Advert
Genel
Giriş Tarihi : 03-09-2019 19:10   Güncelleme : 09-09-2019 23:10

2019-2020 Adli Yılı Açılış Töreni Gerçekleştirildi

Yeni Adli Yıl Törenle Başladı.

2019-2020 Adli Yılı Açılış Töreni Gerçekleştirildi

  Adli yılın açılışı nedeniyle Baro Başkanı Ferhat Parlatır ve Baro yazı işleri müdürü Veli Erhan Atatürk Anıtı’na çelenk sundu.

TÖRENE MİLLETVEKİLİ, TBMM ADALET KOMİSYONU BAŞKANVEKİLİ YILMAZ TUNÇ’TA KATILDI

    Yurt genelinde olduğu gibi Bartın’da yeni Adli Yıl, Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen törenle başladı. 2019-2020 Adli Yılı’nın açılış töreni, Cumhuriyet Meydanı’nda Avukatların yanı sıra Bartın Milletvekili ve TBMM Adalet Komisyonu Başkanvekili Yılmaz Tunç’un katılımı ile gerçekleştirildi.

    Adli Yılın açılışı nedeniyle Baro Başkanı Ferhat Parlatır ve Baro yazı işleri müdürü Veli Erhan Atatürk Anıtı’na çelenk sundu. Saygı duruşunda bulunulmasının ve İstiklal Marşı’nın okunması sonrasında günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Baro Başkanı Ferhat Parlatır yaptı.

HUKUK, DEVLETİN TOPLUMSAL DÜZENİDİR

   Baro başkanı Avukat Ferhat Parlatır, bu yıl ilk kez Yargıtay Başkanlığı daveti üzerine Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde gerçekleştirilen Adli Yıl Açılış Töreni’ne katılmayan baroların düşüncelerine saygı duyduklarını ancak, Yıllar sonra Adli Yıl açılışında Savunma makamı olarak Türkiye Barolar Birliği Başkanı’nın yeniden konuşmacı olarak yer alması ve Yargı Reformu belgesinin hazırlanmasındaki etkin çalışmalarından dolayı katılım sağlanmasının önemli olduğunu düşünerek açılış törenine Başkanlık düzeyinde katılım sağlandığını belirtti. Bartın Barosu’nun kurulduğundan buyana hiç bir siyasi partinin arka bahçesi olmadı. Adalete güvenin son dönemlerde giderek zayıfladığı ülkemizde adalet, önce devletten gelmelidir. Çünkü hukuk, devletin toplumsal düzenidir.

BAROYU AYRIŞTIRMAK KİMSEYE FAYDA SAĞLAMAYACAĞI AŞİKÂRDIR

   Adli Yıl Açılış tören mevzuatı Danıştay töreninde Birlik Başkanımızın konuşması akabinde kaldırılmasından bu yana Bartın Barosu olarak Adli Yıl açılış törenini kentimizin meydanında, Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk manevi huzurunda, düzenlemekteyiz. Ve Adli Tatil kaldırılmadığı sürece de düzenlemeye devam edeceğiz. Bu yıl ilk kez Yargıtay Başkanlığı daveti üzerine ve dün gerçekleştirilen Adli Yıl Açılış Törenine Başkanlık düzeyinde katılım sağlanmıştır. Adli yıl Açılışında Savunma makamı olarak Birlik Başkanımızın yeniden konuşmacı olarak yer alması; Yargı Reformu belgesinin hazırlanmasındaki etkin çalışmalarından dolayı da katılım sağlanmasının önemli olduğunu düşündüğümüzden Ankara’daki açılışa katılım sağlanmıştır. Adli Yıl açılışına katılıp katılmama hususunda tüm Baroların görüşleri çok önemli ve değerlidir. Ama katılan baroyu katılmayan baroyu ayrıştırmak kimseye fayda sağlamayacağı da aşikârdır.

BARTIN BAROSU KURULDUĞU GÜNDEN BU YANA HİÇBİR ZAMAN SİYASİ PARTİLERİN ARKA BAHÇESİ OLMAMIŞTIR

   Bartın Barosu kurulduğu günden bu yana hiçbir zaman siyasi partilerin arka bahçesi olmamış yargının kurucu unsuru olan bağımsız savunma olarak hukukun üstünlüğü tarafında bulunmuştur. Yakın geçmişten örnek vermek gerekirse Nasıl ki İstanbul Seçimlerinin yenilenmesine ilişkin Yüksek Seçim Kurulu kararına karşı hukuk adına değerlendirmede bulunmuş isek dünde Barolar Birliği başkanımızın 5 yıl sonra ilk kez adli yıl açılış töreninde konuşmacı olarak yer alması nedeniyle katılmamızda siyasi bir yön aranmamalıdır.

EĞİLİP BÜKÜLMEYEN, DİK DURAN, CÜBBEDE DÜĞME ARAMAYAN, BAĞIMSIZ VE SORUNSUZ BİR YARGI DİLEĞİYLE

   Adalete güvenin son dönemlerde giderek zayıfladığı ülkemizde Adalet, önce devletten gelmelidir. Çünkü hukuk, devletin toplumsal düzenidir. Her yıl adli yıl açılış krizi yerine ‘kuvvetler ayrılığı’ prensibine uygun olarak hukukun üstünlüğünü, insan haklarını korumak adına somut adımların bir an önce atılması gereklidir. Bağımsız Yargı ve Savunma Cumhuriyetimizi ve devletimizi ayakta tutan temellerden birisidir. Bu yüzden açıklanan Yargı Reformu Paketi yeterli olmamakla birlikte ilk adım olması bakımından son derece önemli olup bir an önce yasal düzenlemelerin hayata geçirilmesi gereklidir. Toplumsal huzurun, refahın temeli eşitlik, özgürlük ve adalettir. Güçlü ve bağımsız yargı bulunmadığı yerde hukuk devleti ilkesi ancak anayasa metinlerinde yer alır. Yıllardır hep konuşulan ancak bir türlü çözülemeyen sorunların bir an önce çözülmesi temennisi ile adalete ve hukuka duyulan güvenin artacağı; insan hak ve özgürlüklerinin ihlalinin olmadığı, liyakatin esas alındığı, eğilip bükülmeyen, dik duran, cübbede düğme aramayan, bağımsız ve sorunsuz bir yargı dileğiyle, tüm hâkim savcı avukat meslektaşlarımızın, Adliye Çalışanlarımızın yeni adli yılını kutlar, saygılarımı sunarım.”

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 • Süper LigOP
 • 1Başakşehir FK3469
 • 2Trabzonspor3465
 • 3Beşiktaş3462
 • 4Sivasspor3460
 • 5Alanyaspor3457
 • 6Galatasaray3456
 • 7Fenerbahçe3453
 • 8Gaziantep FK3446
 • 9Antalyaspor3445
 • 10Kasımpaşa3443
 • 11Göztepe3442
 • 12Gençlerbirliği3436
 • 13Konyaspor3436
 • 14Denizlispor3435
 • 15Çaykur Rizespor3435
 • 16Yeni Malatyaspor3432
 • 17Kayserispor3432
 • 18MKE Ankaragücü3432
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA