Advert
Genel
Giriş Tarihi : 22-08-2019 18:12   Güncelleme : 31-08-2019 14:47

93 yıllık otobüs firması ‘Kamil Koç’ satıldı!

Kamil Koç Otobüsleri Firması El Değiştiriyor

93 yıllık otobüs firması ‘Kamil Koç’ satıldı!

Kamil Koç Otobüsleri A.Ş. ve iştiraklerinin dolaylı tek kontrolünün Flixmobiliy GMBH tarafından devralındı.

1.000 ARAÇLIK FİLOSU BULUNUYOR

   Türkiye’de 93 yıldır faaliyet gösteren ilk otobüs firması Kamil Koç el değiştiriyor. 1.000 araçlık filosu bulunan ve 2013 yılında sermaye şirketi Actera Group’a satılan firmanın Flixmobiliy GMBG’ye devri için Rekabet Kurumu’na başvuru yapıldı.

OTOBÜS FİRMASI

   Kamil Koç, 1901 yılında Bilecik’in Pazarcık ilçesinde doğdu. İnönü ve Sakarya Meydan Muharebeleri yıllarında babasını kaybedince, Rüştiye ikinci sınıfı terk edip çalışma hayatına atıldı. Askere gidinceye kadar, kardeşleriyle birlikte çiftçilik yaptı. 1922 -1924 yılları arasında askerlik görevini, Bilecik Kumandanlığı santralinde yaptı.

   Kamil Koç, 1926 yılında bir FIAT araba alarak, Bursa – Bilecik / Karaköy arasında şehirlerarası yolcu taşımacılığı işine başladı. 1943-1951 yılları arasında Ereğli Kömür İşletmeleri’ne Zonguldak ve Devrek dolaylarından maden direği, İzmit Kağıt Fabrikası’na da Bartın’dan tomruk sevkiyatı yaptı. Bir dönem sabun ve tütün alım satımıyla ilgilendiyse de, esas olarak şehirlerarası yolcu taşımacılığını geliştirdi.

   Rekabet Kurumu’na yapılan Rekabet “Göksu Seyahat ve Taşımacılık A.Ş.’nin tüm kontrolünün doğrudan ve böylelikle Kamil Koç Otobüsleri A.Ş. ve iştiraklerinin dolaylı tek kontrolünün Flixmobiliy GMBH tarafından devralınması…” açıklaması yer aldı.

2013 YILINDA İSTANBUL MERKEZLİ ACTERA GROUP’A 65 MİLYON DOLARA SATILMIŞTI

   2011 yılında Almanya merkezli kurulan Flixmobiliy ise Avrupa ve ABD’de Flixbus adıyla faaliyet gösteriyor. Uluslararası ve şehirlerarası otobüs taşımacılığı yapan Flixbus daha çok çift katlı otobüslerle hizmet veriyor. FlixMobility Kurucusu ve CEO’su Jochen Engert, sefer ağlarını daha da genişletmeyi planladıklarını belirterek, “Kamil Koç’u ailemize katarak Türkiye seyahat pazarında yeni bir dönem başlatacağımız için çok heyecanlıyız” dedi.

KAMİL KOÇ KİMDİR?

   Kendisiyle aynı adı taşıyan otobüs şirketi için Kamil Koç Otobüsleri A.Ş. ismi kullanılmaktadır. Koç’un doğumu, 1901 yılında, Pazarcık/Bilecik/Osmanlı Devleti – ölümü 1975 yılında Türkiye Cumhuriyeti olarak kayıtlara geçmiştir. Kendisiyle aynı adı taşıyan Otobüsleri’n kurucusu olan Türk iş adamıdır.

Kamil Koç, 1975 yılında hayatını kaybetmiştir.

Haber/Fotoğraf: ABC Gazetesi

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA