Advert
Sivil Toplum
Giriş Tarihi : 12-11-2019 22:34   Güncelleme : 04-12-2019 18:18

Müdür Çandıroğlu’ndan öğretmenlere “siz Hristiyan mısınız?

Bartın Milli Eğitim Müdürlüğünde Skandallar Bitmiyor.

Müdür Çandıroğlu’ndan öğretmenlere “siz Hristiyan mısınız?

Bartın Milli Eğitim Müdürü Bilal Yılmaz Çandıroğlu Öğrencilere “Noel Baba” resminden sonra okuldaki öğretmenlere “siz Hristiyan mısınız?”, diye bağırmış!

NOEL BABA RESİMLERİNİ BURAYA NASIL ASARSINIZ

   Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası Bartın Eğitim Sen’den yapılan açıklamada; “ Daha önce pek çok kez skandal uygulamalarıyla Türkiye’de gündeme gelen Bartın İl Milli Eğitim Müdürlüğü beş ay önce yeni gelen İl Milli Eğitim Müdürü Bilal Yılmaz Çandıroğlu ile aynı skandalları sürdürüyor.” denildi

OKUL ZİYARETİNDE HAKARETLER YAĞDIRDI.

   Açıklamanın devamında, “ Bartın Eğitim Sen yöneticilerinin verdiği bilgiye göre, 8 Kasım 2019 tarihinde ilin en başarılı okullarından biri olan TOKİ Ortaokuluna giden Bartın İl Milli Eğitim Müdürü Bilal Yılmaz Çandıroğlu, burada çocukların hazırlamış olduğu resim sergisinde karşılaştığı “Noel Baba” resminden sonra okuldaki öğretmenlere “siz Hristiyan mısınız?”, “bu resmi buraya nasıl asarsınız” diyerek bağırmaya başladı. Bartın da okullarda Bartın Milli Eğitim Müdürünün Bartın TOKİ Ortaokulunu ziyareti ve Milli Eğitim Müdürünün okul ziyaretlerinde kaba nezaketsiz ve öğretmene yakışmayacak hal ve davranışlarda bulunmasının konuşulması ve öğretmenlerin ve idarecilerin tedirginlik yaşaması üzerine Bartın Eğitim Sen Bakanı Sedat Bora ve yürütme kurulu üyelerinin okula yaptıkları ziyaret sonucunda, İl Milli Eğitim Müdürünün öğretmenlere ve idarecilere ağır hakaretlerde bulunduğu, Öğrencilerin emeğiyle açılan noel baba nın yanında birçok resimin bulunduğu serginin kaldırtıldığı ve okuldaki tüm kursların iptal ettirileceği tehdidinde bulunduğu tespit edildi. Ayrıca  Velilerin beyanına göre, Milli eğitim müdürünün öğretmenlere ve idarecilere bağırmasından ve  hakaret etmesinden   “Siz Hıristiyan mısınız Bu resimlerin bu okulda ne işi var. Okulunuzdaki bütün kursları kapatırım. ” diyerek bağırmasına  tanık olan öğrenciler  sözlü şiddetten çok olumsuz etkilendi, ve Öğrenciler arasında bu durumun konuşulduğu başarılı bir okulun ahenginin bozulduğunu belirttiler. Konu ile ilgili kamuoyunu bilgilendirmek üzere açıklama yapan Bartın Eğitim Sen Yöneticileri, İl Milli Eğitim Müdürü Bilal Yılmaz Çandıroğlu’nun göreve başladığından beri skandal uygulamalara imza attığını belirterek şu açıklamayı yaptı:

ZORUNLU ANGARYA ÇALIŞTIRMA

 “Sayın Bilal Yılmaz Çandıroğlu ilk olarak anayasa ve yasalara aykırı biçimde öğretmenleri mesai saatleri dışında zorunlu çalıştırmak istedi. Çeşitli projelerle öğretmenlere angarya çalışma yükledi.”Bartın Eğitim Sen in angarya karşıtı yürüttüğü mücadele sonucunda geri adım atarak  mesai saati dışındaki bazı çalışmaları gönüllü yapmak zorunda kaldı. Fakat Milli Eğitim Müdürünün talimatları ile halen bazı okullarda bazı ders saatlerinin yönetmeliklere aykırı olarak , 50 dakika ve 60 dakika uygulanmaktadır.40 dakika olan ders saatini 60 dakika uygulayan öğretmenleri ödüllendireceğini duyurarak , öğretmenler arasında ayrılıklar oluşturarak iş barışını bozmaktadır.

BİR OKULUN EN SEVİLEN ÖĞRETMENİ DİN ÖĞRETMENİ OLACAK.

   “Okullara yaptığı öğretmen ziyaretleri esnasında ‘okullarda en sevilen öğretmenler,  din kültürü öğretmenleri olacak’ şeklinde ayrımcı ifadelerde bulunarak diğer öğretmenleri tefrik etmiştir. Bunu neden dillendirdiği, bu ayrımı neden yaptığı düşündürücüdür.”

OKUL MÜDÜRLERİNE KARŞI KABALIK

 “Aldığımız bazı duyumlar çok daha üzüntü vericidir. Konuştuğumuz bazı müdür arkadaşlarımız okul müdürleriyle yapılan toplantılarda Sayın Bilal Yılmaz Çandıroğlu’nun hakaret ve kaba konuşmalarının daha ağırlarını burada da sürdürdüğünü belirtmektedirler. Maalesef bugünlerde ülkemizin devlet adabının ve işleyişinin geçirdiği değişime bağlı olarak bu kötü muameleye maruz kalan hiçbir mağdur harekete geçememektedir. Yöneticilerin liyakate göre değil kayırmacılıkla seçildiği kurumlarda çalışan insanlar üzerlerinde tehdit, baskı birçok mobbing uygulaması hissetmektedirler. Daha dün Gaziantep de bir sözleşmeli öğretmen mobbinge dayanamayarak intihar yolunu seçti.

    Ayrıca olayın yaşandığı Bartın Toki Ortaokulunda 11 Kasım pazartesi günü bir veli okula gelerek öğretmen arkadaşımızı tehdit etti ve olay Bartın savcılığına bildirildi.  Eğitim emekçilerinin hakkını savunmak üzere mücadele eden Bartın Eğitim Sen olarak olanlar hakkında kamuoyunu bilgilendirmek ve bu mobinglerle mücadele etme azmimizi beyan etmeyi gerekli görüyoruz.

    Atatürk’ün 81. Ölüm yıldönümünü andığımız, Cumhuriyetin 95. yılını kutladığımız bu günlerde hedefimiz Atatürk’ün belirttiği gibi  “Cumhuriyet öğretmenlerden fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür nesiller ister.” Sayın Bilal Yılmaz Çandıroğlu’nu meslektaşlarına karşı duyarlı olmaya, öğretmene yakışan bir nezakete sahip olmaya davet ediyoruz. Devletin verdiği olanak ve hakları insanları küçük düşürmek için değil, yüceltmek için kullanmaya çağırıyoruz.”

BARTIN EĞİTİM SEN BASIN YAYIN KOMİSYONU

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 • Süper LigOP
 • 1Trabzonspor2653
 • 2Başakşehir FK2653
 • 3Galatasaray2650
 • 4Sivasspor2649
 • 5Beşiktaş2644
 • 6Alanyaspor2643
 • 7Fenerbahçe2640
 • 8Göztepe2637
 • 9Gaziantep FK2632
 • 10Denizlispor2631
 • 11Antalyaspor2630
 • 12Gençlerbirliği2628
 • 13Kasımpaşa2626
 • 14Konyaspor2626
 • 15Yeni Malatyaspor2625
 • 16Çaykur Rizespor2625
 • 17MKE Ankaragücü2623
 • 18Kayserispor2622
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA