Advert
Yerel Yönetimler
Giriş Tarihi : 20-08-2019 23:35   Güncelleme : 28-08-2019 21:22

Başkan Recai Çakır’dan kahvaltılı basın toplantısı

Basınla tanışma ve kaynaşma kahvaltısı

Başkan Recai Çakır’dan kahvaltılı basın toplantısı

Çakır: Göreve geldiğinden bu yana yaptıklarını ve bundan sonraki yapacaklarını anlattı.

KENTİMİZ BİR TURİZM KENTİ OLDUĞU KADAR TAŞKÖMÜRÜ REZERVİ EN YÜKSEK YERLERİNDEN DE BİRİSİ

Amasra Belediye Başkanı Recai Çakır Kahvaltı basın toplantısı gerçekleştirdi. Amasra Çekek Kafe Restoranda düzenlenen basın toplantısında CHP Amasra İlçe Başkanı Seyhan Bilgin CHP’li Belediye Meclis Üyeleri, Amasra Belediyesi birim amirleri, Bartın Çağdaş Gazeteciler Derneği Başkanı Necdet Aydemir, Bartın’da görev yapan gazeteciler, gazetelerin köşe yazarları, Radyo programcıları, ajans temsilcileri ve TV programcıları hazır bulundu.

BELEDİYE KAYNAKLARININ DAHA ETKİLİ VE VERİMLİ KULLANILMASI YÖNÜNDE PLANLAMALAR YAPTIK

Kahvaltı sonrası açıklamalarda bulunan Amasra Belediye Başkanı Recai Çakır; " Yerel seçimler sonrasında göreve geldiğimizde yaz sezonu hazırlıklarıyla ilgili daha çok çalıştık ve Amasra’da yavaş yavaş sezonunda sonlarına geliyoruz. Amasra’mız Karadeniz’in incisi ve Ankara’ya denizin en yakın olduğu bölge. Amasra’da bu sezon ülkenin genel ekonomik durumundan kaynaklı olarak kısmi bir daralma olsa da diğer yerlere nazaran Amasra nispeten bu sıkıntıdan daha az etkilendi. Genel anlamda bu sezonu olumlu geçirdik. Belediye olarak kentimiz ülkemizdeki birçok belediyede olduğu gibi ekonomik sorunları tabi ki mevcut. Bir taraftan sezon hazırlıklarıyla uğraşırken bir taraftan da bu ekonomik sorunları tasarruf yoluyla ve gelir arttırıcı projelerle aşma hamlelerimiz oldu. Belediye kaynaklarının daha etkili ve verimli kullanılması yönünde planlamalar yaptık.

KAYA ALTI SUYUNU TEKRAR AMASRA’YA KAZANDIRACAĞIZ

Buna bağlı olarak da Ağustos ayı faturamız 148 bin TL gibi ciddi bir rakam. Bunu azaltmak için kentin su kaynaklarını su şebekesine dahil edecek ve elektrik kullanmadan su sağlayacak projelerimizin de hemen hemen sonuna geldik. Amasralıların çok iyi bildiği kaya altı suyu dediğimiz geçmişte kullandığımız su kaynağımızı tekrar kentimize kazandıracağız. Kentimize gelen misafirlerimizin burada kalma sürelerini arttıracak ve ulaşımlarını kolaylaştıracak bir takım planlarımız da var. Kentimiz bir turizm kenti olduğu kadar taşkömürü rezervi en yüksek yerlerinden de birisi. Buraya gelen insanların bu maden rezervinden bir müze aracılığıyla bilgilenmesi amacıyla bir maden müzesi çalışmamız var. Aynı şekilde burada bulunan küçük klişenin insanlara ziyarete açılması için Kültür ve Turizm Bakanlığa talepte bulunduk. Bu kilisenin iç düzenlemesiyle birlikte önümüzdeki yıl faaliyete geçmesi için çalışmalarımız sürüyor.

AMASRA KAZANACAK

Belediyeler nüfusuna göre bütçeden pay alıyor. Ancak yazın günü birlikte nüfusumuzun 8-10 katına varan yaklaşık 50 bin kişiye hizmet vermek durumunda kalıyoruz. Bu konuda da Amasra’yı sevenlere de bir çağrıda bulunmak istiyoruz. Birincisi ikametgahlarını Amasra’ya taşırlarsa eğer bizim de merkezi bütçeden alacağımız pay onlara daha iyi hizmet verebilmek adına artmış olacak. Bu konuda dernekleri ziyaret edeceğiz, Almanya’daki vatandaşlarımızla da biraraya gelmeyi planlıyoruz. Yıl sonuna kadar burada mülkü olan tüm hemşerilerimizin ya da buradan mülk almış Amasra’yı seven dostlarımızın da ikametgahlarını Amasra’ya taşımaları konusunda bir çalışmamız olacak. Bunu sağladığımız tekdirde merkezi bütçeden alacağımız pay artacak, Amasra kazanacak.

ÖNÜMÜZDEKİ YIL KALE İÇİNE VE BOZTEPE’YE ARAÇ GİRİŞLERİNİ SINIRLAYACAĞIZ

Amasra’mızın fizik sınırlarının darlığını göz önünde bulundurduğumuz da olabildiğince Amasra’yı yayalaştırmadan yanayız. Önümüzdeki yıl Kale içine ve Boztepe’ye araç girişlerini sınırlayacağız. Orada ikamet eden vatandaşlarımıza ve zorunlu kamu hizmetlerine bu anlamda öncelik tanıyacağız. Sadece kale içi ve Boztepe’ye yönelik değil, kentin genelinde yayalaştırmaya yönelik adımlarımız devam edecek. Katı atık ve su tarifesini Meclis’ten geçirdik, şuanda sözleşmelerimiz yapılıyor.

BELEDİYE ÇALIŞANLARIMIZ HER AY MAAŞLARINI ALIYOR

Bir borç yükümüz mevcut. Hatta gerçekleşen gelirlerin 4 katı büyüklüğünde bir borç yüküne sahip olan belediye olarak Türkiye’nin en borçlu belediyeleri arasında görünen bir tablo var ama Amasra’da yaşıyoruz. Bu kenttin ciddi bir potansiyeli var. Bu tabloyu bilerek de göreve geldik. Ama bunu aşacağız. Göreve geldiğimizde 14 ay alacağı olan personelimiz mevcuttu ama şuanda bu 11 aya düşmüş durumda. Bir eşitlik yaratmak gayretiyle ödemelerimizi planlıyoruz. Tabi ki personelimizin hala alacağı var ama sezonunda artısıyla şuanda bu konuda olumlu bir noktadayız. Şuanda maaş alıyorlar. Bu tablo kış günlerine kadar olumlu bir şekilde devam edeceğe benziyor ama kış günlerinde İller Bankası’nın payları geçmişten gelen borçlar ve krediler nedeniyle yine sıkıntı yaşamamız mümkün.

7 PERSONELİMİZ EMEKLİ OLDU, BELEDİYEYE MALİYETİ 1 MİLYON 200 BİN TL

Elimizde sihirli bir değnek yok bu sorunlar hemen bir anda çözülmez. 2,5 yıllık bir planlama yaptık, ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik kriz ve ona bağlı koşulların ışığında bu planlamada 1 yıllık bir sarkma olabilir. Biz göreve geldiğimizde belediyenin 8 milyon 600 bin TL civarında net rakamla bir borcu vardı. Ama bu rakamın içinde örneğin emekli olan memurun kıdem tazminatı alacakları yok. Böyle baktığınızda aslında belediyenin borcu 50 milyon TL’nin üzerinde. Emekli olan son 7 personelimizin bize maliyeti 1 milyon 200 bin TL’dir.”

Başkan Recai Çakır basın açıklamasının ardından basınla hatıra fotoğrafı çektirmeyi de ihmal etmedi.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA