUN MESNETSİZ İTİRAZLARI SEÇİMİN 1,5 SAAT GECİKMESİNE NEDEN OLDU

     Cumhuriyet Halk Partisi(CHP)Bartın Merkez İlçe Olağan Kongresi’nde İlçe Başkanlığını burun farkıyla sadece 8 oy farkla kaybeden Yonca Alemdar, adaylığı sürecinde ‘Ahlaksız Teklifle’ karşılaştığını söyledi. Genel merkez tarafından görevden alınan CHP eski Merkez İlçe Başkanı Hacı Gölbucaklı’nın kendisiyle temasa geçtiğini, Gölbucaklı’nın “Bizi görevden alan ‘Darbecilere’ karşı” seni desteklemek istiyoruz” dediğini, bu mesajın ardından telefonla ve yüz yüze görüşmelerinin olduğunu, ardından da kendisine bir dizi teklifte bulunulduğunu anlattı. Yonca Alemdar, “Yapılan teklif; Yönetim Kurulu’na 6-7 kişi, 96 kişilik üst kurul il delege listesinin tamamının ‘görevden alınan gruba’ teslim edilmesi ve il başkanının ‘birlikte’ seçilmesini, 4 kurultay delegesinden ikisinin bu gruba teslim edilmesini içeriyordu” dedi. Teklifi yakışıksız bulduğu ve hiçbir CHP’liye yakıştırmadığı için kesin bir dille reddettiğini ve durumdan CHP Bartın İl Başkanı Selim Karakaş’ı bilgilendirdiğini söyledi. Alemdar, “Ancak il başkanıyla yaptığım bu sorumlu girişimimin yersiz olduğunu kongre öncesi idrak ettim. Bana yapılan ahlaksız teklifin, mevcut ilçe yönetimine de götürüldüğünü ve Nazif Çomak ve ekibinin bu yakışıksız ittifaka kucak açtığını gördüm” diyerek kongredeki konuşmasında üstü kapalı olarak dile getirdiği iddiayı detaylandırmış oldu.

BARTIN’I CHP’YE, CHP’Yİ DE BARTIN’A KAZANDIRACAĞIZ

    Yonca Alemdar, bu gün, Kirazaltı kafede gazetecilerle bir araya gelerek geçen hafta gerçekleştirilen CHP Bartın Merkez İlçe kongresine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Sözlerine adaylığı sürecinde kendisine gösterilen ilgi ve destekten dolayı basın çalışanlarına teşekkür ederek başlayan Alemdar, konuşması sırasında zaman zaman gazetecilerin sorularına da yanıt verdi. Alemdar, konuşmasında şunları söyledi:

“Ülkemizin 20 yıldır yaşadığı karabasandan artık uyanmak istiyoruz. Halkımız açlık sınırında yaşıyor. Emekliler geçinemiyor, gençler iş bulamıyor. Evine ekmek götüremeyenler hayatlarına son veriyor. Doğamız, kentimiz, hayatlarımız talan ediliyor. Özgürlükler, demokrasi, Cumhuriyet, parlamenter sistem yıkım ve yok olma tehdidi ile karşı karşıya. Ülke bir şer ittifakının baskısı altında eziliyor. Ülke geneli gibi Bartın’da da halkın aşı, işi, yaşamı, huzuru cumhur iktidarının saldırısı altında, bu karabasanın bertaraf edilmesi Türkiye’de olduğu gibi Bartın’da da ancak güçlü bir CHP ile mümkün.

AHLAKSIZ TEKLİFİ WHATSAPP MESAJINI DA GÖSTEREREK AÇIKLADI

    Kampanya sürecinde ‘Ahlaksız Teklif’ olarak adlandırdığım teklifle karşılaştım. Görevden alınan eski merkez ilçe yönetimini temsilen önceki dönem ilçe başkanı Hacı Gölbucaklı benimle temasa geçti. Baştan hiçbir grubun adayı olmadığımı belirttiğim halde siyasi nezaket gereği kendisiyle görüştüm. Eskiye dayalı tanışıklığımız nedeniyle samimi havada geçen görüşmede “kendilerini görevden alan ‘Darbecilere’ karşı” beni desteklemek istediklerini belirtti. Bu destek mesajı üzerine ekibimle birlikte yüz yüze ve telefon görüşmeleri yaptık. Bana gelen teklif; yönetim kuruluna 6-7 kişi, 96 kişilik delege listesinin tamamının ‘görevden alınan gruba’ teslim edilmesi ve il başkanının ‘birlikte’ seçilmesini, dört kurultay delegesinden ikisinin bu gruba teslim edilmesini içeriyordu. Uzlaşma olması durumunda yazılı bir protokolle durumun zapt altına alınmasını isteniyordu. Teklifin yakışıksızlığı, benim seçim çalışmalarımı yok sayması, partili delegelerin özgür iradesini küçümseyen ve hiçbir CHP’liye yakıştırmayacağım üslup nedeniyle görüşmeleri 24 saat içinde kestim ve teklifi kesin bir dille reddettim. Bu reddediş ardından tehditkâr konuşmalar, asla kullanmadığım üslup ve söylemler üretilerek bir karalama kampanyasıyla karşı karşıya kaldım.

ONLAR HEPSİ BİR, BEN TEK OLARAK YARIŞTIM

    Görüşmeleri kesmemin ardından, daha önce ‘Darbeci’ olarak nitelendirdikleri rakip adaya destek verileceğini beyan eden whatsapp mesajı aldım. Adaylık konuşmamda oluşan bu kirli ittifaka gönderme yaparak parti içindeki kırgınlıkları gidereceğimi, barışı sağlayacağımı ve CHP ailesini yeniden birleştireceğimi iddia ettiğimi ve bu iddiamı görevden alınanları ve atanan tarafları barıştırarak, seçime ortak listeyle katılmalarına vesile olduğumu belirtmiştim. Kongre atmosferinde, suçlayıcı veya saldırgan bir söylem kullanmayı uygun bulmadığımdan ancak bu kadar değinerek konuşmamı tamamlamıştım.

Nazif Çomak’ın yönetim kurulu ve il delegasyonunda yer alan isimleri incelediğimde sadece “görevden alınan” ekiple değil, delege seçimlerinin son aşamasında işbirliği yaptıkları diğer bir grupla da ittifak yapıldığını da gözlemledim. Yani kısaca onlar hepsi bir, ben tek olarak yarıştım.

DİVAN KONGREYİ ADALETLİ ŞEKİLDE YÖNETMEDİ

    İlçe Kongresinde Divan’ın kongreyi ve seçimi yönetme görevini layıkıyla yerine getirmedi. Tüzüğümüze göre yarışan ilçe başkanı adayların, yönetim kurullarının ve il delegelerinin isimleri okunmalıydı. Oysa Divan, sadece ilçe başkan adaylarının isimlerini okudu, her iki listenin yönetim kurullarında yer alan isimleri ve il delegesi isimlerini okumadı. Oy pusulamızda yer alan ilçe yönetim kurulu üyelerinin isimleri tüzüğümüzün belirttiği üzere soyadına göre alfabetik olarak sıralanmıştı. Bundan eminim çünkü oy pusulalarını tüzüğe uygun olarak bizzat kendim hazırladım. Buna rağmen Divan, alfabetik sıralamaya uyulmadığı iddiasıyla oy pusulamızın iki kez değiştirilmesi istedi ve oy pusulamız iki defa bastırılmak üzere matbaaya gönderildi.

SEÇİM 1,5 SAAT GECİKMEYLE BAŞLADI, BU GECİKMEDE OY KAYBINA NEDEN OLDU

    Bu mesnetsiz gerekçeler nedeniyle seçim 1,5 saat gecikmeyle başladı. Çeşitli mazeretleri olan (seyahat, hastalık, cenaze, sağlık vb) delegeler ki -sayılarının 10’dan fazla olduğunu tespit ettik- seçimin 1,5 saat gecikmesi nedeniyle oyunu kullanmadan kongre salonundan ayrıldı. ‘Seçimi 8 oyla kaybettik’ Seçimin tamamlanması sonrası oy pusulamıza yapılan itirazların gerekçesi olan soyadına göre alfabetik olarak sıralanma zorunluluğunun aslında Nazif Çomak’ın beyaz listesinde yerine getirilmediğini tespit ettik.

DİVAN BAŞKAN YARDIMCISI AHMET ÇAVUŞOĞLU GEREKLİ DİKKATİ GÖSTERMEDİ VE YANLI DAVRANDI

    Özellikle Divan başkan yardımcılığını yapan kongreler konusunda tecrübeli bir hukukçu olan Ahmet Çavuşoğlu’nun bu mesnetsiz itirazlar, gecikme ve beyaz listedeki tüzüğe aykırı durum hakkında yeterli dikkati göstermediğini üzülerek gördük. Seçimin hâlihazırda gecikmiş olması ve itirazımızla daha fazla gecikmeye sebep olmamak için bu tüzüğümüze aykırı ve eşitsiz duruma itirazımızı Divan başkanlığına yapamadık. Ancak, Tüzüğümüze aykırı bir uygulama gerçekleşmesi, seçimin gecikmeyle başlaması sebebiyle Delegelerin kongre salonundan erken ayrılarak aleyhimize mağduriyet yaşanması nedeniyle kongrenin ertesi günü Bartın İl Seçim Kurulu’na bir başvurumuz oldu. Seçim kurulu itirazımızı haklı bulmakla birlikte sorumluluğun ve karar yetkisinin Divan başkanlığında olduğunu belirtti. Divan başkanlığının ve özellikle divan başkan yardımcılığı yapan hukukçu üyenin kongre ve seçim sürecinde gerekli hassasiyeti göstermediğini, yukarıda belirtilen konularda eksik ve ihmalkâr hatta yanlı davrandığını ve seçimi 8 oyla kaybetmemize sebep olduğuna inanıyorum. Olağan ilçe kongremizde 384 kayıtlı delegeden 294’ü oy kullandı, 100’e yakın partili kongreye katılmadı ve veya oy kullanmadı.

AHLAKSIZ TEKLİFE KANMADIM, KİRLİ İTTİFAKLARA YELTENMEDİM

    İlçe başkanlığı yarışını ben kaybetmedim. Oy kullanan delegelerin yüzde 50’si beni ve Yönetim Kuruluma teveccüh gösterdi. Kongre sürecinde herhangi bir ahlaksız teklife kanmadım, kirli ittifaklara yeltenmedim. İttifak yapanlar hepsi bir, ben tek olarak yarıştım. Ailemin veya benim adımı lekeleyecek herhangi bir girişimde bulunmadım. Sadece çalışmamla değil ahlaksız tekliflere yanaşmayarak da bu yarıştan tertemiz çıktım, alnım ak, başım dik. Herkesin gözünün içine bakabiliyorum. Bu süreçte kaybetmiş olduğumu düşünmediğim gibi, Partim ve kendim için yukarıda belirttiğim kazanımlar elde ettiğimi düşünüyorum.

BUNDAN SONRA NE OLACAK?

    Biraz önce belirttiğim gibi kongrede kaybedenin ben olduğumu düşünmüyorum. Kongreye katılan delegelerinin yarısı bana inandı güvendi, merkezden köylere 143 delege bana ve yönetim kuruluma oy verdi. 143 sayısı, oy veren delegelerin yarısına tekabül ediyor. Ben bu güveni boşa çıkartmayacağım, çıkartamam. Herkes bana bundan sonra ne olacak diye soruyor, sakın partiye küsme diyerek telkinlerde bulunuyor. Biz üç kuşaktır hiçbir zaman partimize küsmedik, ben ailemden böyle gördüm. Ben ve çalışma arkadaşlarım Cumhuriyet Halk Partisi için çalışmaya devam edeceğiz. Delegelerin bize verdiği vazife ve sorumlulukla -koltuk sevdası için değil- partimizin daha yükseğe çıkması için daha büyük bir şevkle çalışmaya devam edeceğiz. İlçe başkanlığı yarışında partililerimiz, delegelerimiz bana CHP içinde siyaset yapmam için güvendi, barıştan uzlaşıdan yana bir mesaj verdi ve çok sıcak bir hoş geldin dedi bana da cevaben hoş bulduk demek düşer.

AMASRA 14, ULUS 11, KURUCAŞİLE 8 İL DELEGESİ SEÇECEK, İL BAŞKANLIĞI İÇİN KİMLERİN ADAY OLACAĞINI BİLMİYORUM

    Dediğim gibi herkes bana bundan sonra ne olacak diye soruyor. Bana herkes il başkanlığı ile ilgili sorular soruyor. Ben seçimi kaybettim, il delegesi seçilemedim yani il başkanlığı seçiminde oy kullanamayacağım. Yeni dönem için il başkanını, il yönetim kurulunu ve disiplin kurulunu seçecek olanlar Bartın ilçe kongresinde seçilen 96 değerli CHP delegesi ve önümüzdeki günlerde diğer ilçe kongrelerinde seçilecek delegelerdir. (Amasra 14, Ulus 11, Kurucaşile 8) İl başkanlığı için kimlerin yarışacağını ya da kimlerin aday olacağını bilmiyorum. Özetle bu anlamıyla il başkanlığı seçimi için size verebileceğim herhangi bir cevap yok. Saygıdeğer delegelerin demokrasi bilinciyle CHP için en doğru il başkanı, yönetim kurulu ve disiplin kurulunu seçeceğinden eminim. Aday veya adaylara yarışacak arkadaşlara şimdiden başarılar diliyorum.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 • Süper LigOP
 • 1Trabzonspor2653
 • 2Başakşehir FK2653
 • 3Galatasaray2650
 • 4Sivasspor2649
 • 5Beşiktaş2644
 • 6Alanyaspor2643
 • 7Fenerbahçe2640
 • 8Göztepe2637
 • 9Gaziantep FK2632
 • 10Denizlispor2631
 • 11Antalyaspor2630
 • 12Gençlerbirliği2628
 • 13Kasımpaşa2626
 • 14Konyaspor2626
 • 15Yeni Malatyaspor2625
 • 16Çaykur Rizespor2625
 • 17MKE Ankaragücü2623
 • 18Kayserispor2622
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA